Zatvorena iranska aktivistkinja Narges Mohamadi dobila je u petak Nobelovu nagradu za mir, kao priznanje za svoju neumornu kampanju za ženska prava i demokratiju i protiv smrtne kazne.
"Ova nagrada je pre svega priznanje za veoma važan rad celog pokreta u Iranu sa njegovom neprikosnovenom liderkom Narges Mohamadi", rekla je Berit Rajs-Andersen, predsednica Norveškog Nobelovog komiteta, dodavši da se komitet nada da je nagrada "ohrabrenje da se nastavi rad u bilo kom obliku koji ovaj pokret smatra prikladnim".
Mohamadi trenutno izdržava višestruke kazne u ozloglašenom zatvoru Evin u Teheranu u trajanju od oko 12 godina zatvora, zbog optužbi za širenje propagande protiv države.
Optužbe su usledile pošto su u septembru 2022. godine počeli protesti predvođeni ženama, posle smrti 22-godišnje Maše Amini, koja je bila pritvorena pošto nije pravilno prekrila glavu hidžabom. Nemiri su se ubrzo potom proširili širom zemlje., zahtevajući smenu režima i promene iz korena.
Moto protesta - "Žene, život, sloboda" - izražava upravo posvećenost rada Narges Mohamadi, rekla je Berit Rajs-Andersen.
"Ona se bori za žene, protiv sistemske diskriminacije i ugnjetavanja i za njihovu borbu da žive dostojanstven život", dodala je.
Na vest da je Mohamadi dobitnica nagrade, Teheran, koji proteste inače naziva subverzijom predvođenom Zapadom, nije imao zvanične reakcije.
Međutim, poluzvanična novinska agencija Fars je objavila da je Mohamadi "dobila nagradu od Zapadnjaka" nakon što je dospela na naslovne strane "zbog svojih dela protiv nacionalne bezbednosti".
Predsednica Norveškog Nobelovog komiteta pozvala je iranske vlasti da puste Mohamadi da prisustvuje ceremoniji dodele Nobelove nagrade koja će biti održana 10. decembra.
Nobelova nagrada za mir , vredna 11 miliona švedskih kruna, ili oko milion dolara, biće uručena u Oslu, na godišnjicu smrti Alfreda Nobela, koji je osnovao nagrade u testamentu iz 1895. godine.
Mohamadi je 19. žena koja je osvojila nagradu staru 122 godine i prva otkako je Marija Resa sa Filipina osvojila nagradu 2021. zajedno sa Rusom Dmitrijem Muratovim.
Raniji pobednici kreću se od Martina Lutera Kinga do Nelsona Mandele.