Šmit u izveštaju UN upozorava na opasnost od raspada BiH

ARHIVA - Visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH Kristijan Šmit.

Bosni i Hercegovini preti opasnost od raspada ukoliko međunarodna zajednica ne preduzme mere da zaustavi “srpske separatiste”, upozorio je visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH Kristijan Šmit u izveštaju Ujedinjenim nacijama, u koji je uvid imala agencija Rojters.

U svom prvom izveštaju u svojstvu visokog predstavnika za BiH, Šmit je ocenio da samoj egzistenciji Bosne I Hercegovine preti najveća opasnost o rata 1990-ih. “Mogućnost daljih podela i sukoba je veoma realna”, napisao je Šmit u izveštaju.

Ta ocena se odnosi na poteze rukovodstva Republike Srpske u smeru ukidanja ključnih državnih institucija kao što je zajednička vojska, institucije pravosuđa i zajednička uprava za indirektno oporezivanje.

“Ovo je jednako otcepljenju bez proglašenja”, naveo je Šmit u izveštaju Savetu bezbednosti UN, koji u sredu glasa o produžetku mirovnog mandata za snage EU – EUFOR.

Ne propustite: Šmit za Glas Amerike: Politička klima u BiH je pregrijana, ali slijedi hlađenje

Šmit je ocenio da unilateralno povlačenje bilo kojeg entiteta iz uspostavljenih državnih institucija nije moguće na osnovu postojećeg ustavnog poretka, te da bi ugrozilo sposobnost države da funkcioniše. Naveo je i da je EUFOR, koji sada ima 600 pripadnika, ključan za buduću stabilnosti, upozoravajući da bi u slučaju da se RS zaista povuče iz zajedničkih oružanih snaga I formira svoju vojsku, misija EUFOR-a trebalo da se proširi.

Republika Srpska, koju podržavaju Rusija i Kina, ne priznaje Šmita za visokog predstavnika jer njegovo imenovanje nije bilo potvrđeno u Savetu bezbednosti UN.

Rusija je najavila da će u Savetu bezbednosti blokirati rezoluciju o produženju rada EUFOR-a, ako se ne uklone sve reference na visokog predstavnika.

Ambasador BiH pri UN-u Sven Alkalaj izjavio je za N1 BiH da je još neizvesno da li će se Šmit obratiti članovima Saveta bezbednosti, te da se rasprava o tome vodi iza zatvorenih vrata. Rekao je i da je sednica o Bosni pomerena za sredu jer se nastavljaju konsultacije. "Najveća ​rasprava se vodi oko statusa Viskog predstavnika jer u svakoj Rezoluciji koja se ticala obnove mandata, spominjao se i visoki predstavnik, a to je sada predmet rasprave, jer Rusija i Kina ga kao takvog ne priznaju. Vodi se, što bi se reklo, ‘rovovska borba’, i to vrlo vrlo žustra. Bosna i Hercegovina tu ne sudjeluje, mi se ne pitamo ništa. Raspravlja se i o tekstu same Rezolucje i o formatu cijelokupne sjednice“, istakao je Alkalaj.