Predstavnici dve inicijative građana uputili su u petak rukovodstvu Radio televizije Srbije (RTS) zahtev, odnosno prigovor, kojim se traži nepristrasno i kvalitetno izveštavanje javnog servisa o temama za koje smatraju da su od interesa za javnost - o projektu iskopavanja litijuma u dolini Jadra, navodnoj izbornoj krađi i Rezoluciji Evropskog parlamenta o izborima 17. decembra.
Prvi zahtev RTS-u uputio je u prepodnevnim časovima pokret Kreni-promeni, koji je zatražio da ta kuća, u skladu sa zakonom, omogući građanima Srbije nepristrasno informisanje o projektu iskopavanju litijuma na teritoriji Republike Srbije.
Ne propustite: Vučić, Brnabić i Rio Tinto se u istom danu oglasili o nastavku projekta JadarDirektor kampanje tog pokreta Savo Manojlović rekao je da bi RTS trebalo da omogući organizovanje debate na tu temu i dodao da je trenutno situacija takva da samo političari iz vlasti imaju pravo da na javnom servisu "lobiraju" za projekat Rio Tinta.
"Aleksandar Vučić i Dubravka Đedović Handanović su u utorak na RTS-u lobirali za projekat Rio Tinta u dva "prajm tajma" - u 18 i 20 sati, a građani, koji su za narodnu inicijativu za zabranu iskopavanja litijuma prikupili 38.000 potpisa, ne mogu da dobiju to pravo", rekao je on.
Manojlović je pozvao i sve one koji su potpisali peticiju da pomognu u vršenju pritiska na javni servis, rekavši da su među njima i predstavnici opozicije, ali i vlasti.
Prigovor i zbog izveštavanja o izborima, nepravilnostima i Rezoluciji EP
Nešto kasnije, ispred zgrade RTS-a u Takovskoj ulici u Beogradu, konferenciju za medije održala je i inicijativa "ProGlas", koja je obavestila javnost da je podnela prigovor zbog, kako su naveli - "nekvalitetnog pružanja javne usluge".
Takva ocena odnosi se na izveštavanje RTS-a o izbornim neregularnostima, Rezoluciji Evropskog parlamenta i uslovima vezanim za poboljšanje izbornih uslova pre eventualnog ponavljanja izbora koje je ta inicijativa iznela.
Ne propustite: Inicijativa ProGlas izašla sa listom minimalnih uslova za održavanje narednih izboraJedan od osnivača te inicijative, profesor na Pravnom fakultetu Miodrag Jovanović pozvao je generalnog direktora Javnog medijskog servisa Srbije Dragana Bujoševića da u roku od 30 dana odgovori na prigovor, odnosno da RTS obezbedi istinito, pravovremeno i objektivno informisanje građana.
„Ako se to ne dogodi, ako se usluga u tom periodu ne popravi i ne promeni na način da obezbedi naše ustavno pravo na blagovremeno, poptuno i istinito informisanje, pozvaćemo građane da se svi pojedinačno obrate individualnim prigovorima RTS-u, i da na taj način RTS, kao medijski, javni servis sa nacionalnom pokrivenošću, obezbedi ono što je zahtev medijskog pluralizma, jedan od minimalnih uslova za poboljšanje izbornih uslova u svim budućim izbornim procesima“, rekao je on.
Ne propustite: Fridom haus: Izbori još jedan korak u padu demokratije u SrbijiKako je dodao - prigovor se, kao pravno sredstvo koje se tiče i pružanja javnih usluga, podnosi na period od 15 dana kada pružalac (RTS) ne pruža svoju uslugu na adekvatan način.
"U našem prigovoru je obuhvaćeno izveštavanje RTS-a o Rezoluciji Evropskog parlamenta o izborima u Srbiji, odnosno neizveštavanje RTS-a o konferenciji za novinare ProGlasa na kojoj su izneti minimalni uslovi za sve buduće izborne postupke", istakao je Jovanović.
Zaključio je rečima da su prigovori samo jedan od koraka "ProGlasa" i da će ta inicijativa početkom marta imati gotov film koji pokriva događaje vezane za izbornu krađu od 17. decembra, a da će uskoro krenuti i sa tribinama po opštinama u kojima predstoje lokalni izbori.
Radio televizija Srbije prenela je na svom portalu vest o zahtevu inicijative "Proglas", ali se nije zvanično oglašavala po tom pitanju.