Univerzitet u Beogradu o blokadama fakulteta: Snažno podržavamo studente

Ilustracija - Studenti TMF-a blokiraju Ruzveltovu ulicu u Beogradu (REUTERS/Djordje Kojadinovic)

"Univerzitet u Beogradu snažno podržava studente u inicijalnim zahtevima koje iznose kao samosvesni i akademski građani, posebno ističući njihovu spremnost da reaguju na događaje od javnog i društvenog značaja", saopšteno je posle sednice proširenog Rektorskog kolegijuma Univerziteta u Beogradu održanog u utorak posle podne.

Prošireni Rektorski kolegijum je poručio da nakon deset dana blokade Rektorata, i niza blokada fakulteta koje su usledile, zahteva hitno delovanje nadležnih organa u cilju ispunjenja inicijalnih studentskih zahteva.

"Iz dosadašnjih obraćanja javnosti i saopštenja jasna je zabrinutost studenata za stanje u društvu i za uslove profesionalnog delovanja u strukama za koje ih školujemo", navodi se u saopštenju.

Univerzitet staje u odbranu studenata

Ističe se da Univerzitet staje u odbranu studenata i kolega koji su suočeni sa neprihvatljivim medijskim uvredama, fizičkim napadima i pretnjama, kao i sa nedopustivom retorikom na račun akademske zajednice.

"Osuđujemo svako delovanje onih koji nasilno provociraju reakcije studenata, saradnika i nastavnika i istovremeno snažno podržavamo način na koji se čuva integritet akademske zajednice", poručio je Rektorski kolegijum.

Ne propustite: Studentska blokada fakulteta u Srbiji: Borba za bezbednost, obrazovanje i slobodu kritičkog mišljenja

Svim političkim akterima i medijima upućujen je javni poziv da se uzdrže od korišćenja studentskih okupljanja za ostvarivanje svojih ciljeva, da poštuju autonomiju Univerziteta i pravo studenata na izražavanje svojih stavova.

Navodi se da uprave fakulteta neće sankcionisati studente koji protestujući čuvaju integritet akademske zajednice, a posebno kritičko mišljenje i delovanje studenata kao vitalnog dela našeg društva, a od studenata se očekuje da ne ometaju odvijanje administrativnih poslova Rektorata i svih članica Univerziteta.

Četrdeset dana od pada nadstrešnice

Četrdeset dana prošlo je od pada betonske nadstrešnice zgrade železničke stanice u Novom Sadu i pogibije petnaestoro ljudi.

Dve osobe koje su teško povređene još uvek se nalaze na bolničkom lečenju i u teškom su stanju.

Srbijom se od 1. novembra širi talas građanskog nezadovoljstva oličen u protestima i svakodnevnim blokadama saobraćajnica, a najglasniji su studenti koji u blokadi trenutno drže više od 30 fakulteta u okviru četiri državna Univerziteta.

Oni traže objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, političku i krivičnu odgovornost lica odgovornih za tragediju, kao i otkrivanje i procesuiranje odgovornih za napad na studente Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) prilikom blokade raskrsnice u Beogradu 22. novembra.

Studenti blokiraju raskrnicu u Beogradu na petnaest minuta kako bi odali počast stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu. (REUTERS/Djordje Kojadinovic)

Pored FDU, u Beogradu su u blokadi i Rektorat Beogradskog Univerziteta, Filozofski fakultet, Filološki fakultet, Fakultet političkih nauka, Hemijski, Fakultet za fizičku hemiju, Matematički, Biološki, Elektrotehnički, Arhitektonski, Građevinski, Fakultet za fizičku kulturu, Fakultet organizacionih nauka, Fakultet likovnih umetnosti, Pravni fakultet, Tehnološko-metalurški, Ekonomski fakultet.

Blokadi su se pridužili i studenti Mašinskog, Poljoprivrednog, Šumarskog i Fakulteta bezbednosti, kao i studenti privatnog Fakulteta savremenih umetnosti.

Žena drži transparent sa natpisom "Krvave su vam ruke!" (AP Photo/Darko Vojinovic)

Nastavno-naučno veće Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu saopštilo je u utorak da podržava zahteve studenata i osuđuje svaki vid zastrašivanja, nezakonita privođenja i nasilje nad studentima.

"Demokratija je osnovno pravo koje se ostvaruje u uslovima slobode, jednakosti, transparentnosti i odgovornosti. Ona teži da sačuva i unapredi dostojanstvo i osnovna prava pojedinca, da ostvari socijalnu pravdu, podstakne ekonomski i socijalni razvoj zajednice, ojača koheziju društva i unapredi nacionalnu smirenost", navode u saopštenju, prenosi N1.

Kako kažu, nastavnici i saradnici ETF-a "razumeju borbu studenta za pravedno i slobodno društvo, koje na odgovaran i transparentan način rešava probleme uključujući i odgovornost za tragediju u Novom Sadu koja nas je zadesila".

Naj taj način studenti daju ključan podsticaj za odbranu osnovnih demokratskih načela i stoga pružamo punu podršku studentskim zahtevima, ističući hitnost njihovih ispunjenja“, dodaju.

