"Nastavljamo saradnju sa našim saveznicima i partnerima na diversifikaciji naših energetskih zaliha", saopštila je u ponedeljak Evropska komisija.
"Rusija nastavlja da koristi prirodni gas kao političko i ekonomsko oružje, podižući cene za potrošače na energetskim tržištima i ugrožavajući globalnu energetsku bezbednost. Moramo se osloboditi naše zavisnosti od fosilnih goriva", navela je EK na svojoj fejsbuk stranici objavljujući nove podatke o rastu proizvodnje prirodnog tečnog gasa.
Prema podacima EK, partneri Evropske unije povećali su proizvodnju prirodnog tečnog gasa (LNG) za 75 odsto, dok se uvoz LNG-a u Evropu gotovo utrostručio.
U sklopu toga, Sjedinjene Države povećale su proizvodnju za 15 odsto, dok je azijska država Azerbejdžan proizvodnju gotovo udvostručila povećavši je za 90 odsto.
Saradnja se, navodi EK, pospešuje i sa Australijom, Japanom i Kanadom, među ostalima.
Navodi se i da će prirodni gas iz Izraela biti pretvaran u tečno stanje u Egiptu, da bi odatle bio dalje transportovan za EU.
Smatra se da je izvoz energenata, ponajpre gasa, glavni izvor prihoda Rusije zahvaljujući kom predsednik Vladimir Putin uspeva da nastavlja invaziju na Ukrajinu.
Ne propustite: Evropa bi mogla da se ponovo prebaci na ugalj, dok Rusija ograničava dotok gasaEK podseća da je hitnost skidanja sa ruskih fosilnih goriva dvostran: Sa jedne strane neophodno je okončati zavisnosti EU od ruskih fosilnih goriva, "koja se koriste kao ekonomsko i političko oružje i koštaju evropske poreske obveznike skoro 100 milijardi evra godišnje", kao i rešavanje klimatske krize.
"Delujući kao Unija, Evropa može brže da ukine svoju zavisnost od ruskih fosilnih goriva. 85 odsto Evropljana veruje da bi EU trebalo da što pre smanji zavisnost od ruskog gasa i nafte kako bi podržala Ukrajinu", navodi se u tekstu i nastavlja da bi ta ambicija mogla da bude ostvarena kroz uštedu energije, diversifikaciju snabdevanja energijom i ubrzano uvođenje obnovljive energije kako bi se zamenila fosilna goriva u domovima, industriji i proizvodnji električne energije.
"Zelena transformacija će ojačati ekonomski rast, bezbednost i klimatske akcije za Evropu i naše partnere", navodi se u tekstu i poručuje da je štednja energije najbolji način da se ublaži aktuelna kriza sa energentima.