Pretnja koju predstavlja Islamska država i dalje je velika i porasla je u zonama sukoba i oko njih, a širenje te grupe je "posebno zabrinjavajuće" u centru Afrike, na njenom jugu i u regionima Sahela, izjavio je u četvrtak šef UN-a za borbu protiv terorizma.
Generalni podsekretar Vladimir Voronkov rekao je Savetu bezbednosti da Islamska država nastavlja da koristi internet, društvene mreže, video igrice i platforme za igre "kako bi proširila domet svoje propagande radi radikalizacije i regrutovanja novih pristalica".
"Korišćenje novih tehnologija takođe ostaje ključna briga", rekao je on, ukazujući na kontinuiranu upotrebu dronova za nadzor i izviđanje, kao i virtualnih metoda za prikupljanje novca.
Voronkov je rekao da visok nivo pretnje koju predstavljaju Islamska država i njeni partneri, uključujući kontinuiranu ekspanziju u delovima Afrike, naglašava potrebu za višestrukim pristupima za reagovanjem – ne samo fokusiranim na bezbednost, već i na preventivne mere, uključujući sprečavanje sukoba.
Poraz 2017. godine
Islamska država je proglasila kalifat na velikom delu teritorije u Siriji i Iraku koji je zauzela 2014. Ekstremistička grupa je zvanično proglašena poraženom u Iraku 2017. nakon trogodišnje krvave bitke u kojoj je živote izgubilo na desetine hiljada ljudi, a gradovi su pretvoreni u ruševine. Ipak, njene "spavačke ćelije" opstale su u obe zemlje.
Oko 65.600 pripadnika Islamske države i njihovih porodica – Sirijaca, ali i stranih državljana – i dalje se nalaze u kampovima i zatvorima na severoistoku Sirije koje vode kurdske grupe, inače saveznici SAD, navodi se u izveštaju Hjuman rajts voča objavljenom u decembru.
Prema njegovim rečima, tempo njihove repatrijacije u zemlje porekla je i dalje suviše spor, a"deca i dalje snose teret ove katastrofe". Dodao je da "strani teroristički borci" koji su se pridružili ekstremističkoj grupi nisu ograničeni na Irak i Siriju i "kreću se između različitih poprišta sukoba".
Voronkov je rekao da su se "strani teroristički borci sa iskustvom na bojnom polju preselili u svoje domove ili u treće zemlje" i da "dodatno povećavaju pretnju" od Islamske države.
Veiksiong Čen, vršilac dužnosti šefa Izvršnog direktorata Komiteta Saveta bezbednosti za borbu protiv terorizma rekao je članovima da neuspeh u repatrijaciji stranih državljana iz logora pruža Islamskoj državi "stalne mogućnosti da regrutuje iz logora i zatvora i olakšava radikalizaciju nasilja i širenje terorizma".
Dodao je da je reč o "složenoj, evoluirajućoj i trajnoj pretnji, u konfliktnim i u nekonfliktnim zonama".
Čen je takođe govorio o kontinuiranoj eksploataciji "lokalnih ranjivosti i tenzija među zajednicama", posebno u Iraku, Siriji i delovima Afrike, kao i o širanju filijala terorističke grupe u delovima Afrike.
Kako je kazao, Islamska država generiše i prikuplja sredstva na različite načine, "uključujući iznudu, pljačku, šverc, oporezivanje, traženje donacija i otmice radi otkupa", uz korišćenje društvenih mreža i platformi za igre. Dodao je da su dominantne metode Islamske države za transfer novca i dalje neregistrovane mreže za prebacivanje gotovine i mobilne aplikacije.
Pristup Islamske države konvencionalnom i improvizovanom oružju, "uključujući komponente sistema bespilotnh letelica i informacione i komunikacione tehnologije i dalje doprinose terorističkoj pretnji", rekao je Čen, ukazujući na upotrebu improvizovanog, ukradenog ili ilegalno prodavanog oružja za pokretanje smrtonosnih napada na različite mete.