Studenti i građani protestovali ispred Ustavnog suda u Beogradu

Protest građana i studenata u blokadi pred zgradom Ustavnog suda u Beogradu (Reuters/Đorđe Kojadinović)

Pred Ustavnim sudom u Beogradu u nedelju popodne održan je protest više hiljada građana i studenata u blokadi koji su porukom "Bitno je da imaš (u)stav" iskazali nezadovoljstvo zbog, kako su naveli, kršenja i povreda Ustava od predstavnika vlasti u Srbiji u prethodnom periodu, a najpre od pada nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine.

Ključni zahtev protesta je, kako je saopšteno, utvrđivanje političke i krivične odgovornosti za nesreću u Novom Sadu, u kojoj je poginulo 15, a teško povređeno dvoje ljudi.

Your browser doesn’t support HTML5

Protest ispred Ustavnog suda u Beogradu

Studenti u blokadi naveli su u saopštenju da javnost u Srbiji poslednjih nedelja svedoči povredama Ustava i da će u skladu sa tim tokom protesta podsetiti na prekršene članove najvišeg pravnog akta Srbije.

"Smatramo da su kršenjem članova Ustava prava svih nas ugrožena, te našim glavnim sloganom 'Bitno je da imaš (u)stav!' želimo da pošaljemo glasnu poruku narodu da nas Ustav (ne) štiti. Ustav važi svakog dana i zbog toga i jeste važno u svakom trenutku se podsećati naših prava koja su njime zagarantovana", kažu studenti u blokadi.

Protest građana i studenata u blokadi ispred Ustavnog suda Srbije u Beogradu (Glas Amerike / Rade Ranković)

Više hiljada ljudi blokiralo je Bulevar Kralja Aleksandra, a bili su raspoređeni od raskrsnice ulica Kneza Miloša i Takovske u blizini Skupštine Srbije do Tašmajdanskog parka sa druge strane zgrade Ustavnog suda.

Pola sata nakon zvaničnog početka protesta, u 16:30, održana je tradicionalna akcija "15 minuta tišine" kojom se odaje počast nastradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu. Tokom akcije, učesnici skupa su upalili svetla na mobilnim telefonima.

Građani i studenti u blokadi upalili su svetla na telefonima tokom akcije "15 minuta tišine" na protestu ispred Ustavnog suda u Beogradu 12. januara 2025. godine (Glas Amerike / Rade Ranković)

Studenti su posle 15 minuta tišine pročitali primere kršenja Ustava u poslednje vreme.

"Prekršena su pre svega ustavna prava studenata u ovom protestu. Od toga da su ih tukli, gazili, njihova lična dokumenta su objavljena u pojedinim medijima. Pojedinim studentima, koji su bili na razgovoru u BIA, u telefone su stavljeni određeni programi koji mogu da ih prisluškuju", rečeno je između ostalog, a pomenuto je još nekolicina slučajeva kršenja Ustava od početka blokada do danas.

Građani i studenti su razvili brojne transparente ispred zgrade Ustavnog suda, a neke od poruka su "Mi branimo Ustav, kad će on nas?", "Studenti na braniku otadžbine", "Svi smo ispod nadstrešnice".

Oni nose i transparente "Čekamo odgovore", "Ustavni sude, studenti se bune", "Koliko nas je", "Poznavanje prava ne škodi", "Deca su ukras sveta, a ne vlasništvo države", a učesnici protesta nose i zastave Srbije.

Studenti su izveli i performans tako što su stavili beli povez preko očiju dok su stajali ispred zgrade Ustavnog suda.

Nije bilo vidljivog prisustva policije, osim onih u civilu.

Protest je završen oko 17:30, sve je prošlo bez incidenata, a ubrzo je uspostavljen i saobraćaj u centru Beograda.

Protest građana i studenata u blokadi ispred Ustavnog suda Srbije u Beogradu (Glas Amerike / Rade Ranković)

U nedelju je u isto vreme održan i protest u Nišu pod sloganom „Bani u Banovinu“.

Studenti su u tom gradu na jugu Srbije, posle petnaestominutne tišine za nastradale u Novom Sadu, prošetali od Mosta mladosti do zgrade Univerziteta na čiju zgradu su okačili transparent "Protestna obUSTAVa rada".

Posle teške nesreće koja se 1. novembra dogodila u Novom Sadu, kada je u padu nadstrešnice na železničkoj stanici poginulo 15 ljudi, počeli su protesti građana, kojima su se kasnije priključili i studenti, te je tako u proteklih mesec i po dana blokirano više od 60 fakulteta na četiri državna univerziteta.

Studenti su svoje zahteve saželi u četiri tačke: objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu, odbacivanje optužbe protiv uhapšenih i privedenih studenata na protestima koji su održani poslednjih nedelja, podnošenje krivičnih prijava protiv svih koji su napadali studente i profesore, kao i da se za 20 odsto poveća izdvajanja iz budžeta Srbije za materijalne troškove visokoškolskih ustanova.

U organizaciji studenata održano je i više protesta, a poslednji u nizu bio je 11. januara ispred Bezbednosno-informativne agencije u Novom Sadu. Dan ranije su u Beogradu na sat vremena blokirali jednu od glavnih saobraćajnica - Mostarsku petlju.

Your browser doesn’t support HTML5

Studenti u blokadi na sat vremena blokirali Mostarsku petlju u Beogradu

Vlast osuđuje proteste i blokade i tvrdi da su ispunjeni svi zahtevi studenata.

Akademci, s druge strane, poručuju da su zahtevi samo delimično ispunjeni i da se obustava rada na fakultetima nastavlja do daljnjeg.

Tako insistiraju da dokumentacija o Železničkoj stanici, koja je objavljena na sajtu Vlade Srbije i Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, nije kompletna, na šta je ukazao i deo stručne javnosti.

Betonska nadstrešnica stanične zgrade u Novom Sadu obrušila se nekoliko meseci nakon svečanog otvaranja stanice, posle trogodišnje rekonstrukcije i tvrdnji zvaničnika da je urađena po najvišim evropskim standardima.