Evropski parlament usvojio je u četvrtak rezoluciju o napretku Srbije na evropskom putu. Izveštajima Evropske komisije o Srbiji iz 2019. i 2020. sa 538 glasova za, 69 glasova protiv i 79 uzdržanih.
Usvojena rezolucija sadrži ključne stavove iz izveštaja izvestioca EP za Srbiju Vladimira Bilčika.
U usvojenoj rezoluciji EP upozorava da su normalizacija odnosa Srbije i Kosova i istinsko poštovanje osnovnih prava ključni za odredjivanje brzine pregovora o članstvu sa EU, prenela je agencija Beta.
Evroposlanici izražavaju zabrinutost zbog funkcionisanja parlamenta Srbije, u kojem nema opozicije, i legitimiteta tog tela koji osporavaju opozicione stranke.
Rezolucijom se ponavlja značaj uskladjivanja Srbije sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU, pošto Srbija trenutno ima najnižu stopu uskladjenosti u regionu.
Bilčik je izjavio pre usvajanja izveštaja u celosti da je Srbija zabeležila značajan ekonomski napredak, ali da je neophodno da ostvari političke promene u više oblasti, kao što su medijske slobode i usklađenost sa spoljnom i bezbednosnom politikom Evropske unije, te da Vlada i Skupština Srbije imaju snažan mandat i dovoljno snage da to sprovedu.
Važno je da novinari i organizacije civilnog društva budu zaštićeni, jer je svaki napad na njih neprihvatljiv, rekao je Bilčik na onlajn konferenciji za medije u Evropskom parlamentu naglašavajući da je to važan deo izveštaja o Srbiji, ali i izveštaja o ostalim zemljama Zapadnog Balkana.
"Politički postoje brojne oblasti u kojima je neophodno učiniti napredak", rekao je on.
Pozdravio je početak druge faze međupartijskog dijaloga ovog meseca, "smislenog dijaloga svih proevropskih snaga u Narodnoj skupštini, ali takođe i sa onima koji su bojkotovali izbore prošli put... što će, nadamo se, unaprediti uslove za političko nadmetanje u Srbiji, ali i takođe značiti da Srbija ima puno učešće na sledećim parlamentarnim izborima".
Govoreći dalje o izveštaju o Srbiji, koji bi u celosti trebalo da bude usvojen kasnije večeras, Bilčik je rekao da se u njemu pozdravlja prednost nove vlade Srbije prema evropskim integracijama.
Pored ekonomskoj napredka, pozdravlja se i učešće u regionalnoj saradnji i dijalogu sa Prištinom, kao i opredeljenje Srbije da je EU njen strateški cilj.
"Treba da vidimo više konkretnih poteza u oblasti vladavine prava i pravosuđa. Neki potezi su preduzeti, ali ova vlada i ovaj parlament imaju vrlo snažan mandat i trebalo bi da urade mnogo više pre sledećih izbora", rekao je on.
Prema rečima Bilčika, u izveštaju se navodi da je usklađenost spoljne i bezbednosne politike Srbije sa EU oko 60 odsto i da u toj oblasti ima prostora za napredak.
Budućnost Srbije je evropska, a ne ruska ili kineska, ocenio je Bilčik, primećujući da je pandemija virusa korona uticala na proces proširenja EU, poverenje stanovnika Zapadnog Balkana u Uniju, ali i kvalitet demokratije, i geostratešku borbu u regionu.
Skrenuo je pažnju i na manipulativne kampanje Rusije i Kine, ali uz podršku nekih domaćih snaga na Zapadnom Balkanu.
Ocenjujući da je rasprava u EP bila oštra, ali vrlo fer, Bilčik je rekao da je to primer na šta se misli kad se partnerima sa Zapadnog Balkana sugeriše kakva treba da bude debata.
Usvojeni amandmani o KRIK-u i CRTA-i
Poslanici Evropskog parlamenta razmatrali su danas na plenarnoj sednici izveštaj o Srbiji, zajedno sa izveštajima o Albaniji, Severnoj Makedoniji i Kosovu.
U konačni tekst izveštaja Evropskog parlamenta o Srbiji uključena je i osuda napada na portal KRIK i nevladinu organizaciju CRTA.
Za amandman, podnet prošle nedelje, glasalo je 560 poslanika Evropskog parlamenta na današnjem plenumu, protiv je bilo njih 54, dok je uzdržanih bilo 68, javio je ranije u četvrtak Juropien vestern Balkans (EWB).
U amandmanu se ukazuje da vređanje, zastrašivanje političkih protivnika i predstavnika medija od stranke narodnih poslanika Skupštine Srbije, predstavlja kršenje demokratske prakse i temeljnih vrednosti, što bi trebalo najoštrije osuditi.
Ne propustite: Pismo Vučiću i Brnabić: Međunarodne organizacije traže prekid pretnji KRIK-u i drugim nezavisnim medijimaIzveštaj o Srbiji, koji je sastavio Bilčik, usvojen je u Spoljnopolitčkom komitetu Evropskog parlamenta u februaru.
Amandman koji su podneli poslanici iz grupa socijaldemokrata, liberala i zelenih dopunjuje član 39, koji se osvrće na kampanje blaćenja u Narodnoj skupštini, oštrom osudom nedavnih napada na portal KRIK i organizaciju CRTA.
"Evropski parlament je zgrožen nedavnim orkestriranim napadima nekoliko narodnih poslanika i provladinih tabloida protiv istraživačkih novinara i članova civilnog društva, uključujući nezavisnu medijsku mrežu KRIK i organizacije civilnog društva kao što su CRTA i Otvoreni parlament, koje se predstavljaju kao saradnici kriminalnih grupa i saučesnici u planiranju državnog udara, što je veliki prekršaj nedavno usvojenog Kodeksa ponašanja poslanika", navodi se u ovom amandmanu.
Ne propustite: Bilčik: Dobro što je EU prioritet Vlade, ali na tome mora i da se radiNovi amandmani tiču se i Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i RTS, koji se već pominju u članu 44, u kontekstu međupartijskog dijaloga u kojem je posredovao EP.
"Evropski parlament žali zbog činjenice da, od završetka prve faze međupartijskog dijaloga, rad REM i RTS nije uspeo da povradi njihov kredibilitet u javnosti i među opozicionim partijama", stoji u podnetom tekstu.
Ovaj amandman, takođe, konstatuje da su se udruženja novinara već povukla iz radne grupe Vlade Srbije za bezbednost novinara zbog napada na portal KRIK.
Ne propustite: Analitičari: Izveštaj EP pokazuje da Brisel gubi poverenje u BeogradAmandmane na svoj izveštaj podneo je i Vladimir Bilčik, koji je pozdravio početak druge faze međustranačkog dijaloga i odluku Vlade da uđe u proceduru donošenja zakona o istopolnim partnerstvima.
On je predložio brisanje člana koji podseća da bi pomeranje ambasade Srbije iz Tel Aviva u Jerusalim bilo protivno stavu Evropske unije, dodaje portal EWB.
Još jedan amandman poslanika iz grupa Socijalista i demokrata, "Obnovimo Evropu" i Zelenih poziva na zaključivanje međupartijskog daleko pre održavanja sledećih izbora, kako bi se reforme izbornih uslova osetile u praksi.
Ne propustite: Vladavina prava kao imperativ evropskih integracijaPoslanici su podneli i amandmane na član vezan za visok nivo zagađenja vazduha u Srbiji, dodajući da se radi konkretno o Smederevu, Boru i regionu Kolubare.