Britanski mediji objavili su u sredu da je Ukrajina prvi put ispalila rakete "storm šedou" (Storm Shadow) na rusku teritoriju, koje je Britanija ranije isporučila Ukrajini.
Oružje je prethodno korišćeno protiv ruskih snaga u okupiranoj Ukrajini – uključujući i napad na bivši štab ruske Crnomorske flote na Krimu prošle godine. London i Kijev su odbili da potvrde najnovije izveštaje.
Ranije ove nedelje, ukrajinske snage ispalile su američke rakete dužeg dometa (ATACMS) na rusku teritoriju nakon što je Vašington dao zeleno svetlo u nedelju.
Francuska je takođe obezbedila Ukrajini svoju verziju raketa "storm šedou”, poznatih kao SCALP. Evropske rakete razlikuju se od američkog ATACMS-a, kaže Patrik Bjuri, analitičar odbrane sa Univerziteta u Batu.
“Lansiraju se iz vazduha. Generalno, u zavisnosti od izvezene varijante, imaju domet od oko 250 kilometara. S obzirom da ATACMS ima duži domet od toga i ne lansira se iz vazduha, teže ga je presresti, barem u teoriji", rekao je Bjuri.
Your browser doesn’t support HTML5
Oba oružana sistema će omogućiti napade na nove mete.
Džejms Niksi, iz organizacije Četam Haus ocenio je da je domet obe vrste raketa dovoljan da se probiju ruske linije i napadne ruska infrastruktura, tako da će im to odseći lanac nabavke za prvu liniju fronta.
"Međutim, stvarni domet svakog projektila nije toliko značajan kao činjenica da su Ukrajini potrebne velike količine i to zaista vrlo brzo", kaže Niksi.
Ukrajina će morati pažljivo da izabere svoje mete, ističe analitičar Bjuri:
“Da li ćete da im dozvolite da zapravo počnu da napadaju energetsku, vojnu infrastrukturu, rafinerije nafte, stvari koje bi stvarno počele da štete ruskoj ekonomiji? To je pitanje."
U međuvremenu, Nemačka – drugi po veličini snabdevač Ukrajine oružjem – ove nedelje je isključila mogućnost da Kijevu pošalje svoje rakete dugog dometa Taurus. Berlin se plaši da će ga to uvući u rat.
“Ništa se nije promenilo za nas, situacija i okolnosti su iste. A Taurus je Taurus, a ne ATACMS ili ’storm šedou’, tako da je naša perspektiva po tom pitanju ista”, izjavio je ministar odbrane Nemačke Boris Pistorijus.
Budućnost zapadne vojne pomoći Kijevu ostaje neizvesna. Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp je obećao da će okončati rat prvog dana na vlasti.
Kijev se plaši da će podrška SAD biti smanjena. Britanija i Francuska mogle bi da odluče da i dalje snabdevaju Ukrajinu raketama, kaže Bjuri i dodaje:
“Obe su nuklearne sile. Mogu da rizikuju ako žele. Mislim da ćete uvideti razlike između evropskog i američkog krila NATO-a kada je reč o nekim političkim pitanjima oko Ukrajine."
Posle odluke Vašingtona da odobri ukrajinske napade raketama dugog dometa unutar Rusije, Moskva je ove nedelje spustila svoj prag za upotrebu nuklearnog oružja.