Tramp zapretio da će povratiti kontrolu nad Panamskim kanalom

Kombinacija fotografija napravljenih 22. decembra 2024. prikazuje tadašnjeg republikanskog predsedničkog kandidata Donalda Trampa (levo) u Vest Palm Biču, Florida i predsednika Paname Hozea Raula Mulinoa, 19. decembar, 2024.

Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp zapretio je u nedelju da će ponovo uvesti američku kontrolu nad Panamskim kanalom, optužujući Panamu da naplaćuje previsoke cene za korišćenje tog centralnoameričkog prolaza, što je bio povod za oštar odgovor panamskog predsednika Hozea Raula Mulina.

Govoreći pred pristalicama u Arizoni u nedelju, Tramp je takođe rekao da neće dozvoliti da kanal padne u "pogrešne ruke", upozoravajući na potencijalni kineski uticaj u tom prolazu.

Kina ne kontroliše niti upravlja kanalom, ali podružnica kompanije CK Hutchison Holdings sa sedištem u Hong Kongu već dugo upravlja dvema lukama koje se nalaze na ulazima u kanal na Karibima i Pacifiku.

Komentari novoizabranog predsednika usledili su nekoliko sati nakon što je izrekao sličnu pretnju Panami u objavi na svojoj društvenoj meži Truth Social u subotu uveče.

"Da li je neko ikada čuo za Panamski kanal", upitao je Tramp u nedelju na Amerika Festu, godišnjem događaju koji organizuje konzervativna gruša Trning Point. "Zato što nas kradu na Panamskom kanalu kao što nas kradu svuda drugde".

Teretni brod prolazi kroz brane Agva Klara Panamskog kanala u Kolonu, Panama, 2. septembar, 2024.(Foto: AP/Matias Delacroix)

Trampovi komentari izuzetno su redak slučaj da neki američki lider izjavljuje da bi mogao da podstakne neku suverenu zemlju da preda teritoriju. Takođe naglašava očekivanu promenu u američkoj diplomatiji pod Trampom, koji ni u prošlosti nije bežao od pretnji saveznicima i upotrebe ratoborne retorike.

"Naknade koje naplaćuje Panama su smešne, veoma nepravedne", rekao je Tramp. "To je dato je Panami i narodu Paname, ali postoje odredbe. Morate da se ponšate fer prema nama, a oni nisu fer. Ako principi - i moralni, i pravni - ovog velikodušnog gesta davanja nisu usledili, onda ćemo zahtevati da nam se vrati Panamski kanal, u potpunosti, brzo i bez pitanja".

Predsednik Paname Mulino rekao je u snimljenoj poruci koju je objavio u nedelju popodne da se o nezavisnosti Paname ne može pregovarati i da Kina nema uticaj na administraciju kanala. On je takođe branio stope prolaza koje Panama naplaćuje, rekavši da one nisu određene "iz hira".

"Svaki kvadratni metar Panamskog kanala i okoline pripada Panami i nastaviće da pripada [Panami]", rekao je Mulino u saopštenju, objavljenom Eksu.

Nekoliko drugih panamskih političara, uključujući i članove opozicije, takođe je izašlo na društvene mreže da kritikuju Trampove izjave.

Sjedinjene Države su u velikoj meri izgradile kanal i upravljale teritorijom oko tog prolaza decenijama, ali su 1977. potpisale dva sporazuma sa Panamom kojim je otvoren put za povratak kanala pod punu kontrolu Paname. Sjedinjene Države su predale kontrolu nad prolazom 1999. nakon perioda zajedničkog administriranja.

Plovni put, koji omogućava prelazak do 14.000 brodova godišnje, čini 2,5 odsto globalne pomorske trgovine i ključan je za američki uvoz automobila i komercijalne robe iz Azije brodovima za prevoz kontejnera, kao i za američki izvoz robe, uključujući tečni prirodni gas.

Singapurski kontejnerski brod prolazi kroz prošireni deo Panamskog kanala Kokoli Loks, na periferiji grada Panama, Panama, 12. avgust, 2024.(Foto: REUTERS/Enea Lebrun)

Nije jasno kako bi Tramp nastojao da povrati kontrolu nad kanalom, a ne bi imao nikakvo pravo na pristup prema međunarodnom pravu, ako bi odlučio da uđe u igru za kontrolu nad prolazom.

Ovo nije prvi put da Tramp otvoreno razmišlja o teritorijalnom proširenju.

Tokom svog mandata 2017-2021, Tramp je izrazio interesovanje za kupovinu Grenlanda, autonomne teritorije Danske. Danske vlasti su to javno odbile pre bilo kakvih razgovora.

Trampovo pojavljivanje na Amerika Festu završilo je četvorodnevni događaj koji je okupio više od 20.000 aktivista.