Linkovi

Oštre osude pucnjave na Trampovom mitingu: Političkom nasilju nema mjesta u SAD


Republikanski kandidat Donald Tramp posle pucnjave na mitingu u Pensilvaniji (Foto: AP/Evan Vucci)
Republikanski kandidat Donald Tramp posle pucnjave na mitingu u Pensilvaniji (Foto: AP/Evan Vucci)

Zvaničnici i političari širom Sjedinjenih Država oštro su osudili pucnjavu na mitingu Donalda Trampa u Pensilvaniji, u kojoj je ubijen jedan učesnik skupa, kao i napadač. Dvije osobe su teško povrijeđene. Republikanski kandidat za predsjednika Sjedinjenih Država i bivši predsjednik, kojem je metak okrznuo desno uvo, osjeća se dobro i prebačen je u zdravstvenu ustanovu.

Američki predsjednik i Trampov demokratski rival u izbornoj trci Džo Bajden, na konferenciji za novinare u subotu veče, pozvao je na kraj političkog nasilja.

"U Americi nema mjesta za ovu vrstu nasilja. To je bolesno. Svi ovo moraju da osude", rekao je Bajden koji je posle incidenta razgovarao sa Trampom.

Predsednik je prethodno u saopštenju poručio da je zahvalan što je Tramp "bezbjedno i dobro".

"Molim se za njega i njegovu porodicu i za sve one koji su bili na mitingu, dok čekamo dalje informacije", naveo je Bajden i dodao:

"Džil i ja smo zahvalni Tajnoj službi što ga je odvela na bezbjedno. Ovakvom nasilju nema mjesta u Americi. Moramo da se ujedinimo kao nacija i da ga osudimo", poručio je Bajden.

Oglasila se i potpredsjednica SAD Kamala Haris koja je navela da se ona i njen suprug mole za Trampa, njegovu porodicu i "sve one koji su povrijeđeni i pogođeni ovom bezumnom pucnjavom".

"Takvom nasilju nema mjesta u našoj zemlji. Svi moramo da osudimo ovaj gnusan čin i da damo svoj doprinos da osiguramo da ne dovede do više nasilja", navela je Haris.

Sekretar za unutrašnju bezbjednost Alehandro Majorkas snažno je osudio nasilje i pozdravio brzu reakciju Tajne službe.

"U kontaktu smo sa predsjednikom Bajdenom, bivšim predsjednikom Trampom i njihovim kampanjama i preduzimamo sve moguće mjere da osiguramo njihovu bezbjednost", naveo je Majorkas u saopštenju.

Sekretar za pravosuđe Merik Garland naglasio je u saopštenju da se nasilje neće tolerisati i da je "nasilje poput ovog napad na demokratiju".

"Sekretarijat za pravosuđe će iskoristiti sve dostupne resurse za ovu istragu", naveo je Garland.

Američki sekretar za odbranu Lojd Ostin izrazio je olakšanje što je Tramp bezbjedan.

"Ovo nije način na koji rešavamo razlike u Americi i nikada ne smije da bude", istakao je Ostin.

"Šokiran sam i tužan zbog pucnjave na mitingu bivšeg predsjednika Trampa i zahvalan što je bezbjedan", napisao je na Eksu državni sekretar Entoni Blinken i ponovio poruku da nema mjesta za političko nasilje u Americi i da svi moraju da ga osude.

Guverner Sjeverne Dakote Dag Burgum, senator sa Floride Marko Rubio i senator iz Ohaja Džej Di Vens, sva trojica na Trampovom užem spisku na izboru za potpredsjednika, odmah posle incidenta su izrazili zabrinutost za bivšeg predsjednika.

Bivši predsjednik, demokrata Barak Obama, istakao je da političkom nasilju nema mjesta u zemlji i da mu je drago što Tramp nije ozbiljno povrijeđen.

