Radnici fabike Boing odbili su u sredu poslednju ponudu kompanije za novi ugovor i nastavili su štrajk, zbog kog je proizvodnja najprodavanijih mlaznih aviona tog giganta obustavljena već šest nedelja.
Predstavnici sindikata u Sijetlu saopštili su da je 64 odsto članova Međunarodnog udruženja mašinskih inženjera i radnika u vazduhoplovstvu glasalo protiv prihvatanja predloga kompanije koja je, između ostalog uključivala povećanje zarada za 35 odsto, ali nije uključivala i vraćanje penzionog plana koji su tražili mnogi zaposleni.
Oko 33.000 radnika nalazi se u štrajku od 13. septembra, jer je velika većina njih tada odbila prodlog za potpisivanje novog četvororgodišnjeg ugovora, tražeći povećanje plata za 40 odsto.
Radnici su zaustavili proizvodnju u dve fabrike u Sijetlu, u kojima se sklapaju modeli Boing 737 Maks i Boing 777.
Ranije je rečeno da štrajk neće uticati na komercijalne letove, ali on predstavlja još jedan korak nazad za vazduhoplovnog giganta, čija su reputacija i finansije narušeni problemima u proizvodnji i brojnim federalnim istragama ove godine.
Nastavak štrajka doprinosi produžetku problema s kojima se suočavaju menadžment kompanije i novi izvršni direktor Keli Ortberg koji je ranije u sredu izrazio umereni optimizam da će najnoviji ugovor biti ratifikovan.
Kopmanija Boing objavila je na mreži Eks njegovu poruku:
"Biće potrebno vreme da se Boing vrati u svoje nekadašnje nasleđe, ali kada imamo pravi fokus i kulturu, možemo ponovo da budemo prepoznatljiva kompanija i lider u vazduhoplovstvu. Bićemo fokusirani na fundamentalnu promenu kulture, stabilizaciju poslovanja i poboljšanje izvršavanja programa, dok postavljamo temelje za budućnost Boinga", naveo je Ortberg.
Kompanija Boing je ranije izvestila da se suočava sa ogromnim gubicima od 6,2 milijarde dolara, koji su prouzrokovani delom zbog dodatnih troškova zbog štrajka radnika, ali i zbog problema zbog učešća te kompanije u odbrambenim i svemirskim poslovima.