Linkovi

Vek kasnije, američka vojska poništila presude protiv 110 crnih vojnika


"Buffalo Soldiers" - "Vojnici bizoni" učestvuju u obeležavanju Dana veterana u San Antoniju u Teksasu, 11. novembra 2014. (Foto: AP /Eric Gay)
"Buffalo Soldiers" - "Vojnici bizoni" učestvuju u obeležavanju Dana veterana u San Antoniju u Teksasu, 11. novembra 2014. (Foto: AP /Eric Gay)

Američka vojska je poništila presude koje je vojni sud doneo pre jednog veka protiv 110 afroameričkih vojnika, od kojih je nad 19 bila izvršena smrtna kazna, navodeći da nisu imali pošteno suđenje, što je veliko priznanje rasizma koji je postojao u američkim institucijama.

Vojni odbor za ispravku vojne evidencije poništio je presude, i promenio dokumenta navodeći da su vojnici časno završili vojnu službu, a da se njihovi potomci kvalifikuju za beneficije koje pripadaju porodicama vojnika, saopštila je američka armija.

"Posle detaljne revizije, bord je ustanovio da su vojnici nepravedno tretirani zbog svoje rase i da nisu imali pošteno suđenje. Poništavanjem tih presuda i davanjem statusa časno otpuštenih, Armija priznaje greške iz prošlosti i ispravlja tu evidenciju", saopštila je vojna sekretarka Kristin Vormut.

Presude su poništene u trenutku kada desničarski političari i roditelji zabranjuju knjige koje se bave rasom i ropstvom u školama, a Vrhovni sud ukida politiku afirmativne akcije, odnosno pozitivne diskiminacije, čiji je cilj da se promoviše rasna jednakost prilikom prijema na univerzitete.

Vojnici su osuđeni posle nereda u Hjustonu 23. avgusta 1917. i izbijanja nasilja koje je usledilo posle više meseci rasističkog vređanja i ispada prema crnačkim vojnicima Trećeg bataljona 24. pešadijskog puka. Oni su takođe bili poznati kao "Bafalo vojnici", ili "Vojnici bizoni", što je ime starosedelačkog porekla dato crnačkim vojnicima u američkoj kopnenoj vojsci u 19. veku.

Tog dana, crni vojnici koji su čuvali jednu kasarnu bili su izloženi rasističkim uvredama i fizičkim napadima, saopštila je vojska. Oko stotinu drugih crnačkih vojnika im je priskočilo u pomoć i umarširalo u grad. Usledilo je nasilje u kome je poginulo 19 ljudi. Među njima su, prema istorijskim zapisima, bili beli policajci, vojnici i civili kao i četvoro crnih vojnika.

Na prekom sudu osuđeno je 110 crnačkih vojnika, a 19 je pogubljeno, u procesu za koji istoričari kažu da je sadržao "brojne neregularnosti", navodi američka vojska.

Odbor za reviziju je zaključio da su slučajevi tada vođeni pred vojnim sudom bili tako suštinski nepravedni da sve presude treba da se ukinu.

Masovno pogubljenje 19 vojninka je najveće u istoriji američke vojske. Prva grupa je tajno obešena dan posle izricanja presude, saopštila je armija.

Presude su poništene nakon što je Pravni fakultet južnog Teksasa podneo peticiju vojsci sa zahtevom da razmotri ponovo te slučajeve, a penzionisani vojninci su zatražili pomilovanje za svih 110 vojnika, navodi armija.

XS
SM
MD
LG