Amerikanci koji se oslanjaju na vladinu pomoć kako bi kupovali hranu i druge osnovne potrepštine, troše sve manje novca, pa zbog toga proizvođači hrane počinju da prilagođavaju cene koje su godinama rasle.
Prodaja unapred pripremljene hrane je opala jer najsiromašniji u SAD - oni koji zarađuju manje od 35.000 dolara godišnje - više kuvaju, jedu ostatke ili jednostavno manje kupuju.
Otprilike jedna trećina crnačkih i oko 21 odsto belačkih domaćinstava potpada pod tu kategoriju, pokazuju podaci sa popisa u SAD iz 2022.
Trgovinski lanac Cirkl Kej prijavio je 40 odsto manju prodaju hrane za bonove u odnosu na prošlu godinu.
"Možemo da posmatramo geografski i vidimo da tamo gde žive najsiromašniji, imamo najslabiji rezultat", kazao je krajem marta Brajan Heneš, direktor kompanije Alimentejšn Kuš-Tard koja drži markete Cirkl Kej.
Šeri Frej iz kompanije NilsenIQ, rekla je da najsiromašniji jedu mnogo manje svežih proizvoda i mesa nego bogatiji.
"Oni koji kupuju na bonove traže da dobiju što više za što manje novca. Ali, nažalost, i među njima su sve brojniji oni koji nemaju dovoljno pa odlaze i u banke hrane".
Ljudi koji jedva sastavljaju kraj s krajem "kupuju šta god ima na rafovima, a može da im traje duže i da nahrani što više usta", kaže Karlos Rodrigez, šef kompanije Siti Harvest koja snabdeva prodavnice u Njujorku svežim proizvodima.
Zbog toga se i kompanije koje proizvode hranu sada fokusiraju na to da nude veća pakovanja za manje novca, kao i na popuste.
Neki kupci, kažu predstavnici kompanija, radije kupuju kaloričnije grickalice nego one sa manje kalorija, kako bi se zasitili za manje novca. Zato su, recimo, pakovanja nemasnih kokica proizvođača Herši sada veća, odnosno više se isplate. I proizvođači sokova poput Pepsija ili Koka kole sada nude veća pakovanja koja se više isplate.
Nisin fuds, kompanija koja proizvodi instant nudle koje se prodaju za manje od 1 dolara, takođe je opazila smanjenu prodaju i nudi jedno besplatno pakovanje uz jedno kupljeno.
Čaresta Rid, 61-godišnjakinja iz Čikaga, kupuje u radnji Dolar tri sa namirnice poput Herši slatkiša, sardina, kiselih krastavaca, paprika.
"To su artikli koje često koristim, pa moram da ih kupim za manje novca. Ne mogu više da dajem 3 ili 4 dolara za konzervu hrane", rekla je Rid.
Najsiromašniji kupci, kažu predstavnici kompanija, sada često kupuju hranu sa više proteina poput putera od kikirikija, grickalica na bazi kukuruza ili mesa u konzervi.