Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je u utorak da su Sjedinjene Države i njihovi saveznici ignorisali najviše bezbednosne zahteve Rusije da uskrate članstvo Ukrajini u vojnom savezu NATO i povuku svoje oružje raspoređeno u blizini Rusije, dok su SAD ponovile svoju "posvećenost" Ukrajini i njenom teritorijalnom integritetu.
Izjave u duelu nisu uspele da smanje tenzije oko raspoređivanja više od 100.000 ruskih vojnika duž istočnog krila Ukrajine, iako je Rusija negirala da namerava da izvrši invaziju na tu nekadašnju sovjetsku republiku.
Putin je, u svojim prvim javnim komentarima o sukobu sa Zapadom oko Ukrajine posle više od mesec dana, rekao na konferenciji za novinare da Kremlj još proučava odgovor SAD i NATO na ruske bezbednosne zahteve primljene prošle nedelje.
Zapad je odbio da isključi članstvo Ukrajine u NATO-u, rekavši da nijedna strana nema pravo veta na to ko pripada vojnom savezu predvođenom SAD, koji je formiran posle Drugog svetskog rata.
Ne propustite: Putin: Sjedinjene Države i saveznici ignorišu zahteve Rusije"Sada je već jasno... da su fundamentalne ruske zabrinutosti ignorisane", rekao je Putin novinarima.
On je, međutim, rekao da je moguće pregovarati o okončanju spora ako se uzmu u obzir interesi svih strana, uključujući i bezbednosne brige Rusije, preneo je Asošijeted pres.
"Nadam se da ćemo na kraju naći rešenje, iako shvatamo da to neće biti lako", rekao je Putin, prenosi AP.
Američki državni sekretar Entoni Blinken istakao je "posvećenost" SAD Ukrajini u razgovoru u utorak sa svojim ruskim kolegom, ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom, saopštio je Stejt department.
Blinken je pozvao na "trenutnu rusku deeskalaciju" krize duž istočnog krila Ukrajine povlačenjem ruskih trupa.
Ne propustite: Blinken Lavrovu: Povucite trupe ako ne planirate invazijuBlinken i Lavrov razgovarali su dan nakon što su se predstavnici dve zemlje u Ujedinjenim nacijama suočili u Savetu bezbednosti UN zbog navoda da Rusija planira invaziju velikih razmera na susednu Ukrajinu, koja se oslanja na vojnu i diplomatsku podršku zapadnih saveznika.
Blinken je istakao spremnost SAD, zajedno sa svojim saveznicima, da "nastave suštinsku razmenu sa Rusijom o obostranim bezbednosnim pitanjima", rekao je portparol Stejt departmenta Ned Prajs.
Ali Blinken je "dalje ponovio privrženost SAD suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine, kao i pravu svih zemalja da određuju sopstvenu spoljnu politiku zavezništva", rekao je Prajs pozivajući se na izraženu želju Ukrajine da se pridruži NATO-u.
Blinken je takođe ponovio pretnju SAD da će uvesti "brze i oštre" ekonomske sankcije Moskvi ako napadne Ukrajinu.
Putin je održao konferenciju za novinare nakon sastanka sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom u Moskvi.
U međuvremenu, britanski premijer Boris Džonson doputovao je u Kijev na razgovore sa ukrajinskim liderom Volodimirom Zelenskim.
"Pozivamo Rusiju da se povuče i uključi u dijalog kako bi se pronašlo diplomatsko rešenje i izbeglo dalje krvoproliće", naveo je Džonson u saopštenju.
Ne propustite: Džonson u Kijevu: Sankcije Rusiji odmah stupaju na snagu u slučaju invazijeBritanija je, kao i SAD i drugi zapadni saveznici, obezbedila oružje Ukrajini, a Džonson razmatra udvostručenje britanskih trupa u baltičkim zemljama.
Blinken i Lavrov održali su razgovore licem u lice 21. januara u Ženevi i od tada su dve strane razmenile pismene odgovore kako bi pokušale da jasno iznesu svoje stavove.
Sjedinjene Države su u ponedeljak dobile pismo odgovora Rusije, ali zvaničnici Stejt departmenta su odbili da govore o njegovom sadržaju, navodeći želju da se pregovarački proces ostane tajan.
Kasnije ovog meseca, američki ministar odbrane Lojd Ostin putuje u Evropu da se sastane sa NATO saveznicima usred tenzija sa Rusijom.
Sekretar za štampu Pentagona Džon Kirbi, govoreći u intervjuu za Glas Amerike u utorak, rekao je da će Ostin prisustvovati uživo sastanku ministra odbrane NATO-a kom će domaćin biti generalnog sekretara NATO Jens Stoltenberg od 16. do 17. februara.