Kina u odgovoru na izveštaj Pentagona: SAD su najveći remetilac mira

  • Asošijeted pres

Zastave Sjedinjenih Država i Kine postavljene pred sastanak sekretarke za finansije SAD Dženet Jelen i zamenika kineskog premijera He Lifenga, u Pekingu, 8. jula 2023.

Ministrstvo odbrane Kine nazvalo je u sredu Sjedinjene Američke Države "najvećim remetiocem regionalnog mira i stabilnosti" u svom oštrom odgovoru na izveštaj Pentagona o rastućem vojnom jačanju Kine, koji je objavljen 19. oktobra.

U saopštenju koje je objavilo kinesko ministarstvo odbrane nalazi Pentagona nazvani su lažnim i iskorišćeni su kako bi osudili nedavne akcije SAD i pomoć Izraelu i Ukrajini, kao i gomilanje vojne infrastrukture širom sveta.

#SAD su poslale municiju sa osiromašenim uranijumom i kasetne bombe u Ukrajinu, poslale su svoje borbene grupe na Mediteran, a oružje i municiju u Izrael. Da li je to takozvano 'jevanđelje' koje 'branilac ljudskih prava' donosi u tu oblast", upitao je Vu Kan, portparol kineskog ministarstva odbrane.

Ne propustite: Smenjen kineski ministar odbrane, druga promena u vrhu vlasti za tri meseca

Godišnji izveštaj koji zahteva Kongres jedan je od načina na koji Pentagon meri vojne kapacitete Kine, koju američka Vlada vidi kao svoju ključnu pretnju u azijsko-pacifičkom regionu i primarni dugoročni bezbednosni izazov Amerike.

Izveštaj Pentagona se zasniva na prošlogodišnjem upozorenju da Kina ubrzano širi svoje nuklearne snage, u skladu sa opštim povećanjem svoje vojske. U ranijem upozorenju se kaže da je Peking na putu da skoro učetvorostruči broj nuklearnih bojevih glava na 1.500 do 2035. godine.

Najviši kineski diplomata Vang Ji posetiće Sjedinjene Države u četvrtak, uoči mogućeg susreta predsednika SAD Džoa Bajdena i kineskog predsednika Šija Đinpinga u novembru.

Odnosi SAD i Kine pogoršali su se od 2018. godine, u početku zbog trgovinskih sporova, a dodatno su se proširili za vreme pandemije kovida 19 i akcija Kine u Šinđanu i na Tajvanu.

U izveštaju Pentagona se navodi da Kina intenzivira vojni, diplomatski i ekonomski pritisak na tu ostrvsku zemlju.

Ne propustite: Američka diplomatija na Bliskom istoku u suprotnosti sa Rusijom i Kinom

Kina tvrdi da je Tajvan deo njene teritorije i poslednjih godina je postala sve otvorenija sa tom tvrdnjom. Taj stav Kine postao je jedna od glavnih tačaka napetosti između Kine i SAD kako je američka podrška Tajvanu rasla. SAD su takođe prodale oružje Tajvanu za milijarde dolara, za koje je vlada tog ostrva rekla da je za samoodbranu i odvraćanje.

"Pozivamo SAD da prestanu da koriste bilo kakav izgovor, bilo koji metod za jačanje vojnih veza izemđu SAD i Tajvana i da na bilo koji način ilegalno naoružavaju Tajvan", rekao je portparol kineskog ministarstva odbrane.

Inače, SAD obezbeđuju prodaju oružja Tajvanu u skladu sa Zakonom o odnosima sa Tajvanom, koji je doneo američki Kongres 1979. godine, kako bi se osiguralo da ostrvo može da se brani.