Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u sredu sa ambasadorima zemalja Kvinte - Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Francuske, Italije i Nemačke, kao i sa šefom delegacije Evropske unije u Srbiji Emanueleom Žiofreom.
Vučić je nakon sastanka na Instagram nalogu @buducnostsrbijeav kratko naveo da je imao "dug i otvoren razgovor sa ambasadorima zemalja Kvinte i EU", kao i da će se razgovori nastaviti.
Sastanku su prisustvovali ambasador SAD Kristofer Hil, ambasador Velike Britanije Edvard Ferguson, ambasador Francuske Pjer Košar, ambasador Italije Luka Gori, ambasadorka Nemačke Anke Konard, šef Delegacije Evropske unije u Beogradu Emanuele Žiofre.
Na sastanku je bio i direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković, prenosi Radio-televizija Srbije (RTS).
Pretpostavlja se da je tema razgovora bila politička situacija na KiM.
Vučić se poslednji put sastao sa ambasadorima zemalja Kvinte 31. januara, kada je tema razgovora bila uredba o platnom prometu i ukidanje dinara na Kosovu.
Do najnovijeg sastanka je došlo jutro nakon što je Vučić na Instagramu naveo da su "teški dani pred Srbijom".
"U ovom trenutku, nije lako da kažem kakve smo vesti dobili u poslednjih 48 sati... Direktno nam ugrožavaju vitalne nacionalne interese, i Srbije i Srpske. Narednih dana upoznaću narod Srbije sa svim izazovima koji su pred nama", navodi se u njegovoj objavi od 26. marta.
Dan ranije, u Briselu je sastanak glavnih pregovarača Kosova i Srbije o pitanju srpskog dinara, čija je upotreba kao gotovinskog sredstva plaćanja od prošlog meseca zabranjena na Kosovu završen bez dogovora.
Nova runda dijaloga, kako je najavljeno, biće održana 4. aprila.
Korištenje dinara za gotovinska plaćanja na Kosovu zabranjeno je od 1. februara, kada je Centralna banka Kosova donela uredbu kojom je evro određen kao jedina zvanična valuta u zemlji.
To pitanje izazvalo je i nesuglasice između Vlade Kosova i međunarodne zajednice, budući da srpska zajednica na Kosovu godinama prima isplate u dinarima iz budžeta Srbije.
Ne propustite: Eskobar u Prištini: Pitanje dinara mora odmah da se rešiPretpostavlja se da je tema razgovora bila i mogućnost da Kosovo uđe u Savet Evrope, s obzirom na to da će politički komitet Parlamentarne Skupštine Saveta Evrope na sednici koja se održava u sredu glasati o preporuci izvestiteljke Dore Bakojani da Kosovo bude primljeno u tu organizaciju.
Pitanje prijema Kosova u Savet Evrope ponovo je aktuelizovano poslednjih nedelja, pošto je Vlada Kosova posle osam godina ignorisanja odluke tamošnjeg Ustavnog suda zatražila da se pravoslavnom manastiru Visoki Dečani vrati 24 hektara zemlje, čime je ispunjen tek jedan od tri glavna zahteva, ali se u javnosti istovremeno tumači i kao krucijalni preduslov za davanje zelenog svetla za prijem Kosova u tu organizaciju.
Ne propustite: Srbija i Kosovo: Bitka za Savet Evrope - ko ulazi, a ko (možda) izlazi?Pored vraćanja imovine manastiru, zatraženo je da Priština pre eventualnog pristupanja SE formira Zajednicu opština sa srpskom većinom (ZSO), kao i da poništi odluku o bespravnom oduzimanju zemljišta u opštinama sa srpskom većinom.
Brnabić se sastala sa Hilom
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić sastala se u sredu sa ambasadorom SAD Kristoferom Hilom.
Kako prenose agencije, Brnabić je Hilu rekla da namerava da tokom predsedavanja parlamentom uspostavi dijalog sa opozicijom i naglasila da je pozvala sve poslaničke grupe na konsultacije koje će biti održane u četvrtak.
Sastanak Brnabić i Hila bio je njihov prvi zvanični susret od kada je ona izabrana za predsednicu parlamenta, a oboje su "izrazili uverenje da će i u budućnosti imati dobar odnos i saradnju, baš kao što je to bio slučaj na njenoj prethodnoj funkciji", saopšteno je iz njenog kabineta.
Ona je istakla da je za ponedeljak sazvala sednicu Kolegijuma, kako bi zajedno sa svim poslaničkim grupama, ali i Radnom grupom Vlade Srbije za implementaciju preporuka ODIHR , razgovarala o njihovoj primeni i sprovođenju.
Hil je Brnabićevoj poželeo mnogo sreće u predsedavanju parlamentom i pohvalio njenu opredeljenost za dijalog sa svim poslanicima, navodi se u saopštenju.
U izveštaju su korišćeni pojedini materijali Radio televizije Srbije i agencije Fonet