Ronioci pronašli olupinu i tela posade američkog aviona koji se srušio u Japanu

  • Asošijeted pres

Pripadnici japanske obalske straže nose delove za koje se veruje da su delovi srušenog američkog vojnog hibridnog aviona "Osprej", u luci u Jakošumi, južni Japan, 4. decembra 2023.

Američki i japanski ronioci otkrili su olupine i posmrtne ostatke članova posade aviona američkog vazduhoplovstva "Osprej" (Osprey) koji se srušio prošle nedelje u jugozapadnom Japanu, saopštilo je Vazduhoplovstvo SAD.

"Osprej" sa osam američkih vojnika srušio se prošle srede kod ostrva Jakušima tokom misije obuke. Telo jedne žrtve je ranije pronađeno i identifikovano, dok se sedam ljudi vode kao nestali.

Ne propustite: Jedna žrtva u udesu letelice američke vojske "Osprej", Japan u misiji potrage i spasavanja

Komanda za specijalne operacije Vazduhoplovstva saopštila je da se posmrtni ostaci pronalaze i da njihov identitet tek treba da bude utvrđen.

"Glavni prioritet je dovođenje vazduhoplovaca kući i briga o članovima njihovih porodica. Podrška i privatnost porodica i voljenih koji su pogođeni ovim incidentom ostaju glavni prioritet AFSOC-a", navodi se u saopštenju.

Američka vojska identifikovala je jednu potvrđenu žrtvu kao narednika vazduhoplovstva, Džejkoba Galahera iz Pitsfilda, Masačusets.

U ponedeljak su ronioci japanske mornarice i američke vojske uočili ono što je izgledalo kao prednji deo "Ospreja", zajedno sa verovatno pet nestalih članova posade, izvestila je japanska javna televizija NHK i drugi mediji. Zvaničnici japanske mornarice odbili su da potvrde izveštaje, rekavši da ne mogu da objave detalje bez saglasnosti SAD.

"Osprej" proizveden u SAD je hibridna letelica koja poleće i sleće kao helikopter, ali može da rotira svoje propelere napred i da krstari mnogo brže, poput aviona, tokom leta.

"Ospreji" su imali nekoliko nesreća, pa i u Japanu, gde se koriste u tamošnjim vojnim bazama, a poslednja nesreća ponovo je izazvala zabrinutost po pitanju bezbednosti.

Japan je obustavio sve letove sopstvene flote od 14 "Ospreja". Japanski zvaničnici kažu da su zatražili od američke vojske da nastavi sa letovima "Ospreja" tek nakon što se osigura njihova bezbednost. Pentagon je saopštio da takav formalni zahtev nije upućen i da američka vojska nastavlja da leti sa 24 vazduhoplova "Osprej" MV-22, raspoređenih na južnom japanskom ostrvu Okinava.

U nedelju su delovi olupine koje su sakupili japanska obalska straža i lokalni ribarski čamci predati vojsci SAD na ispitivanje, rekli su zvaničnici obalske straže. Japanska vojska je saopštila da će ostaci koje je prikupila takođe biti predati SAD.

Zvaničnici obalske straže rekli su da pronađeni delovi olupine uključuju delove aviona i splav za spasavanje na naduvavanje, ali ništa što bi bilo povezano sa uzrokom nesreće, poput motora. Lokalni svedoci su izjavili da su videli vatru iz jednog od motora.

Prema Sporazumu o statusu snaga između Japana i SAD, japanske vlasti nemaju pravo da zaplene ili istražuju američku vojnu imovinu osim ako SAD ne odluče drugačije. To znači da će Japanu biti praktično nemoguće da samostalno istraži uzrok nesreće.

Sporazum je često otežavao japanske istrage u krivičnim slučajevima koji uključuju američke pripadnike vojske na Okinavi i drugde, a aktivisti za prava i drugi kritikovali su ga kao nejednakost, uključujući guvernera Okinave Denija Tamakija, koji je pozvao na reviziju.