Predsednici Sjedinjenih Država i Rusije, Donald Tramp i Vladimir Putin, razgovarali su telefonom - saopštili su Bela kuća i zvanični Kremlj, objavila je agencija Rojters. Razgovor je održan na dan obeleževanja sedamdeset pete godišnjice okončanja Drugog svetskog rata na području Evrope.
Predsednik Tramp, kako je navedeno u saopštenju Bele kuće u razgovoru sa Putinom, izrazio je želju za dogovorom o kontroli naoružanja koja bi obuhvatao Rusiju i Kinu.
“Predsednik Trump potvrdio je da su Sjedinjene Države posvećene efikasnoj kontroli naoružanja koja uključuje ne samo Rusiju, već i Kinu, i raduje se budućim diskusijama kako bi se izbegla skupa trka u naoružanju”, navedeno je u saopštenju Bele kuće.
Ne propustite: Pentagon testirao krstareću raketu, Rusija optužila SAD za "eskalaciju vojnih tenzija"Teme razgovora, navodi Bela kuća, bile su borba protiv pandemije koronavirusa i druga pitanja. Predsednik Donald Tramp poručio je da su SAD spremne da pomognu sve države koje se suočavaju sa pandemijom – uključujući i Rusiju, ukazano je u saopštenju.
Sa druge strane, zvanični Kremlj je u saopštenju ukazao da je američka strana predložila isporuku medicinske opreme Rusiji – bez navođenja više detalja. Navedeno je da su dvojica državnika razgovarala o globalnom tržištu nafte – kao i drugim pitanjima. U saopštenju nema pomena da su razmatrali kontrolu naoružanja – osim kratkog osvrta da su dve države sposobne da sarađuju na obezbeđivanju, kako je ukazano, strateške stabilnosti.
Ne propustite: Putin: Razvijaćemo nove nuklearne rakete ako to budu činile i Sjedinjene DržaveAmerički predsednik je do sada nekoliko puta ukazivao na potrebu da se Kina pridruži pregovorima Sjedinjenih Država i Kine Rusiji o sporazumu o kontroli naoružanja koji bi zamenio sporazum Novi START između Vašingtona i Moskve koji ističe u februaru 2021.
Tim sporazumom Sjedinjenim Država i Rusiji bilo je uskraćeno raspoređivanje više od 1.550 nuklearnih bojevih glava – i ograničena upotreba kopnenih i podvodnih projektila i njihovih nosača.
Ne propustite: "Rusija ispred SAD u modernizaciji nuklearnog naoružanja"Kina, država za koju se procenjuje da raspolaže sa 300 komada nuklearnog oružja, odbacuje predloge predsednika SAD-a – tvrdeći da njeno nuklearno naoružanje ima odbrambene svrhe i ne predstavlja pretnju.
Sporazum Novi START (Strategic Arms Reduction Treaty) su, aprila 2010 u Pragu u Češkoj Republici, potpisali tadašnji predsednici SAD-a i Rusije Barak Obama i Dmitrij Medvedev. Stupio je na snagu februara 2011.
Ne propustite: Novi START stupio na snagu