Snage koje su podržavane od SAD na severoistoku Sirije pozdravljaju značajne dobitke nakon gotovo jednonedeljnog napora da se saradnici terorističke grupe Islamska država (IS) očiste iz najvećeg kampa rza aseljene u regionu, iako upozoravaju da opasnost još uvek nije eliminisana.
Zvaničnici Sirijskih demokratskih snaga (SDF) i snaga unutrašnje bezbednosti regiona najavili su kraj, kako su opisali, prve faze akcije pacifikacije logora raseljenih Al Hol, rasprostranjenog šator-naselja u kom živi oko 62.000 ljudi, a koje je postalo i središte i čvorište aktivnosti IS-a.
Operacija, u kojoj je učestvovalo oko 5.000 vojnika koji su pretraživali šator po šator, rezultirala je hapšenjem 125 osumnjičenih operativaca IS-a. Zvaničnici su rekli da je 20 privedenih vođa ćelija "spavača" odgovornih za talas od više od 40 ubistava u stilu egzekucije koji je zahvatio Al Hol od početka godine.
"Mnogi pripadnici terorističke organizacije IS preselili su se u kampove kao civili kako bi reorganizirali kamp i stvorili povoljnu atmosferu", rekao je u izjavi u petak Ali al-Hasan, portparol unutrašnjih snaga bezbednosti.
Ali al-Hasan je naglasio da opasnost od IS u kampu "nije gotova".
"Bez međunarodne podrške neće trajati dugo", rekao je on o nedavnim postignućima. "Međunarodna zajednica mora da pomogne, a građani svake zemlje moraju da se vrate u svoju domovinu“.
Ogromnu većinu žitelja kampa čine žene i deca, od kojih je gotovo polovina mlađa od 12 godina, proterana iz svojih domova kako je IS formirao, a zatim izgubio samoproglašeni kalifat koji se prostirao na sirijskom i iračkom području. Još na hiljade njih su supruge, deca i rođaci tvrdokornih boraca IS-a, koji su ostali bez mesta na koje mogu da odu nakon što je kalifat na kraju propao pre dve godine.
Ne propustite: Ruski avioni gađali civilna područja blizu turske granice, tvrde očevici i pobunjeniciU nedeljama koje su prethodile upravo završenom napadu koji je predvodio SDF, američki i zapadni obaveštajni i bezbednosni službenici upozorili su da je sve očiglednije da porodice pripadnika IS nisu odustale od slučaja i umesto toga tretirale su Al Hol-a kao "konačni ostatak 'kalifata'".
Američki zvaničnici rekli su za Glas Amerike da su se mnogi od njih aktivirali u prstenovima krijumčarenja, koristeći kriminalne mreže kako bi prokrijumčarili neke porodice iz Al Hola, dok istovremeno u naselje krijumčare operativce ćelija "spavača" i oružje.
Drugi zvaničnici istakli su sve veće dokaze da je Al Hol postao ključno čvorište u obnovljenoj finansijskoj mreži terorističke grupe, pomažući mu da premešta novac iz Turske u ćelije širom Sirije.
Zvaničnici SDF-a koje podržavaju SAD takođe su rekli za VoA da su mnogi operativci koji su uspeli da se infiltriraju u Al Hol primali naređenja od lidera IS-a u Iraku koji su igrali ključne uloge u naporima terorističke grupe da se reorganizuje i ponovo ožive.
Zvaničnici su rekli kasno u petak da su neki od njih još uvek bili u Al Holu kada su snage bezbednosti krenule u češljanje naselja.
"Barem jedan emir je uhapšen", rekao je kasno u petak Sinam Mohamad, američki predstavnik za Sirijski demokratski savet (SDC), političko krilo SDF-a.
Mohamad ga je identifikovao kao Abu Mohamada Al-Jemilija, Iračanina i bivšeg člana Al Kaide, koji je služio kao sudija odgovoran za sprovođenje IS-ove verzije šerijata ili islamskog zakona.
Ne propustite: Deset godina rata u Siriji - 4 miliona ljudi i dalje u ratnoj zoniRanije u petak, zvaničnici SDF-a rekli su da su takođe zarobili Abu Karara, identifikujući ga kao drugog po rangu operativnog operatora IS u Al Holu.
Pored toga, zarobljena su još najmanje četiri operativca IS, koji su opisani kao visoki zvaničnici.
Oni koji su uhapšeni tokom SDF-ovih akcija na Al Holu, za sada se drže u odvojenom pritvorskom objektu, gde ih ispituju.
Štaviše, osoblje SDF-a ispituje lap topove i mobilne telefone kako bi pronašli moguće obaveštajne podatke.
Ne propustite: Nastavlja se obnova u bivšem uporištu Islamske države u SirijiU međuvremenu, zapadni zvaničnici i analitičari i dalje su zabrinuti da je IS uspeo da uspostavi druga uporišta, posebno u oblastima koje su zabranjene za SDF i anti-IS koaliciju predvođenu SAD, iz kojih bi mogao da pokrene novu ofanzivu, moguće u vezi sa Ramazanom kasnije ovog meseca.
"Sirijski režim nije u stanju da obezbedi centralnosirijsku pustinju zbog njenog prostranog i teškog terena i nedostatka režimskih snaga", rekla je Eva Kan, saradnica sa Instituta za proučavanje rata sa sedištem u Vašingtonu.
Nije bilo ni suštinske pomoći Moskve ili Teherana, koji su poslali snage u Siriju da podrže sirijskog predsednika Bašara al Asada, rekla je ona.
"Ruski i iranski napori jedva su držali ključne puteve čistima od kontrolnih punktova ISIS-a i čine minimalne napore da se ISIS izbaci iz ovih planinskih područja, tako da ISIS može da nastavi da se slobodno kreće", rekao je Kan, koristeći akrinom za ime terorističke grupu.