Rezultati ranih predizbora pokazuju da će predsednički izbori u SAD 2024. biti revanš nadmetanja između Džoa Bajdena i Donalda Trampa iz 2020. godine, pri čemu će birači birati između nekoga ko će biti najstariji predsednik zemlje (Bajden) ili njen drugi najstariji predsednik (Tramp).
Mnogi birači su nezadovoljni takvim izborom. Anketa Ej-Bi-Si Njuza (ABC News) i Ipsosa ranije ovog meseca pokazala je da 59 odsto Amerikanaca smatra da su oba pretpostavljena kandidata prestara da bi služili još jedan mandat.
"Čini se da sve ukazuje na to da se većina Amerikanaca ne raduje reprizi 2020. godine", rekao je politikolog sa Univerziteta Džordžija Čarls Bulok za Glas Amerike. "Ako bi bilo koja strana mogla da dođe do kvalitetnog, mlađeg kandidata, ta osoba bi pobedila ubedljivo".
Ne propustite: "U Americi ne krunišemo kraljeve" - Niki Hejli obećava da će nastaviti kampanjuMajka iz Konektikat, Rebeka Arutija se slaže.
"Starost naših kandidata je izuzetno zabrinjavajuća", rekla je ona. "To je dokaz da se naš dvopartijski sistem potpuno urušio i sagoreo".
"Da li glasamo za dvojicu muškaraca koji imaju 80 godina ili glasamo za ljude koje su izabrali da budu njihovi potpredsednici", upitala je ona. "Nije neverovatna šansa da neće moći da završe svoj mandat zbog demencije, senilnosti ili drugih zdravstvenih razloga. Nešto u našem sistemu je pokvareno i moramo to da popravimo".
Kako se to dogodilo?
Robert Kolins, profesor urbanih studija i javne politike na Univerzitetu Dilard u Nju Orleansu, veruje da se Amerikanci osećaju kao da nemaju pravi izbor.
"Za mnoge od nas to izgleda kao situacija iz 'Povratka u budućnost'", rekao je on za Glas Amerike, pozivajući se na kultni holivudski film iz 1985. "To je izbor između ista dva stara momka koje smo imali prošli put, i mnogi Amerikanci se pitaju kako se to dogodilo i da li to znači da nešto nije u redu sa našom demokratijom".
Kolins kaže da starost kandidata nije trend, već da se jednostavno tako desilo.
"Mislim da niko u poslednjih nekoliko izbornih ciklusa nije rekao: ’Hajmo da tražimo najstarije momke!'", rekao je i nasmejao se. "Naprotiv, desilo se da je Trampova poruka najviše odjeknula među republikancima, a da je Bajden bio kompromisni kandidat sa primarnih izbora 2020. prepunih mlađih demokratskih kandidata".
Bulok sa Univerziteta Džordžija veruje da su strukture američkog političkog sistema delimično krive što su popularni kandidati stariji.
Ne propustite: Republikanci žestoko o Bajdenu: Nije samo senilan, ugrozio je nacionalnu bezbednost"Neki deo ovog problema se mora pripisati načinu na koji se Kongres bira", rekao je on. "Džerimandering (praksa manipulacije granicama političkih okruga unutar države u nameri da se određenoj političkoj stranci pruži politička prednost, prim. nov) je stvorio manje konkurentne okruge. To, u kombinaciji sa nepostojanjem ograničenja mandata u Kongresu, znači da imate političare koji mogu ostati na funkciji decenijama, a da nikada ne budu ozbiljno osporeni. Rezultat je da je stariji veći deo rukovodstva naše zemlje, a ne samo naši predsednički kandidati".
Potencijalni uticaj
Bez obzira na razloge, godine su pitanje na ovim izborima.
Sedamdesetjednogodišnja Norma Rodriges iz Majamija na Floridi kaže da to nije u redu.
"Kao što godine ne bi trebalo da budu problem ni na jednom radnom mestu kada ne utiču na kapacitet, ne bi trebalo da budu važne ni u politici", rekla je ona za Glas Amerike. "Umesto toga, trebalo bi da glasamo za osobine poput karaktera, empatije i poverenja".
Rodriges kaže da revanš između dva starija kandidata ne ukazuje na pokvaren politički sistem, iako ukazuje na nedostatak.
"Mislim da to ilustruje nedostatak političkog angažmana među mlađim generacijama Amerikanaca", objasnila je ona. "Možda je to uzrokovano dubokim razočaranjem kandidatima ili onim što su njihovi izabrani zvaničnici uspeli da postignu posle preuzimanja dužnosti".
Percepcija starosti između kandidata
Dok je razlika u starosti između predsednika Bajdena i bivšeg predsednika Trampa manja od četiri godine, razlika u tome kako Amerikanci gledaju na njihove godine je velika.
Anketa Ej-Bi-Si njuza i Ipsosa koja je pokazala da 59 odsto Amerikanaca misli da su oba kandidata prestara, a dodatnih 27 odsto je reklo da je samo Bajden prestar. Nasuprot tome, samo tri odsto Amerikanaca je reklo da je samo Tramp prestar da bi ponovo služio.
"Bilo to pošteno ili ne, mislim da Amerikanci doživljavaju da je Bajden znatno stariji od Trampa", objasnio je Kolins sa Univerziteta Dilar. "Njegov hod je malo tvrđi, njegov govor je malo sporiji, a on je mekši od Trampa. To je problem koji njegova kampanja treba da shvati kako da reši".
Ne propustite: Kada "svetionik" demokratije počne da trepće: Zašto su izbori u SAD važni za ostatak sveta?Demokratska glasačica Debora Teobald iz američke države Džordžije kaže da su godine kandidata "definitivno veliki problem" za nju na ovim izborima, ali da je očigledno su "ova dvojica sve između čega moramo da biramo".
"Možda bi umesto toga trebalo da razgovaramo o kompetenciji", nastavila je ona. "Bajden se okružuje sjajnim ljudima i ima potpredsednicu koja je spremna, ako ona mora da preuzme. Tramp je, s druge strane, pokušao da obesi svog poslednjeg potpredsednika tokom pobune 6. januara i generalno je nesposoban za zapošljavanje. Zato glasam za Bajdena".
Teobald je mislila na to što Tramp nije zahtevao od svojih pristalica da odstupe kada su počeli da skandiraju "Obesi Majka Pensa" tokom nereda 6. januara.
Republikanska glasačica Džil Dani sa Merit Ajlenda na Floridi želi mlađeg kandidata, ali će ostati pri Trampu u odnosu na Bajdena.
"Mislim da je Republikanskoj stranci potrebno novo lice da vodi stranku, zbog čega ću glasati za Niki Hejli na primarnim izborima", rekla je Dani za Glas Amerike. "Ali ako je Tramp pobedi, budite uvereni da ću glasati za njega na opštim izborima. Ovi izbori i uklanjanje Bajdena i demokrata su previše važni da bi ih preskočili".