Američka aviokompanija Spirit erlajns u ponedeljak je podnijela zahtjev za pokretanje stečajnog postupka, dok i dalje pokušava da se oporavi od problema izazvanih pandemijom kovida 19, ali i posle neuspjelog pokušaja prodaje kompaniji Džetblu.
Najveća američka niskotarifna aviokompanija je od početka 2020. godine izgubila više od 2,5 milijardi dolara i tokom naredne godine mora da otplati ukupni dug od više od milijardu.
Iz Spirita je saopšteno da očekuje da će nastaviti da normalno funkcioniše dok prolazi kroz stečajni postupak, i da putnici mogu da bez prekida kupuju karte i da lete tom kompanijom.
Akcije aviokompanije, čije sjedište je na Floridi, u petak su pale za 25 odsto nakon što je dnevnik Vol strit žurnal objavio da Spirit pregovara o mogućem stečajnom postupku sa svojim ulagačima. T0 je bio poslednji u nizu problema za kompaniju čije su akcije pale za 97 odsto od kraja 2018. godine - kada je Spirit i dalje bio profitabilan.
Amerikanci i dalje lete avionima Spirit erlajnsa, ali ne plaćaju mnogo. Prvih šest mjeseci ove godine, putnici Spirit erlajnsa letjeli su dva odsto više nego u istom periodu prošle godine, ali su plaćali manje za karte, što je doprinijelo finansijskim problemima kompanije.
To nije novi trend. Nakon što su Amerikanci ponovo počeli da putuju u velikom broju posle pobošljanja situacije sa pandemijom, Spirit nije uspio da povrati profitabilnost.
Za to postoji nekoliko razloga.
Porasli su troškovi kompanije, naročito kada je riječ o radnoj snazi. Takođe, najveće američke aviokompanije su počele da nude svoje jeftine karte, zbog čega je Spirit počeo da gubi mušterije. I cijene karata za turističke destinacije - od čega Spirit najviše zarađuje - su pale zbog velikog broja novih letova.
Istovremeno, tržište za luksuzna avio-putovanja je zabilježilo nagli rast, dok je stagnirao niskotarifni dio - po čemu je Spirit poznat. Kompanija je zbog toga odlučila da prodaje karte koje su obuhvatale veća sjedišta, prioriteno ukrcavanje, besplatno čekiranje torbi, internet, brze obroke i piće. To je ogromna promjena u odnosu na višegodišnju strategiju Spirita da prodaje veoma jeftine karte putnicima, koji su međutim primorani dodatno da plaćaju za ekstra stvari kao što su torbe koje unose u avion ili piće.
Spirit je takođe bio promoran da prizemlji desetine Erbasovih aviona zbog obaveznih popravki motora, zbog čega je slao pilote na prinudni odmor. Zbog relativno novijih aviona, Spirit je bio atraktivna meta za prodaju drugim aviokompanijama.
Frontir erlajns pokušao je da kupi Spirit 2022. godine, ali je Džetblu imao bolju ponudu. Međutim, Sekretarijat za pravosuđe je podnio tužbu da spriječi spajanje dvije kompanijeu okviru ugovora vrijednog 3,8 milijardi dolara, navodeći da će to dovesti do rasta cijena za mušterije Spirita navikle na jeftine karte. Federalni sud je u januaru iznio isto mišljenje, pa su dvije kompanije dva mjeseca kasnije odustale od planova za spajanje.
Bankrotstva američkih aviokompanija bila su uobičajena 1990-tih i 2000-tih, zbog velike konkurencije, viskih troškova radne snade i naglog rasta cijena goriva. Tada su bili pogođeni PanAm, TWA, Nortvest, Kontinental, Junajted i Delta.
Neke kompanije su zatvorene, dok su pojedine iskoristile povoljne zakone da restrukturiraju dugove i nastave da lete. Poslednji stečajni postupak jedne velike američke aviokompanije okončan je kada je Amerikan erlajns izašao iz tog procesa i istovremeno se spojio sa JuEs ervejzom u decembru 2013. godine.