Ne propustite: Studenti u Srbiji nastavljaju proteste, u blokadi više od 30 fakulteta

U Novom Sadu studenti su blokirali Filozofski fakultet, PMF, Pravni fakultet, FTN i Akademiju umetnosti.

Blokadama su se pridružili i niški studenti koji blokiraju zgradu Univerziteta i Filozofski fakultet, kao i studenti koji u Kragujevcu blokiraju zgradz Rektorata i Filološki fakultet.

Blokadama se svakodnevno priključuju novi fakulteti, te je tako u blokadu jutros stupio Ekonomski fakultet u Subotici koji je deo Univerziteta u Novom Sadu i Fakultet za obrazovanje učitelja i vaspitača Univerziteta u Beogradu.

Malo posle 15 časova otpočela je vanredna sednica Proširenog rektorskog kolegijuma Beogradskog Univerziteta, na kojoj će tema dnevnog reda biti aktuelne blokade fakulteta, prenose mediji. Infromacije sa te sednice očekuju se kasnije tokom popodneva.

Goran Ješić nakon saslušanja u Tužilaštvu za VTK pušten da se brani sa slobode

Bivši potpredsednik vojvođanske vlade Goran Ješić pozvan je u utorak ujutru u Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal u Beogradu, gde mu je određeno zadržavanje zbog ugrožavanja sigurnosti iz člana 138 Krivičnog zakonika Srbije, objavio je portal 021.

Kako je za Radio Slobodnu Evropu kazao njegov advokat Veljko Milić, Ješić je saslušan zbog svoje objave na društvenoj mreži Iks (X) i nakon toga pušten je da se brani sa slobode.

Kako je ranije preneo 021. rs, Ješić je u objavi napisao: "Dekanu FTN Dumniću lako na kuću možemo doći samo dlaka sa glave deci da zafali! (misleći na studente) Nije on Vučić pa da ne znamo gde je! Da, ovo je pretnja!"

Na to je reagovao i premijer Srbije Miloš Vučević, koji je pozvao nadležne "da pod hitno reaguju na ove brutalne pretnje i da zaštite porodicu uglednog profesora Dumnića od nasilnika koji ne biraju sredstva da se dokopaju vlasti, ali bez izbora".

Prema članu 138 Krivičnog zakonika Srbije, ko ugrozi sigurnost nekog lica pretnjom da će napasti na život ili telo tog lica ili njemu bliskog lica, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.

Ponovo blokirane ulice u centru Beograda, manji incident kod Vukovog spomenika

U Novom Sadu su u utorak na mestu tragedije građani i predstavnici opozicije položili cveće i upalili sveće u znak sećanja na nastradale u padu nadstrešnice.

U glavnom gradu su na petnaest minuta ponovo blokirane neke od najfrekventnijih saobraćajnica, a studenti i građani su odali poštu nastradalima i u Kragujevcu, Nišu i drugim mestima.

Manji incident zabeležen je jedino u blizini zgrade Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, gde je četrdesetosmogodišnji muškarac izašao iz automobila i počeo da se unosi u lice studentima i građanima koji su stajali na blokadi, što je izazvalo reakciju i koškanje.

Njemu je Više javno tužilaštvo u Beogradu odredilo zadržavanje do 48 sati zbog postojanja osnova sumnje da je udario studenta tokom skupa kod Vukovog spomenika.

Osumnjičenom se na teret stavlja krivično delo Nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu, za koje je zaprećena kazna zatvora od jedne do pet godina i novčana kazna“, navelo je tužilaštvo.

Studenti su tokom akcije nosili transparente s natpisima: "Pravnici traže pravdu", "ETF pruža otpor", "Nijedan tehnolog neće da sluša vaš monolog!".

Grupa građana je na 15 minuta blokirala saobraćaj i na raskrsnici ulica Kneza Miloša i Kralja Milana.

Dinamično je nešto kasnije bilo i na parkingu ispred beogradskog hotela „Metropol“, gde su poslanici opozicione Stranke slobode i pravde (SSP) i Srbija centra (SRCE) zajedno sa aktivistima razvili transparent "Korupcija ubija", jer se u tom objektu održavao skup o korupciji na kom su kao govornici bili najavljeni premijer Miloš Vučević i potpredsednik Vlade Ivica Dačić.

Predstavnici vlasti osuđuju proteste i blokade optužujući predstavnike opozicije za izazivanje nereda.

Ipak, od početka studentskih blokada fakulteta primetno je smanjeno oglašavanje predstavnika vlasti po tom pitanju.

Među retkima koji su o toj temi eksplicitno govorili je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je nedavno rekao da studenti dobijaju novac kako bi ga srušili.

Nemojte deco da se tučete oko toga, dođite da radite za svoju zemlju. Obezbedićemo da zaradite za više para, pošteno, na pošten način i da ponovo verujete svojoj zemlji. Nemojte da se bijete, šamarate tamo, hvatate za gušu jer neko hoće da srušite svoju zemlju. Dođite, mi ćemo pomoći, dobićete čist posao, dobar posao, ozbiljan“, rekao je Vučić.

