Izaslanik Bijele kuće Amos Hokstin rekao je u utorak da postoji "stvarna šansa" da se okonča sukob Izraela i Hezbolaha i da se razlike u stavovima sužavaju, čime je signalizirao napredak u naporima Vašingtona da podstakne dvije strane na primirje.
Hokstin je govorio u Bejrutu posle sastanka sa predsjednikom libanskog parlamenta Nabihom Berijem, dan nakon što su libanska vlada i Hezbolah, kojeg podržava Iran, pristali na američki prijedlog o prekidu vatre.
"Vratio sam se zato što imamo stvarnu šansu da okončamo ovaj konflikt. Sada nam je na dohvat ruke. Sada postoji prilika za to, i nadam se da će biti čvrste odluke narednih dana", rekao je Hokstin na konferenciji za novinare posle sastanka.
Hokstinova misija je posljednji pokušaj odlazeće američke administracije da osigura primirje u Libanu.
Beri je rekao za arapski dnevni list Ašark Al-Avsat da je situacija "dobra u načelu" i da je i dalje potrebno razmotriti neke detalje prijedloga o primirju, uključujući i tehničke.
Dodao je da će Hokstin riješiti te detalje prije nego što otputuje u Izrael, i da Liban očekuju da SAD garantuju za izraelski stav.
Izraelski ministar energetike Eli Koen rekao je na jednoj konferenciji u utorak da "su u toku razgovori o aranžmanu sa Libanom", ali da će Izrael dati svoj pristanak samo ako se ispune svi njegovi uslovi, uključujući i povlačenje pripadnika Hezbolaha sa granice.
Dok su u toku diplomatski napori da se sukob okonča, izraelske snage intenziviraju napade na južna predgrađa Bejruta koja kontroliše Hezbolah, a u poslednja tri dana su tri puta pogodile i samu libansku prijestonicu.
U izraelskom napadu u utorak poginule su dvije osobe u jednoj četvrti u južnim predgrađima Bejruta, saopštilo je libansko ministarstvo zdravlja. U utorak je iz Libana ispaljeno najmanje 35 projektila na Izrael. Izraelska vojska saopštila je da su neki projektili presretnuti, kao i dva drona.
Sukob je intenziviran u septembru kada je Izrael pokrenuo ofanzivu, izveo vazdušne napade širom Libana, poslao trupe na jug te zemlje i ubio mnoge komandante Hezbolaha, među kojiima je i lider Hasan Nasralah.
Izrael je počeo ofanzivu posle gotovo godinu dana razmjene vatre preko granice sa Hezbolahom, koji je naveo da djeluje u znak solidarnosti sa Hamasom, koji je 7. oktobra 2023. napao Izrael. To je i dovelo do početka rata u Gazi.
Izraelske vlasti saopštile su da je cilj da se unište kapaciteti Hezbolaha i obezbijedi povratak desetina hiljada Izraelaca koji su evakuisani iz sjevernog dijela Izraela.
U izraelskoj kampanji poginulo je 3.544 ljudi u Libanu, prema podacima libanskih vlasti koje ne navode koliko je civila i boraca među žrtvama.
U napadima Hezbolaha poginula su 43 civila na sjeveru Izraela i u Golanskoj visoravni, koja je pod izraelskom okupacijom. Prema izraelskim podacima, na sjeveru, Golanskoj visoravni i u borbama na jugu Libana poginula su 73 vojnika.
U međuvremenu, u južnom Libanu je raspoređeno 10.000 pripadnika mirovne misije Ujedinjenih nacija, poznate kao UNIFIL.
Iz misije je saopšteno da su mirovnjaci i objekti UN bili mete napada u tri odvojena incidenta u utorak i da su ranjena četiri pripadnika UNIFIL-a iz Gane, kada je raketa pogodila njihovu bazu na jugu Libana.
Portparol UNIFIL-a saopštio je i da je Argentina povukla tri oficira iz misije, ali nije naveo zašto.