Društva koja ne priznaju i ne suoče se sa posledicama genocida rizikuju ponavljanje tih zločina, saopštila je specijalna savetnica Ujedinjenih nacija za sprečavanje genocida Alis Vairimu Nderitu.
Istakla je da je zabrinuta zbog nedavnih incidenata negiranja genocida nad Bošnjacima u Srebrenici i veličanja osuđenih ratnih zločinaca u Bosni i Hercegovini, tokom obeležavanja neustavnog Dana Republike Srpske 9. januara.
“Kontinuirano negiranje genocida i slavljenje njegovih počinilaca je alarmantno i nastavlja da ometa održivo pomirenje i mir u regionu”, upozorila je Nderitu – uz napomenu da se ne smeju potceniti negativni efekti poricanja genocida i veličanja ratnih zločinaca.
Ne propustite: Republika Srpska obeležila neustavni dan osnivanja, kritike Amerike i EU“Negiranje činjenica o genocidu i drugim zločinima počinjenih tokom sukoba pre skoro trideset godina, koje su sudovi nesporno dokazali, je neprihvatljivo. Svrha toga je dodatno podstrekivanje na podele i mržnju, dok istovremeno otežava promovisanje mira, istine i pomirenja. To negativno utiče na žrtve i preživele, kao i na njihove neumorne napore da sačuvaju sećanje na stradale u tim strašnim zločinima”, poručila je u saopštenju specijalna savetnica Ujedinjenih nacija za sprečavanje genocida.
Podsetila je i da se tokom boravaka u Bosni i Hercegovini susrela sa brojnim žrtvama i preživelima, kao i novim generacijama koje, kako je navela, rade na promociji pomirenja i isceljenja.
“Počevši od priznavanja tragične prošlosti i patnji koje su izazvali počinioci. Trud novih generacija treba pohvaliti i podržati. Pozivam sve aktere, pogotovo one koji su uticajni, da se suprotstave poricanju genocida i promovišu budućnost inkluzije i razumevanja, a ne podela i mržnje”, zaključila je specijalna savetnica Ujedinjenih nacija za sprečavanje genocida Alis Vairimu Nderitu.
Your browser doesn’t support HTML5
Republika Srpska je devetu godinu zaredom obeležila dan svog osnivanja 9. januara – uprkos tome što je tri puta, odlukama Ustavnog suda, obeležavanje tog datuma proglašavano za neustavno.
Prvo je to, još 1992 učinio Ustavni sud tadašnje Republike BiH, a potom još dva puta Ustavni sud države Bosne i Hercegovine.
“Ustavni sud BiH nije osporio pravo Republike Srpske da slavi Dan Republike, ali to ne može da bude 9. januar. Razlog zašto ne može da bude 9. januar je upravo onaj razlog zbog koga je taj datum i određen kao Dan Republike, jer je sud ocenio da taj datum nije prihvatljiv za sve građane Republike Srpske, odnosno da ga svi građani ne doživljavaju kao Dan Republike", obrazloženo je u jednoj od odluka Ustavnog suda BiH.
Your browser doesn’t support HTML5
Međutim, odluke najviših sudskih instanci, kao i protivljenje Sjedinjenih Država i Evropske unije, ne sprečavaju političko rukovodstvo Republike Srpske – predvođeno Miloradom Dodikom da organizuje sporne ceremonije.
Uz to, pretnje Milorada Dodikove secesijom, oštra retorika protiv centralnih bosansko-hercegovačkih vlasti, uvrede na račun međunarodnog izaslanika i američkog ambasadora u Bosni - kao i bliskost sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom - učinili su da se nađe u nemilosti zapadnih država i pod američkim i britanskim sankcijama.