Žizel Peliko posle presude od 20 godina zatvora bivšem mužu: Želela sam da svi budu svedoci saslušanja u sudu

  • AP

Žizel Peliko nakon presude bivšem suprugu Dominku i još 50 optuženih za silovanje (Foto: REUTERS/Manon Cruz)

Žizel Peliko je govorila o svom veoma teškom iskušenju nakon što je njen bivši suprug i 50 muškaraca proglašeno krivim za drogiranje i silovanje u slučaju koji ju je pretvorio u feminističku heroinu. Ona je podržala druge žrtve seksualnog nasilja čiji slučajevi ne dobijaju takvu pažnju i čije priče ostaju neispričane.

„Želim da znate da delimo istu borbu“, rekla je nakon što je sud u južnom francuskom gradu Avinjonu izrekao zatvorske kazne u rasponu od tri do 20 godina u šokantnom slučaju koji je zapanjio Francusku i podstakao suočavanje u celoj naciji sa zločinom silovanja.

Dok su aktivisti protestovali protiv seksualnog nasilja ispred zgrade suda, Peliko, koja ima 72 godine zahvalila je ljudima koji su je podržali.

„Vaše poruke su me duboko dirnule i dale su mi snagu da dolazim ovde svaki dan, i preživim ova duga, svakodnevna saslušanja. Ovo suđenje je bilo veoma teško iskušenje", rekla je ona.

Peliko je sada ikona za mnoge žene u Francuskoj i šire nakon hrabrog zahteva da se svi dokazi saslušaju na otvorenom suđenju, takođe je rekla da misli na svoje unuke nakon što je izdržala više od tri meseca saslušanja o silovanjima i drugim zlostavljanjima koja su joj naneli njen sada bivši muž i njegovih više od četiri desetine saučesnika tokom skoro decenije.

„Takođe sam zbog unuka vodila ovu borbu. Želela sam da celo društvo bude svedok rasprava koje su se ovde vodile. Nikada nisam zažalila što sam donela ovu odluku. Imam poverenje u našu sposobnost da zajednički vidimo budućnost u kojoj svi, žene i muškarci, mogu da žive u harmoniji, uz poštovanje i međusobno razumevanje. Hvala vam”, rekla je Peliko.

Dve žene na protestu podrške Žizel Peliko ispred suda, sa transparentima na kojima piše "Hvala Žizel" (Foto: REUTERS/Abdul Saboor)

Sud je osudio njenog bivšeg supruga Dominika Pelikoa na 20 godina zatvora jer ju je drogirao i silovao i dozvolio drugim muškarcima da je siluju dok je bila u nesvesti, obamrla zbog tableta za smirenje koje joj je muž krišom stavljao u hranu i piće. Kazna je najveća moguća po francuskom zakonu. Proglašen je krivim po svim tačkama optužnice. Budući da ima 72 godine, mogao bi da provede ostatak života u zatvoru. On neće imati pravo da zatraži prevremeno puštanje na slobodu dok ne odsluži najmanje dve trećine kazne.

Dominik Peliko i ostalih 50 optuženih ustali su, jedan za drugim, dok je glavni sudija Rože Arat čitao prvo presude, a zatim i kazne, što je trajalo više od sat vremena.

„Zbog svega ovoga ste proglašeni krivim za teško silovanje osobe gospođe Žizel Peliko“, rekao je sudija dok je čitao dugačku listu imena.

Žizel Peliko je gledala u optužene u sudnici, ponekad klimajući glavom dok su izricane presude.

Advokatica Dominika Pelikota, Beatris Zavaro, rekla je da će razmotriti žalbu, ali je takođe izrazila nadu da će Žizel Peliko naći utehu u presudama.

„Želela sam da gospođa Peliko izađe sa ovih saslušanja u miru i mislim da će presude doprineti da gospođi Peliko bude lakše“, rekla je ona.

Od 50 optuženih za silovanje, samo jedan je oslobođen, ali je ipak proglašen krivim za teški seksualni napad. Još jedan muškarac je takođe proglašen krivim po optužbi za seksualni napad za koju mu je suđeno, što znači da je svih 51 optuženih proglašeno krivim za neko krivično delo.

Ilustracija iz suda Dominika Pelikoa dok sluša presudu (Foto: Benoit PEYRUCQ/AFP)

U drugoj prostoriji u kojoj su članovi porodice optuženih gledali postupak na televizijskim ekranima, neki su briznuli u plač dok su izricane kazne.

Demonstranti okupljeni ispred zgrade suda pratili su postupak na svojim telefonima. Neki su čitali presude i aplaudirali kako su bile objavljene unutra. Neki su nosili pomorandže kao simbolične poklone za optužene koji idu u zatvor.

