Nakon nekoliko nedelja pauze, opoziciona koalicija "Srbija protiv nasilja" organizovala je u utorak, 16. januara prvi protest u 2024. godini. Ispred zgrade Republičke izborne komisije u Beogradu ponovili su zahtev za poništavanje rezultata izbora zbog navodne izborne krađe i raspisivanje novih.
Okupljenima se obratila potpredsednica Stranke slobode i pravde i nositeljka opozicione izborne liste "Srbija protiv nasilja" Marinika Tepić.
Ne propustite: Nastavljaju se protesti opozicije, lideri pozivaju na širu građansku borbuOna se prvi put nakon trinaestodnevnog štrajka glađu u decembru obratila u javnosti, rekavši da su ona i njene kolege ispunile cilj jer, kako je navela - "sada cela Evropa i svet znaju da su uhvatili lopova u krađi".
Prenela je građanima i da će Evropski parlament u sredu ipak raspravljati o izborima u Srbiji.
"Ispunili smo cilj, u sredu počinje rasprava u Evropskom parlamentu o izborima u Srbiji. Ovde nema izbora koji se mogu smatrati fer i slobodnim. Ako ovu borbu ispustimo, nikada izbora više neće biti. To je ono za šta smo mi štrajkovali glađu u ovoj zgradi pored. Obraćali smo se Evropi, svetu, međunarodnoj zajednici, da pokažemo šta se dešava sa našim životima i izborima u ovoj državi", rekla je Tepić.
Ona je dodala da će za dve nedelje u tom telu biti doneta i rezolucija o izborima.
"To će se dogoditi pre njihovog pokušaja da svima zatvore oči i zaključe da se ništa nije dogodilo, pre nego što lopovi uhvaćeni u krađi konstituišu republički i gradski parlament", rekla je ona.
Protest opozicije održava se na dan ubistva lidera Građanske inicijative "Srbija, demokratija, pravda" Olivera Ivanovića, koji je ubijen pre šest godina u Kosovskoj Mitrovici, a koje do danas nije razjašnjeno.
Tim povodom, Marinika Tepić je pročitala reči koje su uklesane na spomen ploči u Kosovskoj Mitrovici posvećene Ivanoviću.
"Moram da izdržim, jer ako pokleknem priznaću da su jači od svega u šta sam verovao. Ne može ovo zlo zauvek trajati, jednom će valjda i pravde biti. Nikad neću otići sa Kosova i Metohije", pročitala je Tepić dodajući da oni (opozicija) nikada neće otići iz Srbije i da će se boriti do kraja u nameri da smene aktuelnu vlast.
Nakon obraćanja, okupljeni građani su se uputili u povorku do Crkve Svetog Marka na Tašmajdanu, kako bi upalili sveće u znak sećanja na ubijenog Ivanovića.
Your browser doesn’t support HTML5
Student Pavle Cicvarić iz organizacije "Borba" rekao je da su studenti došli da pokažu "jedinstvo opzicije".
"A tu ne mislim samo na partije. Sebe smatram opozicionarom, iako nisam stranačka ličnost. Svi smo ovde da se borimo za prave izbore i kako bi došlo do ponavljanja izbora i u Beogradu i u Srbiji", rekao je na Cicvarić za N1.
On je ocenio da to što je veliki broj studenata bio uhapšen na protestima krajem decembra prošle godine, njemu ukazuje da su studenti bili "trn u oku vladajućoj stranci".
Studenti iz organizacije "Borba" predali molbu RTS-u za gostovanje
Studenti i mladi okupljeni u organizaciju “Borba” predali su ranije u utorak molbu upravi Radio-televizije Srbije za gostovanje u nekom od informativnih emisija Prvog programa te televizije.
Kako je objasnila studentkinja Arhitektonskog fakulteta Staša Cvetković, studenti su revoltirani načinom na koji su mladi i njihova borba predstavljeni u medijima proteklih dana.
Prema njenim rečima, oni žele da prikažu realnu sliku građanima o upute ih u načine svoje borbe.
Na pitanje novinara koji su koraci ukoliko ne bude uslišena molba, Cvetković je rekla da će kontaktirati međunarodne organizacije, koje mogu da sprovedu pritisak na Javni medijski servis, poput Evropske radiodifuzne unije.
Republička izborna komisija proglasila je konačne rezultate parlamentarnih izbora 12. januara.
Svi prigovori opozicione koalicije "Srbija protiv nasilja" su odbačeni, a državni vrh i vladajuća Srpska napredna stranka negiraju navode o izbornoj krađi.
Pored dela opozicije na neregularnosti izbora u Srbiji održanih 17. decembra ukazali su domaći i međunarodni posmatrači. Nevladina organizacija CRTA ocenila je da je organizovana migracija birača uticala na ishod rezultata u Beogradu.
Sumnje u regularnost izbora iskazala je i OEBS-ova Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) koja je 18. decembra saopštila da su izbore obeležile ozbiljne neregularnosti, zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsednika države Aleksandra Vučića, negativna kampanja i širenje straha.
Deo evroparlamentaraca pozvao je na nezavisnu istragu svih prijavljenih nepravilnosti tokom izbora, a Sjedinjene Američke Države takođe su pozvale nadležne u Srbiji da istraže navode međunarodnih posmatrača.
Koalicija "Srbija protiv nasilja" je svakodnevne proteste otpočela dan nakon glasanja, a poslednji protest sa zahtevom da se izbori ponište održan je 30. decembra, u organizaciji građanske inicijative "Proglas".
U ovom izveštaju korišćeni su i pojedini materijali agencije Fonet i portala N1