Roditelji dece koja pohađaju Osnovnu školu "Vladislav Ribnikar" okupili su se u utorak uveče na četrdesetominutnom skupu ispred te škole, sa ciljem da skrenu pažnju na "neizvesnost sudbine te ustanove i uslova za obrazovanje" oko 1000 učenika koji tu školu pohađaju i nakon masakra koji se dogodio 3. maja prošle godine, kada je maloletni napadač K.K. ubio čuvara i devetoro učenika, ranivši još petoro đaka i nastavnicu istorije.
Vlada Srbije je u petak 8. marta donela Odluku o obrazovanju Radne grupe za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve tog masovnog ubistva što roditelji pozdravljaju, ali i ukazuju na nekoliko propusta.
Kako navode, tom odlukom je iz procesa odlučivanja o daljoj sudbini škole izostavljeno učešće nastavnika koji danas rade u "Ribnikaru", roditelja dece koja i dalje pohađaju tu školu, kao i psihologa, psihoterapeuta i psihijatara koji su bili uključeni u proces oporavka preživele dece.
Kao drugu spornu stvar roditelji vide tačku 13 navedene odluke kojom je definisano da se do donošenja urbanističkog, arhitektonskog i građevinskog rešenja za Memorijalni centar i novu ambijentalnu celinu zatvori više od polovine nekadašnje škole zajedno sa pratećim sadržajima koji obuhvataju veliko školsko dvorište, sportski teren, veliku salu za fizičko, malu gimnastičku salu, sve kabinete za nastavu u starijim razredima kao i svečanu salu.
"Naša deca ne treba da osećaju "krivicu preživelih" i da se stalno osećaju kao da niko o njima ne brine. Skoro 1000 dece sada idu u ovu školu i ona imaju pravo na dostojno školovanje. Za njihovo izlečenje je potrebno da imaju školu na raspolaganju, da se ne osećaju sabijeni, naravno uz sve saosećanje koje imamo za onaj deo škole gde se masakr desio", kaže za Glas Amerike Ivana Stefanović, majka jedne učenice.
Roditelji skreću pažnju i na tačku 14 odluke o formiranju Radne grupe u kojoj je navedeno da se Ministarstvo prosvete obavezuje da obezbedi odgovarajuće uslove za nesmetano obavljanje prosvetne delatnosti u školi, ali izostavljajući bilo kakve konkretne informacije o tome sem komentara da će to morati da se obezbedi "na drugi način".
"Vlada je pokazala visok stepen neodgovornosti prema školi jer se na taj onemogućava odvijanje normalnog procesa obrazovanja – deca su kao u zatvoru, ne postoje adekvatni uslovi za boravak dece u dnevnom boravku, ne postoje kabineti koje deca mogu da koriste od petog do osmog razreda. Mi tražimo da se koristi jedan deo zgrade kako bi se omogućio normalni nastavni proces, ali naravno da ne želimo da deca idu na taj sprat gde je počinjen masakr, već da tu treba da bude memorijalni centar", kaže član Saveta roditelja Dragan Luković.
Zbog toga zahtevaju da se tačka 13 o izuzimanju parcele u celosti stavi van snage i da se deo škole u kom se nalaze kabineti, uz izostanak onog dela gde se dogodio masakr - daju na korišćenje učenicima do donošenja rešenja za izgradnju Memorijalnog centra.
Traže i da Vlada Srbije, odnosno nadležno Ministarstvo u roku od 48 sati predstave školi, nastavnicima, zaposlenima, đačkom parlamentu i roditeljima plan za „obezbeđivanje odgovarajućih uslova za nesmetano obavljanje prosvetne delatnosti u školi“ i da zatim Vlada taj plan i odgovarajuću dinamiku realizacije potvrdi formalnom Odlukom uz pisane garancije kako bi on postao obavezujuć za sve.
Oni ističu i da je od velikog značaja da Vlada Srbije potvrdi svoju raniju odluku da će celokupni nastavni kadar koji radi u "Ribnikaru" ostati u radnom odnosu bez obzira na broj učenika u narednim školskim godinama i ponavljaju da je jako važno da se u rad Radne grupe o uspostavljanju Memorijalnog centra kao formalni članovi uključe i predstavnici roditelja preživele dece, nastavnici te škole i stručnjaci.
Te predloge snažno su podržali i roditelji preživele i ranjene dece odeljenja VIII/2, koji u odvojenom saopštenju koje prenosi dnevni list Danas, "jasno iskazuju protivljenje nezakonitom postupanju Vlade Republike Srbije i dela njenih institucija, zasnovanom na krajnje sumnjivim motivima".
"Mi, roditelji preživele i ranjene dece, otrežnjeni smo i zgroženi ovakvim ponašanjem Vlade Republike Srbije koji očigledno selektivno primenjuju mere u vezi sa obeležavanjem i sećanjem na ovaj tragičan događaj i činjenicom da Vladu Republike Srbije ne interesuju preživela deca, niti preko 1000 žive dece koja pohađaju Školu", navodi se u saopštenju u kojem je i podržan zahtev da donosilac Odluke o obrazovanju Radne grupe za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva istu ukine u celosti.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je za RTS da bi do 15. marta trebalo da se zna ko će tačno činiti Radnu grupu koja će raditi na idejnom rešenju za izgradnju Memorijalnog centra.
Ona uverava roditelje koji su se okupili ispred "Ribnikara“ da školovanje njihove dece neće biti ugroženo.
"Strah roditelja da će škola biti ukinuta, da će deca izgubiti mogućnost da idu u ‚Ribnikar‘, je potpuno neosnovan. Ono što ćemo sigurno učiniti to je da ćemo morati da stvorimo potpuno bezbedne uslove da se rekonstruiše i onaj deo škole gde će deca ići u svoje razrede, učiti, sticati znanja. Roditeljima će biti ovo potpuno objašnjeno da je nama cilj da škola "Vladislav Ribnikar" i dalje bude uzorna, ogledna škola, da deca idu u tu školu“, istakla je Đukić Dejanović.
Napominje da roditelje želi da uveri da nikom u Vladi nikada nije palo na pamet da se škola zatvara.
"Kakve smo sve predloge čuli i šta su sve bile ideje – to je jedna stvar, ali kao što imamo obavezu da mesto tuge bude zaista jedan memorijalni centar sa jasnim porukama, tako imamo obavezu i prema deci koja idu u školu i koja treba da stiču svoja znanja i da se raduju u životu i školskom životu da obezbedimo i to“, poručila je ministarka prosvete.
Vlada Srbije u odluci o formiranju Radne grupe za uspostavljanje memorijalnog centra navodi da će ta grupa radi efikasnijeg i delotvornijeg ostvarivanja ciljeva angažovati stručnjake za oblast na koju se odnosi zadatak Radne grupe, odnosno Multidisciplinarni tim koji su jednoglasno izabrale porodice ubijenih u OOŠ „Vladislav Ribnikar“.
"Multidisciplinarni tim će sprovesti opsežne konsultacije s ciljem pripreme preporuka i predloga konkretnih mera radi uspostavljanja Memorijalnog centra, formulisanja uslova međunarodnog idejnog arhitektonskog konkursa za Memorijalni centar i izbor najboljeg rešenja, a Radna grupa je u obavezi da ove preporuke i mere implementira i sprovede kroz svoje resore, te da iste predloži Vladi na usvajanje", navodi se u odluci Vlade.