Tužioci su tražili da Dominik Peliko dobije maksimalnu kaznu od 20 godina i kaznu od 10 do 18 godina za ostale kojima je suđeno za silovanje. Ali sud je bio blaži nego što su se tužioci nadali, a mnogi su osuđeni na manje od decenije zatvora.

Optuženima osim Dominika Pelikoa, kazne se kreću u rasponu od tri do 15 godina zatvora, nekima od njih uslovno. Arat je šestorici optuženih rekao da su sada slobodni, računajući vreme koje su već proveli u pritvoru dok su čekali suđenje.

Dominik Peliko je priznao da je godinama drogirao svoju tadašnju suprugu od 50 godina kako bi on i muškarci koje je nalazio preko interneta mogli da je zlostavljaju dok je snimao silovanja.

Užasna patnja koja joj je naneta u braku u kome je mislila da je voljena i njena hrabrost tokom suđenja podstakli su aktiviste protiv seksualnog nasilja i pozive na strože mere za suzbijanje silovanja.

Svi osumnjičeni su optuženi da su učestvovali u odvratnim fantazijama Dominika Pelikoa o silovanju i zlostavljanju u njihovom domu, u kome su provodili svoje dane u penziji u malom gradu Mazan u Provansi i drugde.

Jedan od muškaraca osuđen je na 12 godina zatvora ne zbog napada na Žizel Peliko, već zbog drogiranja i silovanja sopstvene žene, ali uz pomoć i drogu Dominika Pelikoa, koji je takođe proglašen krivim za silovanje supruge tog čoveka.

Pet sudija je glasalo tajnim glasanjem, većinom glasova za osuđujuće presude i kazne. Borci protiv seksualnog nasilja nadali su se primerenim zatvorskim kaznama i na suđenje su gledali kao na moguću prekretnicu u borbi protiv seksualnog nasilja i upotrebe droga za omamljivanje žrtava.

Ogroman broj novinarskih ekipa uzima izjavu Žizel Peliko nakon presude (Foto: REUTERS/Manon Cruz)

Hrabrost Žizel Peliko u odricanju od prava na anonimnost kao žrtve seksualnog zlostavljanja i uspešno nastojanje da se saslušanja i šokantni dokazi, uključujući video snimke predstave na otvorenom suđenju, podstakli su debatu kako na nacionalnom nivou u Francuskoj tako i među porodicama, parovima i grupama prijatelja o tome kako bolje zaštititi žene i ulozi koju muškarci mogu imati u ostvarivanju tog cilja.

„Muškarci počinju da razgovaraju sa ženama, devojkama, majkama i prijateljicama na način na koji to ranije nisu činili“, rekla je Fani Fur koja se pridružila drugim ženama iz feminističke grupe Les Amazones u lepljenju poruka podrške Žizel Peliko na zidine oko Avinjona pre presude.

„U početku je bilo nezgodno, ali sada se dešavaju prave debate. Neke žene shvataju, možda prvi put, da su ih bivši muževi zlostavljali, ili da ih je neko blizak zlostavljao. Muškarci počinju da se suočavaju sa sopstvenim ponašanjem ili saučesništvom, odnosno stvarima koje su ignorisali ili na koje nisu reagovali. Teško je, ali stvara promenu", rekla je Fur.

Protest ispred suda u Avinjonu protibv silovanja . (Foto: Clement MAHOUDEAU / AFP)

Dominik Peliko je prvi put došao u centar pažnje policije u septembru 2020. godine, kada ga je čuvar supermarketa uhvatio kako krišom snima ispod ženskih suknji. Policija je potom pronašla kolekciju na kojima su zabeležene godine zlostavljanja njegove žene, ukupno više od 20.000 fotografija i video snimaka, na računarskim diskovima i katalogizovanih u fasciklama sa oznakom „zlostavljanje“, „njeni silovatelji“, „noć“ i slično.

Obilje dokaza dovelo je policiju do ostalih optuženih. Na snimcima, istražitelji su izbrojali 72 različita zlostavljača, ali nisu mogli sve da ih identifikuju.

Iako su neki od optuženih, uključujući Dominika Pelikoa priznali krivicu za silovanje, mnogi nisu, čak ni uprkos video dokazima. Saslušanja su izazvala širu debatu u Francuskoj o tome da li zakonsku definiciju silovanja u zemlji treba proširiti tako da uključuje posebno pominjanje pristanka.

Neki optuženi su tvrdili da je pristanak Pelikoa značio i da ona pristaje. Neki su pokušali da se opravdaju da nisu nameravali nikoga da siluju kada su se odazvali da dođu. Neki su okrivili njega, smatrajući da ih je obmanuo da misle da učestvuju u nekoj perverziji na koju su svi prisali.