Uz „Marš na Drinu“ i pesme Đorđa Balaševića, u centru Loznice je u sredu održan protest protiv rudarenja litijuma u Jadru na kome su okupili građani iz tog, ali i iz drugih delova Srbije. Skup je organizovao Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS), a osim ekoloških aktivista protestu su prisustvovali i predstavnici opozicionih stranaka.
Protest je održan ispred zgrade Gradske uprave u Loznici, okupljeni su nosili srpske zastave i razne transparente protiv kopanja litijuma, a najčešće su uzvikivali parole „Neće kopati“ i „Rio Tinto marš iz Srbije“.
Ne propustite: Ekološki ultimatum iz Loznice: Zakon o zabrani iskopavanja litijuma i bora za 40 dana ili blokada pruga širom SrbijeProtest je otvorila i vodila Marijana Petković iz organizacije „Ne damo Jadar“ koja je poručila da je najponosnija na svetu i da među okupljenima vidi i svoje đake.
"Deco, ovo je sve zbog vas. Naše je prošlo, vaše dolazi. Morate imati zemlju, vodu i vazduh i svoj koren i poreklo", izjavila je Petković i najavila da će u subotu u Srbiji biti održane dve blokade puteva – u Gornjim Nedeljicama i Preljini.
Aktivista iz Gornjih Nedeljica Zlatko Kokanović, najavljen je kao otac petoro dece i čovek koji je zajedno sa bratom vlasnik četiri i po hektara zemlje koje neće prodati rudniku Rio Tinto.
Uz pitanje gde je domaćin kuće, misleći na gradonačelnika Loznice, Kokanović je rekao da kuća nema domaćina tri meseca i da ne žele da im kažu šta je sa njim.
"Je l' bolestan, je l' dao ostavku, je l' ucenjen da vrati pare što je uzeo? Šta se dešava s tim čovekom koji nam je doveo Rio Tinto pre 20 godina u Loznicu", upitao je Kokanović i postavio pitanje zbog čega Skupština opštine Loznice nije usvojila prostorni plan.
Ranije je bilo najavljivano da će u Loznici u sredu biti održana sednica Skupštine opštine na kojoj bi trebalo da bude usvojen prostorni plan, ali do kraja protesta odbornici se nisu okupili.
Milan Pajić iz organizacije „Mačva nije na prodaju“ izjavio je na protestu da Rio Tinto nije problem već oni koji „hoće da nas prodaju“.
„Svi znate šta nam rade, traže nešto od nas da prodamo, jedino što je vredno, što ne može da se kupi za novac. Mi to nećemo prodati. Svedoci ste ove nakaradne vlasti, gde nas prodaju. Nije nama Rio Tinto problem, problem su nam oni koji hoće da nas prodaju“, kazao je na protestu u Loznici i dodao da iz iskustva ne veruje vlastima:
„Ja sam učestvovao u svim pregovorima poljoprivrednika, sve pregovore koji su bili, oni su nas slagali! Ništa im ne verujem! Uspeli su da uđu u sve strukture, zastrašuju, prete“, izjavio je Pajić.
Ne propustite: Vlada Srbije ponovo otvorila vrata Rio Tintu za iskopavanje litijuma, oštre osude ekoloških organizacijaKako je ocenio Slobodan Stanimirović iz Zavlake, projekat Jadar nije samo štetan, on je više toga – poguban je po život u Srbiji.
"Za sve što radite u Srbiji dobićete po zasluzi. Nisam stručnjak u rudarstvo, nisam učen ni obučen, ali rudarstvo je ušlo u moj život, nisam ga tražio, ušlo je i došlo je. Ali kako je došlo, otišlo, ne vratilo se", rekao je Stanimirović i poručio da "sadašnji vršilac dužnosti predsednika države" nije korektan, jer da je korektan ne bi se desilo da povuče zakon pa ga vrati.
„Da je Rio Tinto korektan, prvi dokument bi bila studija uticaja na životnu sredinu", rekao je Stanimirović i dodao da će taj dokument možda videti svetlost dana, ali da "nikada neće videti svetlost razuma".
On je rekao i da je ta studija počela da se radi tek onda kada se osvešćeni narod trgao i digao i dodao da oni tu studiju neće morati da urade jasno i kvalitetno.
Na protestu je govorila i Ljiljana Bralović predsednica pokreta SEOS, koja je poručila da Rio Tinto neće kopati u Srbiji i da će zemlju svi braniti.
Ne propustite: Ekološki aktivisti: Pritiskaćemo svaku vlast da zabrani rudarenje litijuma i bora"Uvek će neko stati ispred kartela i reći - nećete kopati, bando prodana!", poručila je Bralović i naglasila da je borba koju vode „svetija i od njih samih“ i da je vode u ima svojih predaka i svojih potomaka.
Ona je sa govornice izjavila i da su tokom četiri dana skupštinske sednice o litijumu imali priliku da gledaju kako se „časni ljudi bore protiv nečasnih, kako oni koji žele normalnu, čestitu državu i da je održe onakvom kako su je držali preci, argumentovano, pripremljeno brane Nedeljice, Jadar Loznicu od izdajnika i kartela koji je imao jedan jedini argument da su Zlatko Kokanović, Marijana Petković i drugi aktivisti izdajnici“.
Rio Tinto, koji u Jadru planira podzemni rudnik litijuma, postrojenje za preradu i odlagalište jalovine, više puta je saopštio da je projekat ekološki bezbedan.
Britansko-australijska kompanija tvrdi da projekat "Jadar" može bezbedno da se razvija uz poštovanje domaćih i međunarodnih standarda i uz minimalni uticaj na životnu sredinu.
Prema poslednjim najavama vlasti u Srbiji, rudnik bi mogao da počne sa radom 2028, pod uslovom da kompanija ispuni ekološke propise i dobije neophodne dozvole.