Šta kada prestane snabdevanje Evrope ruskim gasom preko Ukrajine?

Logo Gasproma

Ruska energetska kompanija Gasprom saopštila je da će isporučiti smanjenu količinu gasa u Evropu preko Ukrajine u utorak, poslednjeg dana pre isteka sporazuma koji je održavao protok gasa tokom skoro tri godine rata.

Ukoliko se ne postigne iznenadni dogovor u poslednjem trenutku, dotok gasa će verovatno prestati 1. januara, nakon isteka petogodišnjeg tranzitnog sporazuma između Rusije i Ukrajine, čime će se označiti skoro potpuni gubitak moći Moskve nad evropskim tržištem gasa.

Planirano je da se isporuke ruskog gasa koje su preko Ukrajine išle u Evropu više od 40 godina prekinu 1. januara, nakon što je ukrajinski Naftogas odbio da obnovi najnoviji petogodišnji ugovor o tranzitu sa ruskim Gaspromom.

Uprkos ratu između dve zemlje, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je 19. decembra rekao da bi Kijev mogao da razmotri da dozvoli tranzit ruskog gasa ako se uplate Moskvi obustave do okončanja borbi.

Ruski predsednik Vladimir Putin je potom rekao je da ove godine nema vremena za potpisivanje novog sporazuma.

Kolike su količine u pitanju?

Rusko snabdevanje Evrope je dramatično opalo nakon invazije Moskve na Ukrajinu u februaru 2022. koja je podstakla Evropsku uniju da smanji svoju zavisnost od ruskog gasa. Moskva je pola veka gradila svoj udeo na evropskom tržištu gasa, koji je na svom vrhuncu iznosio oko 35%, ali je pao na oko 8%.

Od 1. decembra EU je primila manje od 14 milijardi kubnih metara gasa iz Rusije preko Ukrajine, što je pad sa 65 milijardi kubnih metara godišnje od kada je počeo poslednji petogodišnji ugovor 2020. godine.

Evropska komisija je saopštila da se ove količine mogu u potpunosti zameniti tečnim prirodnim gasom i uvozom iz gasovoda koji nisu ruski.

Moskva je izgubila tržišni udeo u odnosu na rivale kao što su Norveška, Sjedinjene Države i Katar. Rusija bi ove godine mogla da zaradi oko 5 milijardi dolara od prodaje preko Ukrajine na osnovu prosečne prognoze cene gasa ruske vlade od 339 dolara za 1.000 kubnih metara, pokazuju proračuni Rojtersa.

Your browser doesn’t support HTML5

Amerika zabranila uvoz nafte iz Rusije

Ukrajina godišnje zarađuje između 800 miliona i milijardu dolara na tranzitnim taksama. Cene gasa u EU porasle su 2022. na rekordno visok nivo nakon gubitka ruskih isporuka.

Koga ovo pogađa?

Ukrajinska ruta služi Austriji i Slovačkoj. Austrija je većinu svog gasa dobijala preko Ukrajine, dok Slovačka uzima oko 3 milijarde kubnih metara od Gasproma godišnje, oko dve trećine svojih potreba.

Gasprom je sredinom novembra zaustavio snabdevanje austrijskog OMV-a zbog spora oko ugovora, ali su količine bile stabilne, jer su ušli drugi kupci.

Slovačka je navela da gubitak ruskog snabdevanja neće uticati na njenu potrošnju i da ima diversifikovane ugovore o snabdevanju. Njegov glavni kupac gasa SPP ima ugovore za snabdevanje sa nekoliko drugih kompanija, kao što su BP, ExxonMobil ili Shell.

Koje opcije imaju kupci?

Većina drugih ruskih gasnih ruta ka Evropi je zatvorena, kao i Jamal-Evropa preko Belorusije i Severni tok ispod Baltičkog mora. Jedna opcija je gasovod Turski tok do Turske ispod Crnog mora, Bugarske, Srbije ili Mađarske.

Međutim, kapacitet je ograničen. Snabdevanje gasom Slovačkoj moglo bi doći iz Mađarske, otprilike trećina iz Austrije, a ostatak iz Češke i Poljske, navodi austrijski energetski regulator E-Control.

Austrija ne bi trebalo da se suoči sa prekidima jer se pripremila, saopštili su nadležni. Češka će verovatno iskoristiti više snabdevanja iz nemačkih gasovoda koristeći prednosti izuzeća od nemačke dažbine na domaći gas od 1. januara.

Češka Republika je saopštila da je spremna da Slovačkoj obezbedi kapacitete za tranzit i skladištenje gasa. Rusija snabdeva Moldaviju sa oko 2 milijarde kubnih metara gasa godišnje.

Preko Ukrajine se dovodi do otcepljene regije Pridnjestrovlja, gde se koristi za proizvodnju jeftine energije koja se prodaje delovima Moldavije koje kontroliše vlada.

Gasprom je saopštio da planira da obustavi snabdevanje 1. januara zbog neplaćenih računa. Moldavski premijer osudio je odluku, ali je rekao da zemlja ima razne izvore snabdevanja i da planira mere za smanjenje potrošnje za najmanje trećinu od 1. januara.

Što se tiče Ukrajine, njena sigurnost snabdevanja neće biti ugrožena jer ne koristi ruski tranzitni gas, saopštila je Evropska komisija.

Odakle dolazi gas?

Naftovod Urengoj-Pomari-Užgorod iz sovjetske ere prenosi gas iz Sibira preko grada Sudža - koji je sada pod kontrolom ukrajinskih vojnih snaga - u ruskoj oblasti Kursk. Teče kroz Ukrajinu do Slovačke gde se gasovod deli na krakove koji idu ka Češkoj i Austriji. Pridnjestrovlje se graniči sa Ukrajinom i takođe dobija ruski gas preko Ukrajine.