Dijalog crnogorske vlade i Mitropolije crnogorsko-primorske, koji se naredne nedelje nastavlja na ekspertskom nivou, biće usredsređen na - kako se očekuje - članove Zakona o slobodi vjeroispovjesti koji se tiču imovinsko-pravnih pitanja, kaže u intervjuu za Glas Amerike potpredsjednik Vlade Crne Gore Zoran Pažin. U Americi postoji visok stepen razumevanja za potrebu Crne Gore da ima jedan takav moderan zakon, dodao je Pažin.
Glas Amerike: Posle posjete Vašingtonu, s kojim porukama idete u Crnu Goru uoči nastavka dijaloga o Zakonu o slobodi vjeroispovjesti?
Pažin: "Ocijenio bih da je moja posjeta Vašingtonu bila veoma uspješna i korisna. Imao sam prilike da čujem riječi ohrabrenja, podrške i razumijevanja za demokratske potrebe razvoja Crne Gore. Od svojih sagovornica i sagovornika sam dobio uvjeravanja da postoji spremnost Sjedinjenih Američkih Država, kao partnera, prijatelja i saveznika u okviru NATO alijanse da istrajno podržava Crnu Goru na njenom evroatlantskom putu i to je nešto što je zaista ohrabrujuće za nas.
Naravno, razgovarali smo i o pitanju slobode vjeroispovijesti, odnosno primjeni Zakona o slobodi vjeroispovijesti, ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica u Crnoj Gori. Ponovio sam spremnost Vlade Crne Gore da u otvorenom i argumentovanom dijalogu razgovara sa predstavnicima Srpske pravoslavne crkve o svim pitanjima koja su od značaja za međusobne odnose između države i crkve.
Ne propustite: Pažin posle susreta sa Rikerom: SAD ohrabruju dijalog u Crnoj GoriVjerujem da takav argumentovani dijalog može dovesti do obostrano prihvatljivog rješenja, posebno ukoliko postoji dobra volja na obje strane. Siguran sam da ekspertski nivo razgovora podrazumijeva fokusirano bavljenje pravnom problematikom, ostavljajući politiku po strani. Vjerujem da se uvažavanjem argumenata protivne strane, spremnošću da se tolerancijom i stpljenjem može doći do rješenja koje će relaksirati postojeću situaciju i koja će nas usmjeriti na neke druge, takođe važne, teme u Crnoj Gori".
Glas Amerike:Mitropolija Crnogorsko-primorska u saopštenju, reagujući na vaš razgovor sa senatorom Džonsonom, optužuje vladu da na svaki način pokušava pribaviti nedstajuću međunarodnu podršku. Da li imate američku i evropsku podršku za zakon?
Pažin: "Ja bih rekao da sam, prije svega, imao priliku da se uvjerim u visok stepen razumijevanja visokih američkih zvaničnika u odnosu na potrebu Crne Gore da ima jedan savremen, moderan i liberalan zakon, koji sa visokim garancijama poštovanja međunarodnih pravnih standarda obezbjeđuje svakom građaninu Crne Gore, bez obzira na vjeru i naciju, da uživa pravo na slobodu vjeroispovijesti. To je ono što je fundamentum. Ta vrsta razumijevanja me ohrabruje da, u suštini, osim nekoliko pitanja, u tom Zakonu sve je savršeno jasno. Mislim da je to jasno i predstavnicima Mitropolije. Ja ne bih komentarisao njihov stav vezano za moju posjetu. Želim sa uvažavanjem da se odnosim prema sagovornicima. Vjerujem da ovaj dijalog može da dovede do rješenja koje je obostrano prihvatljivo, koje podrazumijeva uvažavanje argumenata obje strane, ali isto tako i uvažavanja pravnog poretka Crne Gore".
Glas Amerike:Dijalog na ekspertskom nivou se nastavlja naredne nedelje. Vi ste u timu vlade. O kojim će se prvo pitanjima razgovarati?
Ne propustite: Palmer za Glas Amerike: Dezinformacije o crnogorskom zakonu namerna provokacija MoskvePažin:"Ja sam razumio od predstavnika Mitropolije crnogorsko-primorske da ništa nije sporno u tom zakonu, osim članovi 62 do 64, koji se tiču imovinsko pravnih pitanja. Stoga bi bilo razumno očekivati da se razgovor fokusira upravo na ta sporna pitanja. Mislim da su ta pitanja više rezultat nerazumijevanja i izostanka međusobnog povjerenja nego što su ona na pravni ili neki drugi način komplikovana".
Glas Amerike: Da li vlada u dijalogu ima crvene linije odnosno da li ima pitanja o kojima nema pregovora?
Pažin: "Crvena linija su određenja zapisana u Ustavu Crne Gore. Dakle, pravni poredak Crne Gore je crvena linija, ona ne smije da bude pređena. Takođe, je crvena linija potreba da svi građani bez obzira na nacionalnost ili vjeru budu na jednako pravan način tretirani, da ne bude niti privilegovanih niti diskriminisanih u čitavom tom odnosu između države i vjerskih zajednica i to je ono na čemu ćemo mi insistirati, ali zaista vrlo otvoreni da čujemo argumente druge strane i da imamo stav uvažavanja prema argumentima druge strane".
Glas Amerike:Tokom vaše posjete, američka nevladina organizacija Fridom haus objavila je izvještaj o slobodama u svijetu, u kojima se iznose prilično oštre ocjene o stanju sloboda u Crnoj Gori: govori se o korupciji koja je uzela maha, krađi državnih resursa. Kako komentarišete izvještaj?
Ne propustite: Fridom haus o Srbiji: Srpska napredna stranka gazi institucije koje treba da kontrolišu vlastPažin: "Zbog obaveza koje sam imao u Vašingtonu nijesam bio u prilici da se posvećeno bavim tim izvještajem, samo sam ga površno pogledao. Mi inače u Vladi vrlo posvećeno i vrlo odgovorno analiziramo i čitamo te izvještaje, posebno kada dolaze od jedne tako eminentne nevladine organizacije, kao što je Fridom haus. Žao mi je što nijesmo bili u prilici da i mi iznesemo svoje viđenje nekih od pitanja koja se tretiraju u ovom izvještaju. Naše bi viđenje bilo nešto drugačije, ali poštujemo stavove koji su izneseni od strane Fridom hausa. Ja vjerujem da jedan dio tih pitanja bi mogao biti sagledan i na drugačiji način, ali moram biti iskren, jedan dio konstatacija mi je blizak, posebno u potrebi da imamo jedan dobar institucionalni odgovor kada je u pitanju ugrožavanje državne imovine, odnosno suzbijanje kriminaliteta koji ugrožava državne resurse i vjerujem da će Vlada, koja inače, neovisno o ovom izvještaju, već radi na tom, brzo imati adekvatan odgovor na tu vrstu izazova".