Odbornici Skupštine Novog Sada odbili smenu gradonačelnika, sednicu obeležili incidenti

Ilustracija - građani i policija na jednom od prethodnih protesta (REUTERS/Marko Djurica)

Odbornici u Skupštini Novog Sada odbili su u utorak većinom glasova predlog opozicije da se gradonačelnik tog grada Milan Đurić razreši sa mesta gradonačelnika nakon nesreće na Železničkoj stanici u kojoj je život izgubilo 15 ljudi, a dvoje je teško povređeno.

Na tajnom glasanju se 48 odbornika izjasnilo da je protiv smene gradonačelnika, a za smenu je glasalo njih 25.

Sednica je počela minutom ćutanja za nastradale u padu nadstrešnice, međutim, njen najveći deo obeležio je protest veće grupe građana koji su došli ispred zgrade gradskog parlamenta na poziv opozicije.

Oni su najpre stvarali buku vuvuzelama i pištaljkama, da bi potom deo okupljenih pokušao da uđe u zgradu Skupštine, ali ih je u tome sprečila policija u opremi za razbijanje demonstracija.

Demonstranti su uzvikivali "Đuriću, odlazi", kao i "Bando, ubice, sudiće vam ulice", a pojedini su nosili transparente sa simbolom "krvavih ruku".

Privedena su petorica aktivista, od kojih je četvoro u međuvremenu pišteno, prenose beogradski mediji. U policijskoj stanici u Novom Sadu je još samo aktivista iz „Stav“ Dejan Bagarić, koji čeka saslušanje kod tužioca.

Incidenata je bilo i u skupštinskoj sali, kada je odbornik pokreta „Bravo“ Miran Pogačar posle glasanja prišao Đuriću i rekao mu da će „jednog dana odgovarati“, na šta su reagovali svi odbornici vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) okruživši ga. Potom je reagovala i opozicija i nastala je svađa.

Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić prokomentarisao je dešavanja rečima da opozicija pokušava na silu, bez izbora da dođe na vlast.

Nikada ulica u Srbiji, pa ni u Novom Sadu neće diktirati ko će biti na vlasti, jer je to poraz demokratije“, rekao je.

"Tražili su vanrednu sednicu, koja je zakazana, i skupštinska većina, iz naše koalicije je dala kvorum i učestvovala u raspravi. Ne bežimo i ne bojimo se rasprave. A onda je neko po komandi započeo haos prvo na ulici, a onda i u Skupštini grada", saopštio je premijer Srbije Miloš Vučević.

Opozicija: Đurićev ostanak na funkciji poniženje za sve Novosađane

Ujedinjena novosadska opozicija, koju čini 14 partija i grupa građana, saopštila je prethodno da se ostavka traži jer je 1. novembra u Novom Sadu "stradao najveći broj ljudi u jednom danu" od Drugog svetskog rata.

Šef odborničke grupe Kreni-Promeni Stevan Babić, u ime predlagača, rekao je da je Novi Sad od bezbednog grada pretvoren u mesto u kojem građani više ne osećaju sigurnost i nemaju poverenje u institucije.

"Tragedija je rezultat katastrofalnog upravljanja gradom, gde se gradi mimo dozvola, a institucije ignorišu svoje obaveze. Na protestu održanom 5. novembra više od 30.000 građana pokazalo je svoje nezadovoljstvo i tražilo ostavku gradonačelnika Milana Đurića", naveo je on.

Babić je naveo da je Milan Đurić pokazao duboko nepoštovanje prema građanima i dodao da je "na mirna okupljanja građana vlast odgovorila slanjem batinaša “, a da se napadaju i „učenici srednjih škola, dok se profesori izlažu mobingu".

"Ovaj represivni odnos prema građanima razlog je za smenu. Razlozi za smenu su brojni. Još jedan je hapšenje Mladena Papovića kog je on postavio za direktora JGSP zbog šverca drogom. Gospodin Đurić više nema moralni legitimitet da vodi Novi Sad. Grad zaslužuje rukovodstvo koje će interes građana staviti ispred ličnog i stranačkog interesa", naveo je Babić.

