Uzbudljiva predsednička trka između republikanca Donalda Trampa i demokrate Kamale Haris ulazi u neizvesni finiš u utorak. Milioni Amerikanaca izašli su na birališta da bi izabrali jednu od dve drastično različite vizije zemlje.
Trka koju su obeležili nepredviđeni događaji - dva atentata na Trampa, iznenadno povlačenje predsednika Džoa Bajdena i brzi uspon njegove potpredsednice Kamale Haris kao demokratske kandidatkinje, ostala je potpuno izjednačena do samog izbornog dana, posle više meseci grozničave kampanje obe strane u koju su uložene milijarde dolara.
Prvi glasovi, u prvim minutima izbornog dana, bili su dobar pokazatelj podela u zemlji. Šestoro registrovanih birača u seocetu Diksvil Noč u Nju Hempširu glasalo je neposredno posle ponoći, što je američka tradicija za to mesto, i podelili su svoje glasove: tri za Haris i tri za Trampa.
Birališta su počela da se otvaraju u utorak u 7 ujutru, u istočnim američkim državama, a ljudi pristizali da glasaju u vladinim centrima, vatrogasnim stanicama, školama, crkvama i drugim mestima. Druge stanice otvaraju se sukcesivno kroz šest vremenskih zona u zemlji.
Izborni dan za sada protiče bez većih nepravilnosti. FBI je u utorak upozorio Amerikance na dva nova lažna videa u kojima se govori o nepostojećim terorističkim pretnjama i krađi glasova. To su najnovije u nizu dezinformacija za koje zvaničnici očekuju da će se pojačati tokom izbornog dana i narednih nedelja.
Bivši predsednik Tramp glasao je na Floridi a u razgovoru sa novinarima posle toga rekao je da će "ako izbori budu pravedni, biti prvi koji će priznati rezultate", iako nije jasno šta podrazumeva pod pravednim izborima. Takođe je rekao da ne namerava da svojim pristalicama kaže da se uzdrže od nasilja, u slučaju da izgubi. "Ne moram da im kažem, jer oni nisu nasilni ljudi", rekao je.
Politički analitičari kažu da će rezulat verovatno zavisiti od sedam ključnih država gde ankete pokazuju da dvoje kandidata razdvaja samo 2 procenta glasova.
U zavisnosti od toga koliko su rezultati tesni i koliko brzo se broje glasovi u ključnim državama, pobednik bi mogao da bude poznat u utorak kasno uveče ili sredu rano ujutru, ali bi brojanje glasova moglo da traje nekoliko dana, kao što je bio slučaj pre četiri godine.
I Haris i Tramp su angažovali veliki broj iskusnih pravnika da ospore sve nepravilnosti za koje veruju da bi mogle da negativno utiču na rezultat njihovih kandidata.
Tramp je svoju kampanju okončao u Mičigenu, mitingom u Grend Repidsu, gde je završio i svoje kampanje 2016. i 2020.
Poručio je svojim glasačima da "odlično stoji" i ponovo izneo tvrdnju da Haris i demokrate mogu da pobede "samo ako budu varali". Okrivio je Haris za visoke cene i priliv nelegalnih imigranata preko granice sa Meksikom.
Haris je kampanju završila mitingom u Filadelfiji u ponedeljak uveče, gde su joj podršku pružile pop zvezda Lejdi Gaga i popularna novinarka i voditeljka Opra Vinfri. Haris nije pomenula Trampa u svom obraćanju, ali je okupljenima, čiji se broj procenjuje na 30.000, rekla da "večeras ćemo završiti ono što smo započeli, uz optimizam, energiju, radost, znajući da mi, narod, imamo moć da formiramo svoju budućnost."
Haris planira da provede izborno veče na istorijski crnačkom univerzitetu Hauard u Vašingtonu, gde je diplomirala ekonomiju i političke nauke 1986. Haris, koja je stanovnica Kalifornije, glasala je poštom.
Više od 83 miliona Amerikanaca je glasalo rano, pre izbornog dana, bilo lično ili poštom.