Linkovi

Netanjahu ne odustaje od ofanzive u Rafi; UN: Restrikcije pomoći mogle bi da budu ratni zločin


Raseljeni Palestinci ispituju štetu na šatorima posle izraelskog bombardovanja izbegličkog kampa u Rafi (Foto: SAID KHATIB / AFP)
Raseljeni Palestinci ispituju štetu na šatorima posle izraelskog bombardovanja izbegličkog kampa u Rafi (Foto: SAID KHATIB / AFP)

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu odbacio je poziv američkog predsednika Džoa Bajdena da odustane od planirane kopnene ofanzive u Rafi, poslednjem utočištu u Gazi u kojem se sklonilo više od milion raseljenih Palestinaca. Izrael veruje da se pripadnici Hamasa kriju u Rafi.

Netanjahu je članovima parlamenta u utorak rekao da je jasno stavio do znanja Bajdenu da "smo odlučni da eliminišemo bataljone u Rafi i nema načina da se to uradi osim kopnom".

Dvojica lidera su u ponedeljak razgovarala telefonom, a savetnik za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džejk Saliven rekao je da Vašington veruje da bi napad na Rafu bio "greška" i da Izrael može da ostvari vojne ciljeve drugim putem.

Američki i izraelski zvaničnici će se verovatno sastati početkom naredne nedelje u Vašingtonu da bi razgovarali o izraelskoj vojnoj operaciji u Rafi, rekla je u utorak portparolka Bele kuće Karin Žan Pjer, pozivajući se na duboku zabrinutost zbog izveštaja o gladi u Gazi.

Žan Pjer je rekla da je Bajden od Netanjahua tražio da pošalje tim visokih vojnih, obaveštajnih i humanitarnih zvaničnika u Vašington na sveobuhvatne razgovore.

U izraelskom vazdušnom napadu, u utorak veče, poginulo je 30 odoba iz grupa koje su lokalni klanovi fomirali da obezbede kamione sa humanitarnom pomoći u gradu Gaza. Izrael nije komentarisao napad.

U Rafi, preživeli su obilazili ruševine svojih domova u utorak ujutro, nakon izraelskog vazdušnog udara u kojem je poginulo 14 osoba u gradu u kojem se sklonilo više od polovine od 2,3 miliona stanovnika Gaze.

Pojasu Gaze takođe preti glad, a visoki komesar Ujedinjenih nacija za ljudska prava Volker Turk saopštio je u utorak da je to rezultat izraelskih ograničenja na ulazak i distribuciju humanitarne pomoći i upozorio da bi to mogao da bude ratni zločin.

"Obim izraelskih restrikcija na ulazak pomoći u Gazu zajedno sa načinom na koji Izrael nastavlja neprijateljstva, mogao da bi da predstavlja upotrebu izgladnjivanja kao metode vođenja rata, što je ratni zločin", rekao je Turk i dodao da Izrael, kao okupaciona sila, ima obavezu da obezbedi hranu i zdravstvenu negu stanovništvu u skladu sa njegovim potrebama i da omogući humanitarnim organizacijama da dostave tu pomoć.

U Kataru, zvaničnici su bili "oprezni optimisti" da Izrael i Hamas mogu da postignu novi dogovor o primirju u Gazi i oslobađanju talaca, rekao je u utorak portparol katarskog ministarstva inostranih poslova.

Mažid al-Ansari pozitivno je ocenio razgovore u Dohi u kojima učestvuje i šef izraelske obavještajne službe David Barnea. Međutim, Ansari je upozorio da je još "prerano da se objavi bilo kakav uspeh".

Razmatra se šestonedeljno primirje, oslobađanje oko 40 od preostalih 100 talaca koje drži Hamas, kao i više humanitarne pomoći Gazi. Pregovori traju nedeljama.

U međuvremenu, Sjedinjene Države nastavljaju diplomatske napore da se postigne sporazum o primirju u Gazi.

Američki državni sekretar Entoni Blinken ove nedelje će posetiti Saudijsku Arabiju i Egipat gde će imati razgovore za koje je rekao da će biti fokusirani na zalaganje za prekid vatre u Gazi, oslobađanje talaca koje drže palestinski militanti i planove za posleratnu Gazu.

Govoreći u utorak tokom posete Filipinima, Blinken je rekao novinarima da će morati da postoje aranžmani za pristup upravljanju, bezbednosti, humanitarnoj pomoći i ponovnom razvoju Gaze.

Blinken je rekao da su Sjedinjene Države Izraelu ukazale na imperativ da se ima plan i da se nada da će se sukob okončati što je pre moguće.

Veliki deo infrastrukture i kuća u Pojasu Gaze je sravnjen sa zemljom dok Izrael nastavlja svoju kampanju za elimininaciju ekstremističke grupe Hamas, posle napada Hamasa na Izrael 7. oktobra u kojem je, prema izraelskim izveštajima, ubijeno 1.200 ljudi i oteto oko 250 talaca.

Ministarstvo zdravlja Gaze saopštilo je da je u izraelskoj kontraofanzivi ubijeno skoro 32.000 Palestinaca, većinom žena i dece. Više od polovine stanovništva Gaze je raseljeno.

Blinken je opisao, kako je rekao, "užasnu humanitarnu situaciju" u Gazi, pozivajući se na izveštaje Ujedinjenih nacija da je celokupnom stanovništvu potrebna humanitarna pomoć.

"Prema najprivaćenijim merilima, 100 odsto stanovništva Gaze je na nivou ozbiljne akutne nesigurnosti (u dostupnosti) hrane", rekao je Blinken. "To je prvi put da je čitava populacija tako klasifikovana".

Blinken je izrazio podršku pravu Izraela da se brani i osigura da se još jedan napad poput onog 7. oktobra ne ponovi, ali je takođe rekao da je "apsolutna obaveza Izraela" da daje prioritet zaštiti civila i zbrinjavanju onih kojima je humanitarna pomoć očajnički potrebna.

Blinken je okrivio Hamas za trenutnu situaciju u Gazi, rekavši da je teroristička grupa pokrenula napad na Izrael i da je rat mogao da bude zaustavljen da je položila oružje, da se nije skrivala iza civila da je oslobodila taoce koje još drži.

Anita Pauel i Petsi Vidakusvara doprinele su pisanju ovog izveštaja. Korišćeni su neki materijali agencija Asošijeted pres, Rojters i AFP.
XS
SM
MD
LG