To je mesto rođenja američke nezavisnosti, "grad bratske ljubavi" i rodni grad omiljenog filmskog boksera Rokija Balboe.
Sada će Filadelfija u Pensilvaniji ponovo biti u centru pažnje cele zemlje, kada se Kamala Haris i Donald Tramp suoče u televizijskoj debati koja bi mogla da ima veliki uticaj na novembarske izbore.
Dvoje političara, koji se nikada nisu sreli uživo, vodiće debatu koja počinje u 9 sati uveče po lokalnom vremenu, i traje 90 minuta, a domaćin je televizija Ej-Bi-Si njuz.
Policija je sprema za proteste, pošto propalestinske grupe, ogorčene zbog podrške Haris Izraelu, planiraju da održe demonstracije. Barikade su podignute oko Nacionalnog centra za ustav, mesta gde se održava debata, pa građanima nije dozvoljen pristup istorijskoj lokaciji gde se nalaze Zvono slobode i Hol nezavisnosti, gde je potpisan američki ustav.
Za to vreme, u nekoliko gradskih barova i univeriteta planiraju se žurke na kojima će se grupno gledati debata. Najviši zvaničnici Demokratske partije će se okupiti u jednom hotelu da zajedno gledaju debatu, a očekuje se da će im se posle TV duela pridružiti Kamala Haris. Trampovi planovi posle debate još nisu poznati.
Neki građani Filadelfije se nadaju da će saznati nešto više o Haris.
"Nije me posebno impresionirala 2020. godine kada je vodila debate za vreme stranačkih izbora", kaže Den Besler, stanovnik Filadelfije koji radi u prodaji. "Ali ona je tužilac. Mislim da će moći da se bolje drži nego Bajden, zbog svojih godina."
Loš nastup na debati predsednika Džoa Bajdena u junu je u suštini okončao njegovu političku karijeru, pošto je podstakao moćne demokrate da ga ubede da treba da se povuče i dozvoli Haris, svojoj potpredsednici, da se takmiči na izborima umesto njega.
Od tada, Kamala Haris je oborila rekorde u prikupljanju donacija i pokrenula novi entuzijazam u stranci, ali ankete pokazuju da je njena trka sa Trampom izuzetno tesna.
Sa svojih 19 elektora, Pensilvanija donosi najviše glasova od svih još neopredeljenih država za koje se očekuje da će presuditi izbore. Većina analitičara predviđa da će, ko god da osvoji Pensilvaniju, pobediti u trci za Belu kuću.
Demokrate su, istorijski gledano, pobeđivale u Pensilvaniji tako što bi osvojili veliku većinu glasova u Filadelfiji, i tako nadomestili gubitke koje pretrpe u većem delu ostatka države koji glasa za republikanske kandidate.
2020. godine, u gradu je zabeležen najveći odziv birača od 1984 - 68% - ali ta brojka bledi u poređenju sa 76,5% što je bio odziv na državnom nivou.