Kako je zaključio, Đurićev ostanak na funkciji predstavlja pretnju bezbednosti i stabilnosti grada, ali i poniženje za sve Novosađane.

Opozicija zahteva i da se utvrdi krivična odgovornost za nesreću, te da se uhapse i kazne odgovorni; kao i objavljivanje svih ugovora za izgradnju brze pruge od Beograda do granice sa Mađarskom i rekonstrukcije novosadske Železničke stanice.

Predsednica odborničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) Sanja Draško izjavila je da ne postoji direktna ili indirektna veza gradonačelnika Đurića s projektovanjem, izvođenjem ili nadzorom i kontrolom radova na Železničkoj stanici.

"Vaša priča je običan spin, obična obmana naroda i čista zloupotreba nesreće koja se u Novom Sadu desila. Sa tugom još uvek funkcionišemo, sa dužnim respektom prema žrtvama se ponašamo mi koji ovde predstavljamo vlast... Van svake pameti je povezivati predsednika države, predsednika vlade ili gradonačelnika sa građevinskim stvarima gde postoje stručnjaci koji rade svoj posao. Država pokazuje odgovornost i svakog čega sudbina u skladu sa zakonom", navela je Draško i zaključila da"nijedna tvrdnja o odgovornosti SNS ne stoji, niti je zasnovana na činjenicama".

VJT: Ispitana četiri svedoka, danas još pet

Više javno tužilaštvo (VJT) u Novom Sadu saopštilo je u utorak da su povodom obrušavanja nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, u okviru istrage protiv ukupno trinaest osumnjičenih, u svojstvu svedoka ispitane četiri osobe koje su zaposlene u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastruktura i da je zakazano ispitivanje još pet svedoka, zaposlenih u Infrastrukture železnice Srbije a.d.

Takođe, javnost se obaveštava, da je radi prethodnog obezbeđivanja svih neophodnih dokaza za vođenje krivičnog postupka, a u okviru predistražnog postupka, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu donelo Naredbu 1. novembra da se izvrši građevinsko veštačenje, kojom Naredbom je određeno da se utvrdi uzrok rušenja nadstrešnice stanične zgrade Železničke stanice u Novom Sadu“, navodi se u saopštenju.

Ne propustite: Tužilaštvo: Zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu uhapšeno 12 ljudi, među njima i Goran Vesić

VJT dodaje da je za potrebe građevinskog veštačenja i daljeg obezbeđivanja dokaza, a radi ispitivanja kvaliteta ugrađenih elemenata i materijala, u okviru predistražnog postupka, izvršeno uzorkovanje materijala građevinskih ostataka srušene nadstrešnice, i da se isti adekvatno čuvaju.

Izuzeti uzorci građevinskog materijala su bili predmet geometrijskog i mehaničkog veštačenja, koje je Naredbom Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu bilo povereno i izvršeno od strane Institutu za ispitivanje materijala – IMS iz Beograda. Nakon izvršenih svih ispitivanja materijala i završenog građevinskog veštačenja, koje je dana 20.11.2024. godine dostavljeno Višem javnom tužilaštvu, stvorili su se uslovi za narednu fazu krivičnog postupka i donošenje Naredbe o sprovođenju istrage, dok se ostali građevinski ostaci srušene nadstrešnice nalaze na lokaciji koju i dalje obezbeđuje policija“, navodi se u saopštenju.

Ukazuju da u daljem toku sprovođenja istrage, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu nastavlja da preduzima dokazne radnje neposrednim ispitivanjem svedoka i veštaka, dok će naredne procesne odluke donositi u skladu sa zakonom, o čemu će javnost biti blagovremeno i redovno obaveštavana.

U izveštaju su korišćeni pojedini materijali agencije Fonet, portala N1 i RTS-a