Četvrti slučaj femicida u Crnoj Gori od početka godine, NVO najavile protest

Pripadnik crnogorske policije, ilustracija (Foto: REUTERS/Stevo Vasiljevic)

U podgoričkom naselju Zabjelo u utorak je ubijena tridesetdevetogodišnja Gorica Medojević, što je četvrti slučaj femicida u Crnoj Gori od početka godine, zbog čega su nevladine organizacije najavile protest.

Iz policije su saopštili da preduzimaju sve kako bi rasvijetlili slučaj i demantovali prethodne navode pojedinih medije da se za ovo djelo sumnjiči bivši suprug.

“Sinoć je, pola sata nakon ponoći od strane nepoznatog lica, izvršeno ubistvo na štetu ženske osobe G.M. (39), u dvorištu kuće u naselju Zabjelo u Podgorici, a navodi koji su objavljeni u pojedinim medijima, a navodi koji su objavljeni u pojedinim medijima da se za ovo djelo sumnjiči bivši suprug, nisu tačni”, saopštili su iz Uprave policije dodajući da su “preduzete izviđajne i dokazne mjere i radnje na fiksiranju predmeta i tragova, u cilju identifikacije izvršioca, odnosno izvršilaca ovog krivičnog djela”.

Iz NVO Sistem, koja se bavi zaštitom ljudskikh prava i žrtavama nasilja ukazali su da je Medojević 17. žrtva femicida u Crnoj Gori u posljednjih pet godina, a četvrta ove godine i najavili protest za petak 22. novembra ispred zgrade crnogorske Vlade.

Iz te nevladine organizacije ukazuju da je “u posljednjih pet godina u Crnoj Gori ubijeno 17 žena, a G.M. je četvrta žrtva ove godine”.

“U većini slučajeva je riječ o femicidu, koji kao posebno krivično djelo ne prepoznaje crnogorsko zakonodavstvo. To znači da su ubistva suštinski povezana sa činjenicom da su žrtve žene”, saopštili su iz NVO Sistem.

Oni, takođe, navode da “nasilje nad ženama ostaje dubok i sveprisutan problem koji pogađa milionе žena širom svijeta, ali u Crnoj Gori, koja je mala država, ovi podaci su više nego monstruozni”.

NVO Sistem podsjeća da su više puta ukazivali da su “za ovakve zločine kazne neujednačene, od 12 do 40 godina zatvora” i da je, kako ističu, “evidentno je da idu u korist ubicama, iako je većina tih ubistava izvršena na svirep način i iz niskih pobuda, što je najteže krivično djelo, pogotovo ako se ima u vidu da je žrtva žena”.

“To bi trebalo da bude otežavajuća okolnost, naročito ako je ubica muškarac, ali u Crnoj Gori to nije slučaj. Griješimo kao društvo i griješi cjelokupan sistem. Zažmurimo onda kada bi trebalo da nam oči budu širom otvorene”, navode u saopštenju.

Ne propustite: Femicid u Srbiji: Najnesigurnije mesto za ženu je njen dom

Poslednji slučaj femicida u Crntoj Gori dogodio se u avgustu ove godine, kada je tridesettrogodišnju Biljanu Pavićević nožem ubio bivši suprug Miljan Bošković. Nepun mjesec nakon što je uhapšen, Bošković je izvršio samoubistvo u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) u Spužu.

Dvadesetak dana prije nego je ubijena, Pavićević je protiv bivšeg supruga podnijela prijavu zbog prijetnji koje joj je uputio, nakon čega je Bošković priveden.

Tužilac se, nakon saslušanja Boškovića, izjasnio da "u radnjama Boškovića nema elemenata krivičnog djela". Nakon toga policija je protiv Boškovića podnijela prekršajnu prijavu, a sudija mu izrekao zabranu prilaska na udaljenosti manjoj od 50 metara.

Bošković je 21. avugusta,međuti, prekršio zabranu prilaska i “tridesetogodišnju B.P. ubio nožem, nakon verbalnog sukoba”, saopšteno je tada iz Uprave policije.

Crnogorska javnost nedavno je oštro reagovala, NVO su organizovale proteste jer je Dalibor Nikolić koji je optužen za ubistvo trudne supruge, dvadesetsedogodišnje Baranke Zumrite Nerde u januaru 2022, osuđen na 12 godina zatvora.

Zimrita Nerda preminula je početkom 2022. što je suprug Dalibor Nikolić trudnu brutalno pretukao. Tužilaštvo je zahtijevalo maksimalnu kaznu 40 godina zatvora zbog krivičnog djela teško ubistvo.

Viši sud je,međutim, procijenio da je riječ o nasilju u porodici i Nikolić je osuđen na 12 godina. Apelacioni sud je nakon toga ukinuo presudu Višeg suda u Podgorici i predmet vratio prvostepenom sudu na ponovno suđenje.