Linkovi

Skupština Vojvodine usvojila budžet bez rasprave, protestovali studenti i opozicija


Protest poslanika opozicije u pokrajinskom parlamentu (FoNet/021)
Protest poslanika opozicije u pokrajinskom parlamentu (FoNet/021)

Poslanici vladajuće većine u Skupštini Vojvodine usvojili su bez rasprave budžet za narednu godinu. Na dnevni red sednice koja je trajala svega 44 minuta nije uvršten predlog opozicije da se raspravlja o smeni pokrajinske premijerke Maje Gojković i predsednika Skupštine Balinta Juhasa, a zasedanje je pratio protest poslanika opozicije u sali i većeg broja studenata ispred zgrade Banovine.

Sednica pokrajinskog parlamenta počela je nešto posle 10 sati, a sam početak obeležen je povicima poslanika opozicije "Ostavke, ostavke", "Majo, ti si sledeća", uz transparente "Ruke su vam krvave" i "Ako nema pravde, neka ne bude mira za vlast", prenosi agencija Fonet.

Predsednica pokrajinske vlade Maja Gojković izašla je za skupštinsku govornicu, ali su poslanici opozicije bili glasni tako da ona nije mogla da predstavi pokrajinski budžet.

"Mislim da nema uslova da govorim nekome ko neće da čuje i raspravlja o tome, pa predlažem da pređemo na glasanje", rekla je ona, što je predsednik Skupštine Vojvodine Balint Juhas i učinio, nakon čega je pokrajinski budžet usvojen sa 79 glasova.

Na isti način, bez rasprave usvojene su i ostale tačke dnevnog reda.

Poslanici vladajuće većine izglasali su Milana Subotina za potpredsednika Skupštine AP Vojvodine, umesto Damira Zobenice koji je podneo ostavku na tu poziciju, a koji je postao poznat nakon objavljenog snimka u kome daje uputstva članovima SNS-a kako da se ponašaju tokom protesta i blokada

Po završetku glasanja okončano je zasedanje.

"Sednica za nas nije ni počela, onemogućeni su nam rasprava i diskusije. Ne može sednicu da vodi osoba koja nema legitimitet", izjavio je potom na konferenciji za medije Radivoje Jovović iz Pokreta slobodnih građana (PSG).

Saopšteno je i da je poslanik Narodnog pokreta Srbije Nemanja Šarčević napadnut tokom sednice.

Šarčević je izjavio da ga je tokom negodovanja opozicije zato što vlast nije usvojila njihov predlog da predsednik Skupštine Vojvodine Balint Juhas bude razrešen sa te funkcije, šakom u bradu udarilo njemu napoznato lice.

"Meni nepoznato lice, znači NN lice pretpostavljam da je radnik obezbeđenja, udarilo me je punom šakom u bradu. Poslanici vlasti, odnosno koliko sam razumeo, predstavnici Vlade Vojvodine, stali su u zaštitu tog lica. Ja kada sam ga zvao da se identifikuje ko je, njega su odveli na sporedni ulaz. Ova vrsta nasilja koju doživljavamo u ovom parlamentu mora da prestane danas", rekao je Šarčević.

Poslanici opozicije navode da je budžet pokrajine usvojen "kontra bilo kakve zakonske logike".

Uoči sednice, predstavnici većeg dela opozicije su kazali da će tokom rasprave pričati samo o tri stvari: o krivičnoj odgovornosti doskorašnjeg potpredsednika Pokrajinske skupštine Damira Zobenice, zahtevu za smenu predsednika Skupštine Balinta Juhasa, kao i o zahtevu za smenu pokrajinske premijerke Maje Gojković.

Studenti protestovali ispred zgrade Banovine

Ispred Pokrajinske skupštine nešto pre 10 časova okupili su se i studenti, protestujući zbog toga što, kako kažu, od 25 tačaka dnevnog reda nijedna nije posvećena "studentskoj borbi", ni "smrti 15 ljudi" koji su živote izgubili u obrušavanju nadstrešnice železničke stanice u tom gradu 1. novembra.

Protest studenata ispred zgrade Banovine u Novom Sadu (FoNet/021)
Protest studenata ispred zgrade Banovine u Novom Sadu (FoNet/021)

Početkak sednice studenti su dočekali lupanjem u bubnjeve, šerpe i pištaljke. Neki od njih su držali indekse podignute u vis.

Njihov cilj je da, kako su ranije naveli, vlastima pokažu da ne mogu da ih ignorišu i utišaju.

U pozivu na protest oni su podsetili da je većina fakulteta u zemlji blokirano i naglasili da su se "probudili", te da "neće odustati dok svi zahtevi ne budu ispunjeni".

Studenti su po završetku sednice odlučili da "više ne troše energiju na predstavnike vlasti koji neće da izađu iz Skupštine Vojvodine", te su se zaputili do Zmaj Jovine gimnazije kako bi podržali đake koji blokiraju tu školu.

U Srbiji je blokirano više desetina fakulteta, nekoliko rektorata i nekoliko srednjih škola.

Studenti u blokadama traže političku i krivičnu odgovornost zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, objavljivanje svih dokumenata u vezi s rekonstrukcijom stanice i povećanje budžeta fakulteta.

Traže i puštanje na slobodu svih privedenih aktivista, kao i hapšenje onih koji su napadali studente na protestima zbog pada nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu i pogibije petnaestoro ljudi.

Betonska konstrukcija na glavnoj Železničkoj stanici u Novom Sadu obrušila se 1. novembra, svega nekoliko meseci nakon svečanog otvaranja stanice posle dugotrajne rekonstrukcije.

Od tada traju gotovo svakodnevni protesti građana, studenata, opozicije i aktivista građanskih pokreta u gradovima u Srbiji na kojima se traže ostavke zvaničnika i utvrđivanje odgovornosti za pad nadstrešnice, a blokade više desetina fakulteta u Srbiji samo su jedan u nizu događaja.

Zbog sumnje da su odgovorni za pad nadstrešnice uhapšeno je 13 osoba. Među njima je i bivši ministar građevinarstva i saobraćaja Goran Vesić, koji je posle nekoliko dana pušten iz pritvora, kao i Tomislav Momirović, koji je u prethodnom mandatu bio na čelu ministarstva građevine. Isti dan ostavku je podnela i direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković.

Bilo je i mnogih verbalnih, ali i manjih fizičkih obračuna predstavnika vlasti i opozicije, a do danas se ne nazire kraj ovoj krizi u Srbiji.

U izveštaju su korišćeni materijali agencije Fonet
XS
SM
MD
LG