Međunarodni krivični sud (MKS) izdao je naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i Joava Galanta, bivšeg ministra odbrane, kao i lidera Hamasa Ibrahima Al-Masrija, poznatijeg kao Mohamed Deif, zbog navodnih ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti.
U odluci da izdaju naloge, sudije MKS su rekle da postoje razumni razlozi za verovanje da su Netanjahu i Galant "koristili izgladnjivanje kao metodu ratovanja", ograničavanjem humanitarne pomoći, i da su namerno napadali civile tokom kampanje protiv Hamasa - što su optužbe koje Izrael odbacuje.
Nalog za Al-Masrijem navodi optužbe za masovna ubistva tokom napada na Izrael 7. oktobra 2023. koji su pokrenuli rat u Gazi, uključujući silovanje i uzimanje talaca. Tužilaštvo je nagovestilo da će nastaviti da prikuplja informacije u vezi sa njegovom smrti.
Tužilac Međunarodnog krivičnog suda Karim Kan objavio je 20. maja da traži naloge za hapšenje zbog navodnih zločina tokom napada na Izrael koje je predvodio Hamas i odgovorom izraelske vojske u Gazi. Pored Deifa, tada Kan je tada tražio naloge za hapšenje još dvojice vođa Hamasa, Jahje Sinvara i Ismalia Hanijea, ali su oni u međuvremenu ubijeni. Lideri Izraela i Hamasa još proletos su odbacili optužbe da su počinili ratne zločine.
Izrael je odbacio nadležnost suda sa sedištem u Hagu i negira ratne zločine u Gazi. Izrael je saopštio da je u julu ubio Al-Masrija, poznatog i kao Mohamed Deif, u vazdušnom napadu, ali Hamas to nije ni potvrdio ni demantovao.
Iz kabineta Netanjahua odbacili su odluku MKS, opisujući je kao "antisemitsku". „Izrael sa gnušanjem odbacuje apsurdne i lažne radnje koje je protiv njega pokrenuo MKS“, navodi se u saopštenju, dodajući da Izrael neće „popustiti pritiscima“ u odbrani svojih građana.
Novi izraelski ministar odbrane Izrael Kac, koji je zamenio Galanta ranije ovog meseca, rekao je da je odluka suda "moralna sramota, u potpunosti ukaljana antisemitizmom" i da je međunarodni pravosudni sistem "snizila na nivo bez presedana".
Bivši izraelski premijer Naftali Benet rekao je da je odluka Međunarodnog krivičnog suda da izda naloge za hapšenje Netanjahua i Galanta "sramna" za sud. Glavni izraelski opozicioni lider Jair Lapid takođe je osudio potez suda, nazvavši ga "nagradom za terorizam".
Ne propustite: Izrael obavestio UN da neće sarađivati sa UNRWA nakon što novi zakon stupi na snaguHamas je pozdravio odluku MKS i „pozvao Međunarodni krivični sud da proširi obim odgovornosti na sve vođe kriminalne okupacije“, navodi se u saopštenju grupe.
Organizacije za ljudska prava pozdravile su odluku MKS. Nalozi za hapšenje obe strane "ruše percepciju da su određeni pojedinci van domašaja zakona", saopštila je pomoćnica direktora za međunarodnu pravdu u Hjuman rajts voču Balkis Džarah.
Sud nema organe za hapšenja po nalozima i za to se oslanja na države članice. Članice MKS a su sve zemlje Evropske unije, Velika Britanija, Japan, Brazil, Australija i Kanada, a u regionu Bliskog istoka - palestinske teritorije i Jordan.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Žozep Borelj rekao je da su nalozi obavezujući za svih 27 članica EU. Francuska je signalizirala da bi mogla da uhapsi Netanjahua ako uđe u tu zemlju. Portparol ministarstva spoljnih poslova rekao je da je u pitanju "složeno pravno pitanje" ali da Francuska podržava poteze suda.
Pored Izraela, nadležnost ovog suda ne priznaju ni Sjedinjene Američke Države. Bela kuća i članovi Kongresa odbacili su u četvrtak odluku suda.
MKS je saopštio da nije potrebno izraelsko prihvatanje nadležnosti suda.