Studenti u Srbiji nastavljaju proteste, u blokadi više od 30 fakulteta

Protest studenata i uprave Filozofskog fakulteta u Beogradu (Foto: FoNet/Zoran Mrđa)

Studenti širom Srbije u ponedeljak su u 11:52 održali petnaestominutni pomen u tišini žrtvama tragedije koja se 1. novembra dogodila na železničkoj stanici u Novom Sadu.

Time je nastavljen protest studenata u Srbiji, a trenutno je u blokadi više od 30 državnih fakulteta na sva četiri univerziteta. Blokadama se svakodnevno priključuju novi fakulteti.

Ne propustite: Akcija "Zastani Srbijo" ponovo održana širom zemlje, manji incidenti na pojedinim lokacijama

S obzirom da se ni 39 dana posle tragedije ne zna mnogo o tome kako teče istraga ove nesreće, studenti zahtevaju da se objavi kompletna dokumentacija o rekonstrukciji železničke stanice, traže odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih učesnika protesta, ali i otkrivanje odgovornih za napad na studente Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, kao i povećanje sredstava za državne fakulteta za 20 odsto.

Studentima su podršku pružili i predstavnici akademske i naučne zajednice – više od 1.100 potpisalo je peticiju podrške u kojoj se ističe da studenti svojim protestom ukazuju na kršenje građanskih prava u Srbiji.

Studenti Filozofskog fakulteta u Beogradu, odakle su i krenuli protesti, poručili su da da se blokade nastavljaju i da postoje važniji ispiti od onih na nastavi - pre svega ispiti o moralu.

Izražavajući saučešće porodicama stradalih u nesreći u Novom Sadu, jedna studentkinja koja nije želela da se predstavi rekla je da su fakulteti uporišta studenata i njihova sigurna kuća:

Protest studenata ispred zgrade Rektorata u Beogradu

Ovde se osećamo bezbedno što na ulici nismo. Odbijamo da se tek tako nastavi dalje“, rekla je studentkinja uz poruku da je upravo to što je studentkinja njeno ime.

Istovremeno, dekan Filozofskog fakulteta Daniel Sinani je ocenio da su ovo studentski protesti i da su nastavnici tu da bi im pružili podršku. On je dodao da je očigledno da studenti žele da ostanu u Srbiji i da hoće da doprinesu napretku zemlje.

Ne propustite: Mesec dana posle tragedije u Novom Sadu: Vlast izbegava raspravu o nesreći, opozicija traži kažnjavanje odgovornih

Na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu, koji je od danas takođe u blokadi, studenti su svoj protest nazvali „časom integriteta“. Univerzitet u Nišu je u današnjem saopštenju poručio da podržava zahteve studenata koji su usmereni na poštovanje ustavom zagarantovanih prava i sloboda, kao i da su protiv svakog oblika nasilja.

Studentima u blokadi kod Pravnog fakulteta u Beogradu danas se priključio i voditelj Zoran Kesić, koji je zasmejavao okupljene imitacijom, kako je rekao ćelavih i nabildovanih građana koji su pokušavali da probiju blokade pod izgovorom da imaju neodložne poslove.

Na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu novinarka televizije N1 Lea Apro je napadnuta, a jedan mladić joj je oteo mobilni telefon koji joj je kasnije vraćen.

Ne propustite: CPJ od vlasti Srbije traži bezbednost za novinare koji prate proteste

Novinarka je primetila da je telefonom snima jedan mladić, a na njeno pitanje ko je on i zašto je snima nije dobila odgovor, već je pokušao da se skloni sa lica mesta. Ona ga je pratila i ponavljala pitanje, a kada je podigla telefon da i ona snimi njega - on joj je oteo telefon, a uz njega su stala još tri mladića.

Kao i prethodnih dana, studenti tokom protesta nose brojne parole i transparentne, a nezaobilazan detalj su crteži krvavih ruku, koji simbolizuju stav studenata i građana da su vlasti odgovorne za nesreću u Novom Sadu i da su im zbog toga ruke krvave.

Prosvetari uz studente

Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) doneo je odluku da u petak 13. decembra od 11:45 do 12:45 sati obustavi rad u svim školama u Srbiji, a tog dana će članovi NSPRS iz Beograda pružiti podršku i priključiti se studentima na platou ispred filozofskog fakulteta.

Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije zbog toga zahteva ostavku Slavice Đukić Dejanović na mesto ministra prosvete i prestanak svih vidova državne represije protiv građana koji koriste svoja ustavna i zakonska prava da na miran način iskazuju svoje stavove o društvenim pojavama i procesima. Do ispunjenja ovih zahteva, svakog petka će biti organizovane obustave rada u školama“, ističe se u današnjem saopštenju NSPRS.

Ne propustite: Ljudi u crnom sa kapuljačama napali demonstrante na protestu u Beogradu na vodi

U odgovoru na ovaj zahtev Slavica Đukić Dejanović je poručila da neće podnositi ostavku, a govoreći o blokadama na fakultetima ona je ocenila da nije reč o velikom broju studenata, već da su učesnici studentskih protesta vrlo glasni.