NBS: Dinar stabilan, rezerve 16 milijardi evra; RZS: Rast cena u proseku 8,4 odsto

Tabla na ulazu u sedište Narodne banke Srbije (Foto: Tviter nalog NBS, video greb)

Ni u jednom trenutku stabilnost kursa nije i neće biti dovedena u pitanje i građani to treba da znaju, rekli su u Narodnoj banci Srbije (NBS) za FoNet povodom prodajnog i kupovnog kursa evra u pojedinim menjačnicama, koji je za oko dinar viši od zvaničnog srednjeg kursa, i naglasili da je NBS krizu dočekala sa rekordno visokim deviznim rezervama.

Na pitanje da li će i kako NBS reagovati na kurs po kome neke menjačnice prodaju evro građanima, u centralnoj banci su odgovorili da već kontinuirano deluju kako bi stabilnost bila očuvana.

"Ovu krizu smo dočekali sa rekordno visokim nivoom deviznih rezervi od preko 16 milijardi evra i imamo sasvim dovoljno sredstava i umeća da očuvamo stabilnost koja nema alternativu", naglasili su u NBS.

Kurs dinara (RSD) na dan 4. marta 2022, tokom trajanja krize nastale ruskom invazijom na Ukrajinu. (Foto: Zvanični sajt Narodne banke Srbije, skrinšot)

Naglasili su da već obezbeđuju bankama i dinarsku i deviznu likvidnost u dovoljnoj meri, kao i da je pojačano snabdevanje banaka stranom gotovinom (efektivom) kako bi menjačnice brzo i efikasno mogle da odgovore na pojačanu tražnju građana koja se pojavila.

"Očekujemo da banke u što kraćem roku prenesu efektivu menjačnicama koje će podmiriti tražnju građana. Narodna banka naložila je bankama da ni u jednom trenutku ne sme biti prekida snabdevanja menjačnica gotovinom", poručili su iz NBS.

Naglasili su da građani zato ne treba da brinu, niti da bi panika trebalo da bude prisutna - ni za povlačenjem depozita iz banaka u kojima su sredstva najsigurnija i koje su i dobro kapitalizovane i veoma likvidne, niti za kupovinom deviza u menjačnicama.

Istakli su da panika nikada nije od koristi i da je bezrazložna, jer NBS obezbeđuje dovoljno sredstava i odgovara na sve zahteve banaka, "čime dokazujemo da smo spremni da reagujemo bez odlaganja i adekvatno".

Ne propustite: Da li Beograd ima više štete ili koristi od neuvođenja sankcija Rusiji?

"Pozivamo sve učesnike na finansijskom tržištu da u uslovima pojačane globalne neizvesnosti pokažu odgovorno ponašanje u cilju očuvanja monetarne i finansijske stabilnosti, a time i makroekonomske stabilnosti u celini - koja ide u prilog svima, i ne stvaraju građanima troškove koji povedeni panikom plaćaju nerealnu cenu", istakli su u centralnoj banci.

U pisanom odgovoru FoNetu Narodna banka Srbije poručila je da je nebrojeno puta dokazala tokom proteklih 10 godina da ima dovoljno i sredstava i znanja i umeća da očuva stabilnost ne samo na deviznom, već na celokupnom domaćem finansijskom tržištu.

"To uspešno radimo od kad je krenula kriza izazvana korona virusom, ali i sada kada je neizvesnost povećana zbog geopolitičke krize vezane za dešavanja u Ukrajini", zaključili su u NBS.

Zavod za statistiku: Najveći skok cena nafte - preko 39 odsto

Proizvođačke cene industrijskih proizvoda za domaće tržište u februaru su porasle za 8,4 odsto u odnosu na prošlogodišnji prosek, a najveći skok zabeležen je u sektoru proizvodnje i prerade nafte, gde su cene u tom periodu uvećane za 38,2, odnosno 39,6 odsto, saopštio je u petak Republički zavod za statistiku (RZS).

Proizvođačke cene u prehrabenoj industriji u februaru su porasle za 8,7 odsto u odnosu na prosek 2021. godine, dok ukupan rast proizvođačkih cena u prerađivačkoj industriji iznosi 10,4 odsto.

Ne propustite: SAD: Januarska inflacija najveća u poslednjih 40 godina

Proizvodnja energije skuplja je za 11,7 odsto, dok je proizvodnja hemikalija i hemijskih proizvoda poskupela za 10 odsto.

U odnosu na februar 2021. godine, cene prerađivačkih proizvoda u prošlom mesecu porasle su za 13,4 odsto, navedeno je u saopštenju RZS.