Šta se sve dogodilo u prethodnih 40 dana

Do obrušavanja betonske konstrukcije na glavnoj Železničkoj stanici u Novom Sadu došlo je 1. novembra, svega nekoliko meseci nakon drugog svečanog otvaranja stanice posle trogodišnje rekonstrukcije.

Od tada traju gotovo svakodnevni protesti građana, studenata, opozicije i aktivista građanskih pokreta u gradovima u Srbiji na kojima se traže ostavke zvaničnika i utvrđivanje odgovornosti za pad nadstrešnice.

Jedan od najmasovnijih protesta održan je 5. novembra u Novom Sadu, kada je, prema procenama, više od 20 hiljada ljudi izašlo na ulice, tražeći od pravosudnih organa da sprovedu detaljnu istragu o tragediji.

Protest u Novom Sadu (REUTERS/Fedja Grulovic)

Tom prilikom dogodio se čitav niz incidenata ispred Gradske kuće.

Vlast je tada optužila opoziciju da je ona odgovorna za te događaje, dok sa druge strane opozicija tvrdi da su predstavnici vlasti poslali svoje ljude koji su sakriveni pod maskama razbijali prozore i sprovodili nasilje.

Nakon toga dogodio se incident i u Skupštini Srbije, kada su se poslanici opozicije i vlasti fizički sukobili na sednici na kojoj je trebalo da se raspravlja o predlogu budžeta za 2025. godinu.

Opozicioni poslanici su tada rekli da su blokirati rad Skupštine jer je predsednica parlamenta Ana Brnabić odbila njihov zahtev da se zakaže sednica na kojoj bi se raspravljalo o nepoverenju Vladi zbog nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu, a najavili su i podnošenje krivične prijave protiv nje zbog „sumnje na zloupotrebu službenog položaja“.

Tuča poslanika vlasti i opozcije u parlamentu Srbije posle teške tragedije koja se dogodila na Železničkoj stanici u Novom Sadu (REUTERS/Stringer)

Više puta je bilo burno i ispred zgrade Višeg suda i Tužilaštva u Novom Sadu, kada su predstavnici opozicije blokirali rad tih institucija, zahtevajući puštanje na slobodu aktivista privedenih posle prvog velikog protesta u Novom Sadu, ali i pronalaženje i hapšenje odgovornih za zlostavljanje 74-godišnjeg Ilije Kostića, koji je ranije priveden ispred zgrade suda zbog napada biber sprejom na policajca u civilu.

Napeto je bilo i 3. decembra na sednici Skupštine grada Novog Sada, na kojoj su odbornici većinom glasova odbili predlog opozicije da se gradonačelnik tog grada Milan Đurić razreši sa mesta gradonačelnika.

Najveći deo sednice obeležio je protest veće grupe građana koji su došli ispred zgrade gradskog parlamenta na poziv opozicije, koji su najpre stvarali buku vuvuzelama i pištaljkama, da bi potom deo okupljenih pokušao da uđe u zgradu Skupštine, ali ih je u tome sprečila policija u opremi za razbijanje demonstracija.

Drugi dan protesta poslanika i odbornika opozicije ispred zgrade suda i tužilaštva u Novom Sadu (FoNet / Zoran Mrđa)

Zbog sumnje da su odgovorni za pad nadstrešnice uhapšeno je 13 osoba. Među njima je i bivši ministar građevinarstva i saobraćaja Goran Vesić, koji je posle nekoliko dana pušten iz pritvora.

On je podneo ostavku na mesto ministra 5. novembra, dok je 20. novembra ostavku na mesto ministra unutrašnje i spoljne trgovine podneo i Tomislav Momirović, koji je u prethodnom mandatu bio na čelu ministarstva građevine.

Isti dan ostavku je podnela i direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković.

Mesec dana od tragedije veliki broj građana učestvovao je u akciji farbanja Trga Slobode u Novom Sadu. To mesto ofarbano je u crvenu boju, a pojedini učesnici ostavljali su otiske „krvavih ruku“, koje su postale simbol protesta.

Trg Slobode u Novom Sadu, 1. decembra 2024. (Nenad MIHAJLOVIC / AFP)

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je u svom poslednjem saopštenju 3. decembra navelo da je ispitalo 9 svedoka i da je izvršeno uzorkovanje materijala građevinskih ostatataka srušene nadstrešnice, te da se isti adekvatno čuvaju.

Tada su naveli i da su se stvorili uslovi za narednu fazu krivičnog postupka i donošenje Naredbe o sprovođenju istrage, o čemu će javnost biti blagovremeno i redovno obaveštavana.

U nizu daljih događaja dogodili su se i mnogi verbalni, ali i manji fizičku obračuni predstavnika vlasti i opozicije, a do danas se ne nazire kraj ovoj krizi u Srbiji.

U izveštaju su korišćeni materijali agencije Fonet, portala N1 i RTS