Južnokorejskom predsedniku zabranjeno da napusti zemlju

Demonstranti učestvuju na mitingu za opoziv južnokorejskog predsednika Jun Suk Jeola u Seulu (Foto: Reuters/Kim Soo-hyeon)

Južnokorejskom predsedniku Jun Suk Jelu zabranjeno je da napusti zemlju, jer vlasti istražuju sumnje u pobunu i druge optužbe povezane s njegovim kratkotrajnim neuspelim pokušajem uvođenja vanrednog stanja prošle nedelje, saopštio je u ponedeljak zvaničnik ministarstva pravde.

Šef Kancelarije za istragu korupcije za visoke zvaničnike O Dong-Vun rekao je tokom saslušanja u parlamentu da je naredio zabranu putovanja u inostranstvo Jun Suk Jelu, a zvaničnik ministarstva pravde Bae Sang-Up rekao je parlamentarnom komitetu da je nalog za zabranu putovanja izvršan.

Jun je, prema izveštajima lokalnih medija, postao predmet kriminalističke istrage, javlja Rojters.

Visoki zvaničnik Nacionalne policijske agencije rekao je novinarima da bi policija mogla čak i da uhapsi predsednika ako se ispune svi uslovi.

Aktuelni predsednik u Južnoj Koreji ima imunitet od krivičnog gonjenja dok je na vlasti ali on ne vredi kada su u pitanju sumnje u pobunu ili izdaju.

Karikatura koja prikazuje južnokorejskog predsednika u blizini sedišta vladajuće Partije Narodne moći u Seulu, Južna Koreja, u ponedeljak, 9. decembra 2024. (AP Photo/Lee Jin-man)

Ministarstvo odbrane je saopštilo da je Jun Suk Jel i dalje legalno glavnokomandujući, ali da je njegova vlast dovedena u pitanje zbog sve većeg neslaganja među visokim vojnim oficirima u odnosu prema predsedniku, dok njegova stranka PPP najavljuje da će uspostaviti radnu grupu koja će se baviti Jelovom eventualnom ostavkom.

Jun Suk Jel se ranije izvinio za neuspešan pokušaj uvođenja vanrednog stanja i rekao da svoju političku i pravnu sudbinu prepušta vladajućoj Partiji moći naroda (PPP), ali nije podneo ostavku.

On je u subotu odbio i pokušaj opozicije da ga svrgne s vlasti nakon što je nekoliko poslanika bojkotovalo proces glasanja u parlamentu. Međutim, opozicija je rekla da će novi predlog podneti ove sedmice.

Demonstranti učestvuju na mitingu koji poziva na opoziv južnokorejskog predsednika u Seulu (REUTERS/Kim Soo-hyeon)

Tužioci su u nedelju uhapsili i bivšeg ministra odbrane Kim Jong Hjuna zbog njegove navodne uloge u proglašenju vanrednog stanja 3. decembra, javila je južnokorejska agencija Jonhap.

Jun Suk Jelova odluka da proglasi vanredno stanje trajala je samo šest sati jer je Narodna skupština izglasala poništenje te mere.