Dok Republikanska partija puca po šavovima, američki predsednik Džo Bajden se drži po strani i ponaša - predsednički, u nastojanju da se prikaže kao mirna alternativa haosu.
Demokratski predsednik je u sredu pozvao da se okonča "otrovna atmosfera" u Vašingtonu, i najavio veliki govor o pomoći Ukrajini.
Tokom protekle nedelje, imao je seriju objava o zdravstvenoj zaštiti i studentskim dugovima, koje se dopadaju biračima, dok su njegovi rivali privlačili neželjni publicitet svojim unutrašnjim sukobima.
Tako je uspostavljen jasan kontrast između Bajdena i republikanaca, čija je sposobnost upravljanja zemljom dovedena u pitanje nakon što je tvrda struja stranke u Predstavničkom domu smenila predsedavajućeg Kevina Mekartija.
"Podeljeni ekran"
80-godišnji Bajden, koji ima nizak rejting popularnosti uoči predsedničkih izbora naredne godine, takođe nije komentarisao pojavljivanje svog verovatnog republikanskog rivala 2024, Donalda Trampa, pred sudom u Njujorku, gde mu se sudi zbog finansijske prevare.
Ne propustite: Tramp nazvao sudiju "poremećenim", saslušan njegov računovođa u Njujorku"Bajdenovo držanje po strani je veoma dobra strategija", kaže za AFP Robert Rouland, ekspert za političke komunikacije sa Univerziteta Kanzas.
"On treba da pokaže da je jak predsednik, i da pusti da se odvija republikansko krvoproliće. Ne može da učini ništa povodom toga, i onda zašto ne bi pustio da demokrate imaju koristi od toga."
Kontrast sa republikancima je strategija Bele kuće, koja nekad i doslovno koristi podeljeni ekran sa fotografijama na društvenim mrežama.
Strategija često uključuje moć i simboliku predsedničkog položaja, pa se Bajden tako obratio iza govornice u Ruzveltovoj sobi Bele kuće.
Bajden je pozvao razjedinjene republikance da sarađuju sa demokratama i izbegnu novu pretnju zatvaranja američke vlade idućeg meseca, nakon što su je u poslednji čas izbegli proteklog vikenda.
"Treba da prestanemo da doživljavamo jedni druge kao neprijatelje", rekao je.
Bajden se zatim vratio političkim meram a za koje se nada da će pridobiti glasače. Najavio je novi program otpisivanja studentskih dugova u vrednosti od 9 milijardi dolara, nakon što je Vrhovni sud u junu poništio njegov program oproštaja studentskih kredita.
U utorak je objavio da su farmaceutske kompanije pristale da pregovaraju o smanjenju cena, što je ključni element njegovog obećanja da će smanjiti visoke troškove zdravstvene zaštite uoči izbora.
U ponedeljak je bio domaćin skupa na kome je proslavljeno usvajanje zakona o pomoći Amerikancima sa invaliditetom, zajedno sa glumicom Selmom Bler, koja ima multiple sklerozu, i čiji je pas u jednom trenutku spustio glavu na predsednikovo stopalo.
"Stalne svađe"
Republikanci primećuju strategiju i nisu zadovoljni. "Zašto se republikanci uvek svađaju među sobom", žalio se Tramp, čiji su republikanski, tvrdokorni saveznici pokrenuli puč protiv Mekartija.
Lindzi Grejem, republikanski senator iz Južne Karoline, koji je Trampov bliski saradnik, rekao je da sva previranja znače da Bajden "dobija priliku za predah, i skreće se fokus i pažnja sa njegovih brojnih neuspeha."
Međutim, ta strategija nije bez rizika.
Ako SAD budu paralisane političkim haosom, dok Predstavnički dom traži novog predsedavajućeg, a preti novo zatvaranje vlade u novembru, malo je verovatno da će Bajden moći da nastavi da se ne meša.
Ne propustite: Bajden pokušava da uvjeri saveznike da će SAD nastaviti da podržavaju UkrajinuBirače već brinu njegove godine i efikasnost, dok njegova poruka o ekonomskom oporavku ne uspeva da se probije do mnogih Amerikanaca.
Predsednik je ove nedelje bio primoran da uverava svoje saveznike da će se američka pomoć Ukrajini nastaviti, nakon što je bila izostavljena iz sporazuma da bi se sprečilo zatvaranje vlade uprkos protivljenju tvrde struje republikanaca.
Bajden i demokrate bi sada mogli da imaju problem da usvoje novi paket pomoći Kijevu u Predstavničkom domu dok traju unutrašnji sukobi republikanaca.