TikTok je sada bliži zabrani u Sjedinjenim Državama pošto je u petak odbačena žalba kompanije na zakon kojim se od popularne aplikacije traži da se odvoji od svoje matične kineske kompanije do 19. januara.
Potencijalna zabrana bi mogla da naruši američko-kineske odnose dok se novoizabrani predsednik Donald Tramp sprema da stupi na dužnost 20. januara.
TikTok je najavio da će se žaliti Vrhovnom sudu, koji može ili da prihvati da razmatra slučaj, ili pak odluči da ostavi na snazi presudu okružnog suda u Vašingtonu.
"Vrhovni sud ima istorijsko nasleđe zaštite prava Amerikanaca na slobodu govora, i očekujemo da će isto uraditi kada je reč o ovom važnom ustavnom pitanju", navodi kompanija.
TikTok će se takođe verovatno obratiti Trampu, koji sada deluje kao neočekivani saveznik, pošto je rekao da bi zabrana najviše išla u prilog Meta platformama, čiji je vlasnik Mark Zakerberg.
Trampov stav je pokazatelj brojnih konzervativnih kritika na račun Mete, zbog navodnog suzbijanja desničarskih sadržaja, uključujući i zabranu Trampu da bude na Fejsbuku posle nereda na Kapitolu 6. januara 2021.
Američka vlada navodi da TikTok omogućava Pekingu da prikuplja podatke korisnika aplikacije i da ih špijunira. Takođe se navodi da je TikTok sredstvo širenja kineske propagande, iako Kina i vlasnik aplikacije, kompanija "BajtDens" (ByteDence) odlučno odbacuju te navode.
Prema zakonu koji je predsednik Džo Bajden potpisao u aprilu, TikTok bi bio blokiran u američkim prodavnicama aplikacija i serverima, osim ako BajtDens ne proda platformu do 19. januara.
Tročlano sudsko veće je priznalo da "170 miliona Amerikanaca koristi TikTok da bi stvaralo i gledalo različite vidove slobodnog izražavanja", ali je ipak jednoglasno podržalo premisu zakona da je odvajanje aplikacije od kineske kontrole "ključno za zaštitu naše nacionalne bezbednosti".
Sudije su zaključila da se zakonom ne sprečava sloboda govora budući da u njemu nema "institucionalnog pokušaja da uguši određene poruke ili ideje".
Sudije takođe nisu bile saglasne sa idejom da bi manje dramatična alternativa od prodaje rešila probleme u vezi sa bezbednošću.
"Ovaj zaključak podržavaju brojni dokazi da je usvojeni zakon najmanje restriktivno sredstvo sprovođenja vladinih važnih interesa u domenu nacionalne bezbednosti", navele su sudije.
Trampova nova pozicija je odstupanje od one iz njegovog prvog mandata, kada je pokušao da zabrani TikTok zbog sličnih strahovanja za nacionalnu bezbednost.
Ta inicijativa je bila zaglavljena na sudu kada je jedan federalni sudija blokirao inicijativu navodeći da bi taj potez uticao na slobodu govora.
Da li će Tramp spasiti TikTok?
Trampov kandidat za najvišeg zvaničnika za tehnološkju politiku Dejvid Saks takođe se protivi zabrani, navodeći da ona prevazilazi opseg ovlašćenja vlade.
Promena Trampovog stava podudara se sa jačanjem njegove veze sa Džefom Jesom, velikim republikanskim donatorom, koji je investirao u kompaniju BajtDens.
"Donald Tramp bi mogao da bude spas za TikTok kada stupi na vlast, ali zaustavljanje sprovođenja zabrane neće biti lako", navodi Džesmin Enberg, analitičarka kompanije "Emarketer".
"Čak i ako on uspe da spasi TikTok, već je menjao stav u odnosu na aplikaciju i nema garancija da ga neće promeniti ponovo".
Novoizbrani predsednik je u junu otvorio sopstveni nalog na TikToku, gde je stekao 14,6 miliona pratilaca, ali nije ništa objavljivao posle dana izbora.
Uprkos neizvesnosti, prisustvo TikToka u SAD nastavlja da raste.
Platforma je prijavila 100 miliona dolara zarade tokom prodaja na "crni petak", a "Emarketer" predviđa da će njen prihod od prodaje reklama dostići 15,5 milijardi dolara sledeće godine, što čini 4,5 procenata ukupne potrošnje na digitalne reklame u celoj zemlji.
Međutim, Enberg je upozorila da bi zabrana značajno poremetila svet društvenih mreža u Americi, od čega bi koristi mogli da imaju Meta, JuTjub i Snep, dok bi se šteta nanela kreatorima sadržaja i malim firmama koje zavise od TikToka.