Evropska unija mora biti spremna da primi nove članice do 2030. godine, rekao je u ponedeljak predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel.
"Vjerujem da moramo da budemo spremni do 2030. da se proširimo. To je ambiciozno, ali neophodno. Pokazuje da smo ozbiljni" rekao je Mišel na Strateškom forumu u Bledu.
Šest država na Zapadnom Balkanu - Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija su u različitim fazama pristupanja EU, podsjeća agencija Rojters.
Moldaviji i Ukrajini je prošle godine odobren status kandidata. Gruzija takođe čeka da joj bude odobren taj status.
Mišel je naveo da bi buduće članice, da bi se pridružile, trebalo da implementiraju reforme da osiguraju nezavisnost pravosuđa, bore se protiv organizovanog kriminala i korupcije i usklade spoljnu politiku sa članicama EU.
Ne propustite: Da li je na vidiku promena kursa Zapada prema Srbiji?Pozvao je sve aspirante da riješe bilateralne konflikte prije nego što se pridruže uniji.
"Morate da osigurate da se konflikti ne uvoze u EU", rekao je Mišel i dodao da će Evropski savjet o proširenju raspravljati na sledećem sastanku.
Takođe je ocijenio da bi EU morala da sama implementira određene reforme da bi bila spremna za proširenje.
Domaćin Foruma u Bledu, slovenački premijer Robert Golob, najavio je oživljavanje debate o proširenju u forumima EU.
Na otvaranju Strateškog foruma je naglasio da je stav članica EU o proširenju dobio novu perspektivu, kao posledica ruske agresije u Ukrajini, prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE).
"Stvari se brzo menjaju, u narednim mesecima očekujem da će proširenje dobiti novi izgled", ocenio je premijer Slovenije i pozvao zemlje regiona Zapadnog Balkana da nastave sa reformskim procesom.
Na Forumu u Bledu, između ostalih, učestvuju i premijeri Srbije, Crne Gore i Kosova Ana Brnabić, Dritan Abazovići Aljbin Kurti.
Verbalni duel Brnabić i Kurtija
Brnabić i Kurti su imali verbalni sukob na forumu o tome da li je Kosovo nezavisno ili ne i oko toga ko je bolji kandidat za Evropsku uniju, prenela je agencija Fonet.
Kurti je rekao da je vreme da se svih šest zemalja Zapadnog Balkana međusobno priznaju.
Brnabić je istakla da su Kosovo i Srbija za nju jedna zemlja, da nije reč o dve zemlje i da Kosovo nije članica Ujedinjenih nacija, kao i da sumnja da će postati članica EU, bar dok postoje dva nepriznavača.
Ona je dodala da je normalizacija u interesu Beograda i Prištine, Srba i Alanaca, celog regiona i da je visoko na listi prioriteta Srbije.
Ne propustite: Da li je na vidiku promena kursa Zapada prema Srbiji?Brnabić je istakla da je normalizacija počela Briselskim sporazumom pre više od 10 godina i da je jedino što je Priština trebalo da uradi bilo formiranje Zajendice srpskih opština, koje i dalje nema, a da je Kurti rekao da za njega Briselski sporazum ne postoji.
Kurti je rekao da na Kosovu 98 odsto ljudi podržava ulazak Kosova u EU, a u Srbiji 35 odsto ulazak Srbije u EU, da Srbija ni ne razmišlja o tome da Rusiji uvede sankcije i da se Srbija nije udaljila ni od Miloševića, ni od Putina.
Istakao je da želi da normalizuje odnose i da bi to učinio da mu je sused na primer Češka.
„Normalizacija sa Srbijom je mnogo teža. Moguće je doći do nje. Potrebno je da primenimo sporazum oko kojeg smo se predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ja dogovorili u Briselu, ali normalizacija u stvarnosti znači odsustvo konfuzije oko realnosti i fantazije i to je nešto čemu ja ne mogu pomoći“, rekao je Kurti.