Evropski lideri upozoravaju Trampa zbog Grenlanda: Granice se ne smiju mijenjati silom

ARHIVA: Ledeni brijeg na Grenlandu (Foto: AP/Chris Szagola)

Evropski lideri u srijedu su upozorili Donalda Trampa da ne prijeti "suverenim granicama", nakon što je novoizabrani predsjednik odbio da isključi upotrebu vojne sile da bi preuzeo kontrolu nad Grenlandom.

Oglasili su se i danski zvaničnici koji su poručili da Grenland može da bude nezavisan, ako to žele njegovi stanovnici, ali da je malo vjerovatno da će postati američka država.

Lider Grenlanda je razgovarao sa danskim kraljem u Kopenhagenu, dan pošto je Trampova izjava o sudbini strateški važnog ostrva, bogatog mineralima, dominirala u svjetskim medijima.

Tramp, koji dužnost predsjednika preuzima 20. januara, rekao je da ne bi isključio vojnu ili ekonomsku akciju da osigura da Grenland postane dio Amerike. Istog dana, njegov sin Donald Tramp mlađi, boravio je u privatnoj posjeti ostrvu.

Grenland, autonomna teritorija Danske - članice NATO-a, ima strateški značaj za američku vojsku i njen sistem ranog upozorenja na balističke rakete, s obzirom na to da najkraća ruta od Evrope do Sjeverne Amerike vodi preko ostrva.

Your browser doesn’t support HTML5

Tramp o Panamskom kanalu i Grenlandu

Novoizabrani predsjednik sugerisao je da će se zalagati za ratoborniju spoljnu politiku, kojom se zanemaruju tradicionalne diplomatske formalnosti, ocjenjuje Rojters.

Grenland, najveće svjetsko ostrvo, dio je Danske 600 godina, mada njegovi stanovnici - njih 57.000, sada sami upravljaju unutrašnjim pitanjima. Cilj vlade, koju predvodi Mute Egede, je eventualna nezavisnost ostrva.

"Prepoznajemo da Grenland ima svoje ambicije. Ako se ostvare, Grenland će biti nezavisan, ali teško sa ambicijom da postane američka država", rekao je danski ministar spoljnih poslova Lars Loke Rasmusen.

Rasmusen je novinarima rekao da je legitimno što SAD više brinu zbog bezbjednosti u Arktičkom regionu zbog povećane ruske i kineske aktivnosti.

"Ne mislim da smo u spoljnopolitičkoj krizi. Otvoreni smo za dijalog sa Amerikancima o tome kako možemo još bliže sarađivati da bi osigurali ispunjavanje američkih ambicija", rekao je Rasmusen.

Ne propustite: Grenland ponovo poručio Trampu: Nismo na prodaju

Iako Danska pokušava da umanji ozbiljnost Trampove prijetnje, ambicija budućeg američkog predsjednika da proširi američku teritoriju uzdrmala je evropske saveznike, manje od dvije nedelje uoči inauguracije u Vašingtonu.

Francuski ministar spoljnih poslova Žan-Noel Baro rekao je da Evropa neće dozvoliti drugim zemljama da napada njene suverene granice, ali je poručio da ne vjeruje da će Amerika to učiniti.

Njemački kancelar Olaf Šolc izrazio je iznenađenje Trampovim izjavama o pripajanju Grenlanda i poručio da evropski partneri jednoglasno podržavaju nepovredivost granica, kao jedan od temelja međunarodnog prava.

Šolc je kasnije na Eksu ponovio stav Berlina da se "granice ne smiju mijenjati silom" i da su Trampovi komentari izazvali "nelagodu" među evropskim vladama.

Princip suverenih granica "odnosi se na svaku zemlju, bilo na istoku ili zapadu", napisao je Šolc.

U Briselu, EU je pokušala da izbjegne da bude uvučena u verbalni obračun. Jedan portparol je odbacio Trampove teritorijalne ambicije kao "hipotetičku stvar".

Druga portparolka EU je potvrdila da se na Grenland odnosi odredba o međusobnoj odbrani, koja članice obavezuje da pomognu jedna drugoj u slučaju napada, prenosi Frans pres.

Odlazeći američki državni sekretar Entoni Blinken pokušao je da uvjeri evropske saveznike da neće doći do američke vojne intervencije.

"Očigledno je da ideja o Grenlandu nije dobra, ali što je možda još važnije, neće se ostvariti", rekao je Blinken na konferenciji za novinare u Parizu.

Napeti odnosi

Odnosi Grenlanda i Danske su trenutno napeti zbog optužbi o kolonijalnom lošem tretmanu stanovnika ostrva. Egede je rekao da ostrvo nije na prodaju, a u novogodišnjem obraćanju je govorio o nezavisnosti Grenlanda.

Ministar finansija Grenlanda Erik Jensen ponovio je da ostrvo nije na prodaju.

"Želimo da budemo nezavisni jednog dana. Međutim, nemamo ambiciju da pređemo na upravu druge zemlje", rekao je Jensen.

Danski zvaničnici navode da o sudbini Grenlanda mogu da odlučuju samo njegovi stanovnici.

Danska premijerka Mete Frederiksen rekla je da ne može da zamisli da bi Trampove amibicije mogle da dovedu do američke vojne intervencije na Grenlandu. Komentarišći Trampovu prijetnju tarifama, Frederiksen je rekla da ne smatra da je trgovinski rat sa SAD dobar put naprijed.

Tramp je pitanje preuzimanja Grenlanda pokretao i tokom prvog mandata. Mnogi Danci su međutim bili zbunjeni njegovim najnovijim izjavama.

"Mislim da su izuzetno apsurdne. Imamo savez, saveznici smo. I izjavama se to ne poštuje", rekao je jedan stanovnik Kopenhagena za Rojters.