Rusija nastavlja sa napadima na istok Ukrajine, deo civila napustio Marijupolj

Žene stoje na balkonima svojih stanova uništenih u ruskom bombardovanju Dobropilja, u regionu Donjecka, istočna Ukrajina, 30. aprila 2022.

Rusija je u subotu izvela raketne udare širom južne i istočne Ukrajine, rekli su ukrajinski zvaničnici, a nešto žena i dece evakuisano je iz čeličane u opkoljenom gradu Mariupolju nakon što su se tamo sklonili pre više od nedelju dana.

Moskva se fokusirala na jug i istok Ukrajine nakon što nije uspela da zauzme glavni grad Kijev u devetnedeljnom napadu u kom su sravnjeni gradovi, ubijeno na hiljade civila, dok je više od pet miliona ljudi bilo prisiljeno da pobegne u inostranstvo.

Njene snage su zauzele grad Herson na jugu, dajući im uporište samo 100 km severno od Krima koji je aneksirala Rusija, i najvećim delom su zauzele Mariupolj, istočni strateški lučki grad na Azovskom moru.

Rusija je proglasila pobedu u Mariupolju 21. aprila iako su se na stotine ukrajinskih vojnika i civila sklonile u čeličanu Azovstal. Ujedinjene nacije su pozvale na dogovor o njihovo nevakuaciji, a u subotu je jedan ukrajinski borac rekao da je oko 20 žena i dece izašlo.

Ne propustite: Nensi Pelosi i delegacija Kongresa SAD posetili Kijev

"Užadima vadimo civile iz ruševina – to su starci, žene i deca", rekao je borac Svjatoslav Palamar, misleći na ruševine u fabrici koja se prostire na četiri kvadratna kilometra.

Palamar je rekao da i Rusija i Ukrajina poštuju prekid vatre proglašen lokalo i da se nada da će evakuisani civili biti prebačeni u ukrajinski grad Zaporožje na severozapadu.

Iz Rusije ili Ujedinjenih nacija nije bilo komentara o evakuaciji. Stotine Ukrajinaca je ostalo unutra, prema ukrajinskim zvaničnicima.

Zapadno u Odesi, koja je do sada bila relativno pošteđena rata, ruska raketa lansirana sa Krima uništila je pistu na glavnom aerodromu, rekao je Maksim Marčenko, regionalni guverner Odesde. Niko nije povređen, dodao je on.

Ukrajinska vojska je saopštila da se aerodrom više ne može koristiti. Volodimir Zelenski, ukrajinski predsednik, obećao je u video obraćanju objavljenom kasno u subotu da će obnoviti aerodrom, dodajući: "Odesa nikada neće zaboraviti ponašanje Rusije prema njoj".

Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je u nedelju da su njene rakete uništile pistu i hangar sa stranim oružjem na vojnom aerodromu u blizini ukrajinskog grada Odese.

U napadu na grad prošle nedelje poginulo je osam ljudi, saopštili su ukrajinski zvaničnici.

Napad Moskve na jugu delimično je usmeren na povezivanje te oblasti sa Krimom, koja nastoji da obezbedi potpunu kontrolu nad regionom Donbasa na istoku Ukrajine. Delovi dve pokrajina Donbas, Lugansk i Donjeck, već su bili pod kontrolom separatista koje je podržavala Rusija pre invazije Moskve 24. februara.

U svom obraćanju, Zelenski je rekao da Rusija "prikuplja dodatne snage za nove napade na našu vojsku na istoku zemlje" i "pokušava da pojača pritisak u Donbasu".

Mirovni pregovori

Moskva svoje akcije naziva "specijalnom operacijom" za razoružavanje Ukrajine i oslobađanje od antiruskog nacionalizma koji podstiče Zapad. Ukrajina i Zapad kažu da je Rusija pokrenula ničim izazvan agresorski rat.

Uprkos nedeljama mirovnih pregovora, u subotu se činilo da su obe udaljene kao i uvek.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da je ukidanje zapadnih sankcija Moskvi deo pregovora, ali je visoki ukrajinski pregovarač Mihail Podoljak negirao da je tako.

Ne propustite: Lavrov: Ukidanje sankcija deo mirovnih pregovora

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski insistira na tome da sankcije moraju biti pojačane i da se o njima ne može pregovarati. On je u petak upozorio da bi pregovori mogli da propadnu zbog, kako je rekao, ruskog "priručnika o ubijanju ljudi".

Ukrajina optužuje ruske trupe da su počinile zločine dok su se početkom aprila povuklačije iz oblasti u blizini Kijeva. Moskva negira te tvrdnje. Pregovarači su se poslednji put sastali licem u lice 29. marta i od tada su razgovarali putem video veze.

Sjedinjene Države i njihovi evropski saveznici uveli su sveobuhvatne sankcije ruskoj ekonomiji i pružili Ukrajini oružje i humanitarnu pomoć.

Američki predsednik Džo Bajden traži paket pomoći Kijevu od 33 milijarde dolara, uključujući 20 milijardi dolara za oružje, a britanski premijer Boris Džonson rekao je u subotu da će njegova zemlja nastaviti da "daje Ukrajincima opremu koja im je potrebna za odbranu".

Lavrov je rekao da bi - ako Vašington i njegovi partneri u vojnom savezu NATO koji predvode SAD zaista žele da reše krizu - trebalo bi da prestanu da šalju oružje u Kijev.

"Sve je uništeno"

U gradu Dobropilju u Donjecku, udarni talas od subotnje eksplozije raznio je prozore jedne stambene zgrade i ostavio veliki krater u dvorištu.

Jedan stanovnik, koji je dao samo svoje ime, Andrij, rekao je da je njegova partnerka bila u prostoriji okrenutoj ka dvorištu u trenutku napada i da je izgubila svest.

"Hvala Bogu da je četvoro dece bilo u kuhinji", rekao je, stojeći u uništenoj dnevnoj sobi.

Stanovnici su pregledali svoje stvari da vide šta se može spasiti.

"Oko 9.20 ova sreća je doletela u našu kuću“, sarkastično je rekao drugi stanovnik, Oleh. "Sve je uništeno".

Ne propustite: Nastavljeni napadi na Donbas, Pentagon optužuje Moskvu za ratne zločine

Rusija je u subotu izvestila o više ukrajinskih udara na svojoj teritoriji.

Zvaničnici u ruskoj oblasti Brjanska, koja se graniči sa Ukrajinom i Belorusijom, rekli su da je protivvazdušna odbrana sprečila ulazak ukrajinske letelice. U granatiranju koje je usledilo pogođeni su delove ruskog naftnog terminala, rekli su oni.

Južno od Brjanska u ruskoj oblasti Kursk, takođe na ukrajinskoj granici, nekoliko granata je ispaljeno iz Ukrajine ka ruskom kontrolnom punktu, rekao je guverner Kurska Roman Starojt. On je dodao da nije bilo žrtava i štete.

Ukrajina nije direktno preuzela odgovornost za niz takvih incidenata na ruskoj teritoriji. Ali seriju eksplozija na jugu Rusije u sredu opisuje kao osvetu i "karmu" za invaziju Moskve.