Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u ponedeljak se založio za diplomatsko rešenje ruskog rata u Ukrajini i pomenuo ideju raspoređivanja stranih trupa u njegovoj zemlji, dok se ne pridruži NATO savezu.
Izjava ukrajinskog lidera na konferenciji za novinare sa liderom njemačke opozicije Fridrihom Mercom novi je signal otvorenosti Kijeva za pregovore, posebno u svijetlu povratka Donalda Trampa u Bijelu kuću 20. januara, prenosi Rojters.
Novoizabrani američki predsjednik, koji ističe da želi brzo okončanje rata, u nedelju je pozvao na hitno primirje i pregovore, nakon što se sastao sa Zelenskim i francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom u Parizu.
"Ukrajina želi više od drugih da se ovaj rat okonča. Nema sumnje da bi diplomatsko rešenje spasilo više života. Mi se za to zalažemo", rekao je Zelenski novinarima u ponedeljak u Kijevu.
Dodao je da je na sastanku sa Makronom i Trampom razgovarao o "zamrzavanju" linija fronta u ratu.
Rusija kontroliše gotovo petinu ukrajinske teritorije od početka invazije 2022. godine, koja je dovela do najvećeg sukoba u Evropi od Drugog svjetskog rata.
Zelenski je rekao da je dvojici lidera prenio da ne vjeruje da Putin želi da okonča rat i da je potrebno da se ruski predsjednik na to primora.
"Možete da izvršite pritisak samo ako je Ukrajina snažna. Snažna Ukrajina prije bilo kakve diplomatije znači snagu na ratištu", rekao je ukrajinski predsjednik, aludirajući na to da je Kijevu potrebna pomoć da ojača.
Zelenski je dobio retoričku podršku Merca, favorita na izborima za novog njemačkog kancelara. Lider njemačke opozicije je rekao da Berlin, prema trenutnoj politici, tjera Ukrajinu da se bori sa jednom svezanom rukom.
Zelenski je takođe komentarisao ideju koju je u februaru iznio Makron, a to je mogućnost da evropske zemlje pošalju trupe u Ukrajini. O tome nije bilo konsenzusa među evropskim liderima.
"Možemo da razmotrimo i da radimo na Emanuelovom stavu. Sugerisao je da bi dio trupa neke zemlje bio prisutan na teritoriji Ukrajine, što bi nam garantovalo bezbjednost dok se Ukrajina ne pridruži NATO-u. Međutim, mora da postoji jasno razumjevanje kada će Ukrajina biti u Evropskoj uniji i NATO-u", rekao je Zelenski.
Kijev, koji insistira na pozivnici za članstvo u NATO-u, više puta je isticao da su mu potrebne bezbjednosne garancije da bi spriječio Rusiju da pokrene još jednu invaziju nakon što se zaustavi trenutni sukob.
"Ako postoji pauza dok Ukrajina nije članica NATO-a, i čak ako imamo pozivnicu, ko nam onda garantuje bilo kakvu sigurnost", upitao je Zelenski na konferenciji za novinare.
Your browser doesn’t support HTML5
Rusija smatra da bi članstvo Ukrajine u zapadnoj vojnoj alijansi bila neprihvatljiva bezbjednosna prijetnja i zahtjeva da Kijev odustane od tih ambicija.