BERLIN -Nemačka je saopštila da je primila k znanju da u Srbiju stižu kineski raketni sistemi, i upozorila da očekuje da Srbija uskladi spoljnu politiku sa EU ako želi da postane članica.
Mediji su izvestili da su u Srbiju stigli kineski raketni PVO sistemi FK-3. Vlasti u Srbiji nisu to potvrdile, dok je Peking saopštio da je reč o "redovnoj vojnoj isporuci". Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je pre nekoliko dana najavio da će ove nedelje biti predstavljen "ponos srpske vojske", ali nije precizirao o čemu je reč.
Beograd je te raketne sisteme kupio još 2019. i Srbija će biti prva zemlja u Evropi koja će ih imati.
"U principu, federalna vlada očekuje od svih kandidata za EU da se usklade sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU, i tako joj se približavaju", saopštila je pres služba nemačke vlade.
Ne propustite: SAD: Potrebno shvatiti rizike i cene poslovanja sa KinomNemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok u ponedeljak je ponovila poziv Srbiji da se pridruži SAD, EU i drugim zemljama koje su uvele sankcije Rusiji zbog invazije na Ukrajinu.
Beograd je glasao protiv Rusije tri puta u UN, ali nije uveo sankcije Moskvi.
"Ako želite da postanete članica EU, a Srbija to želi, onda je važno da se u ovakvim momentima priključite spoljnoj politici EU i uvedete sankcije", rekla je Berbok.
Ne propustite: Kinesko naoružanje u Srbiji usred rata u Ukrajini - šta poručuju Peking i BeogradSrpska vojna oprema uglavnom je bazirana na nekadašnjoj sovjetskoj tehnologiji i Rusija joj je glavni dobavljač. Beograd zavisi i od ruske nafte i gasa.
Zapadne zemlje strahuju da bi Rusija i Kina, pošto Srbija od njih kupuje oružje, mogle da povećaju uticaj na Balkanu. Kina je već uložila milijarde evra, uglavno kroz zajmove, za infrastrukturne i energetske projekte.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je za Rojters da Beograd razmatra kupovinu francuskih borbenih aviona Rafal, što neki tumače kao naznaku da se Beograd udaljava od Rusije.