Visoka predstavnica Evropske unije Kaja Kalas u srijedu je obećala vidljiv napredak u širenju EU na Zapadni Balkan tokom narednih pet godina, dok su se lideri zemalja Zapadnog Balkana sastali na samitu u Briselu.
Razgovori o pridruživanju zemalja Zapadnog Balkana EU traju već 20 godina uz različite pristupe Brisela tom procesu, ali je novi zamah integracijama dala ruska invazija na Ukrajinu, prenosi Frans pres i ocjenjuje da Brisel taj proces vidi više kao dio geopolitičkog nadmetanja sa Moskvom i Pekingom.
"Želimo da vidimo stvaran napredak u procesu proširenja tokom ovih pet godina našeg mandata - i zbog toga smo spremni da na tome radimo", rekla je Kalas novinarima uoči samita EU-Zapadni Balkan, kojem su od lidera u regionu, kako prenosi RSE, prisustvovali premijer Albanije Edi Rama, predsedavajuća predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović, predsednik Crne Gore Jakov Milatović, predsednica Kosova Vjosa Osmani, premijer Severne Makedonije Hristijan Mickoski i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Od država regiona, Crna Gora i Albanija predvode u procesu integracija i obje su ove nedelje napredovale u pregovaračkom procesu, podsjeća Frans pres i dodaje da je Crna Gora vodeća kada je riječ o reformama.
Crnogorski predsjednik rekao je da je cilj zemlje da postane članica EU 2028. godine "ambiciozan" ali "dostižan".
"Vjerujemo da time što Crna Gora postane deo EU, možemo zajedno da pošaljemo veoma snažnu i jasnu, pozitivnu poruku svima ostalima, svim ostalim zemljama kandidatima da je proširenje još živo", izjavio je crnogorski predsjednik.
Predsednik Srbije je rekao da nema velikih očekivanja od skupa.
"Dobro je da možemo da odgovorimo na neistine koje će neki svakako da izgovaraju o Srbiji i to je to", rekao je Vučić uoči početka samita.
Predsjednica Kosova - koje još nije dobilo status kandidata - rekla je da su ograničenja na fondove EU i učešće u razgovorima "nepravedna" i "neevropska".
"Ne vidimo političku volju koja je neophodna da nas podrži na našem evropskom putu. Dakle, kada neki govore o novom zamahu u proširenju EU za Zapadni Balkan, to bi trebalo da znači ceo Zapadni Balkan. A to znači šest zemalja, ne jedna, ne dve, ne tri. To je šest zemalja Zapadnog Balkana. Prema tome, politika daljeg približavanja ovih zemalja EU treba da uključi sve nas i da nas uključi na osnovu procesa zasnovanog na zaslugama", poručila je kosovska predsjednica, prenosi RSE.
Predsjednik Evropskog savjeta Antonio Košta rekao je na konferenciji za novinare posle samita da su zvaničnici EU "čuli o nezadovoljstvu iz regiona".
"Međutim, vjerujemo da to možemo zajedno da prevaziđemo", rekao je Košta i dodao je da postoji "novi zamah" u procesu integracija.
U zajedničkoj deklaraciji, usvojenoj posle samita, naglašava se da je budućnost Zapadnog Balkana u "našoj uniji".
Iako postoji veća spremnost u EU da se proširi na region, takođe se poziva na usmjereniji način funksionisanja unije prije prijema novih članica.
Njemački kancelar Olaf Šolc takođe je pozvao na promjenu tempa integracija.
"Moramo da završimo taj proces potpuno novim tempom, kako bi pristupanje postalo realnost", rekao je Šolc novinarima, prenosi Frans pres.