Bivši predsjednik, republikanac Džordž Buš naglasio je da su njegova supruga Laura i on zahvalni što je "predsjednik Tramp bezbjedan posle kukavičkog napada na njegov život". Pohvalio je i brzu reakciju Tajne službe.

Lider demokrata u Senatu Čak Šumer rekao je da je "užasnut onim što se dogodilo na Trampovom mitingu" i "da osjeća olakšanje što je bivši predsjednik Tramp bezbjedan".

"Političkom nasilju nema mjesta u našoj zemlji", rekao je Šumer.

Lider republikanske manjine u Senatu Mič Mekonel je poručio da su večeras "svi Amerikanci zahvalni što je Tramp dobro nakon podlog napada na mirni miting".

"Nasilju nema mjesta u našoj politici", naveo je Mekonel.

Predsjedavajući Predstavničkog doma Majk Džonson takođe je napisao na društvenim mrežama da "ovom užasnom činu političkog nasilja na mirnom mitingu nema mjesta u ovoj zemlji" i da bi trebalo da bude "jednoglasno i snažno osuđen".

Lider demokratske manjine u Predstavničkom domu Hakim Džefris napisao je da su "njegove misli i molitve uz bivšeg predsjednika".

"Amerika je demokratija. Političko nasilje bilo koje vrste nikada nije prihvatljivo", naveo je Džefris.

Senator Berni Sanders napisao je na Eksu da je političko nasilje "apsolutno neprihvatljivo" i da želi "Donaldu Trampu i svima koji su možda povrijeđeni brzi oporavak".

"Političko nasilje je zastrašujuće. Ja to znam...Političko nasilje je neameričko i nikada prihvaljtivo - nikada", saopštila je bivša članica Kongresa Gebi Gifords koja je upucana u glavu tokom razgovora sa biračima.

"Kao neko čiji je član porodice bio žrtva političkog nasilja, iz prve ruke znam da političkom nasilju bilo koje vrste nema mjesta u našem društvu. Hvala Bogu što je bivši predsjednik Tramp bezbjedan", poručila je članica Kongresa i bivša predsjedavajuća Predstavničkog doma Nensi Pelosi, čiji je suprug povrijeđen u napadu čekićem 2022. godine.

Neki republikanci naveli su da vjeruju da je napad politički motivisan.

"Demokratski lideri su nedeljama podsticali apsurdnu histeriju da bi ponovni izbor Donalda Trampa značio kraj demokratije u Americi. Vidjeli smo u prošlosti da ludaci na ekstremnoj ljevici djeluju na osnovu nasilne retorike. Zapaljiva retorika mora da prestane", naveo je na Eksu jedan od republikanskih lidera u donjem domu Kongresa Stiv Skalis koji je preživio politički motivisanu pucnjavu 2017. godine.

Milijarder, vlasnik Eksa i Tesle Ilon Mask posle pucnjave je poručio da "u potpunosti podržava Donalda Trampa na izborima, nazivajući ga "jakim". Poželio mu je i brzi oporavak.

Osude iz inostranstva

Reagovali su i strani lideri. Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš osudio je napad kao političko nasilje.

"Upućuje predsedniku Trampu najbolje želje za brzi oporavak", saopštio je Guterešov portparol.

Novi britanski premijer Kir Starmer je na Eksu poručio da je užasnut napadom i da političkom nasilju u bilo kojem obliku nema mjesta "u našim društvima".

"Moje misli su uz sve žrtve napada", napisao je Starmer na Eksu.

Japanski premijer Fumio Kišida naveo je na Eksu da se moli za Trampov brzi oporavak.

"Moramo da se čvrsto suprostavimo bilo kojem nasilju koje dovodi u pitanje demokratiju", napisao je Kišida.

"Zgrožen sam što je pucano u bivšeg predsjednika Trampa. Ne može se dovoljno naglasiti - političko nasilje nikada nije prihvatljivo. Moje misli su uz bivšeg predsjednika Trampa, sve na skupu i sve Amerikance", napisao je na Eksu kanadski premijer Džastin Trudo.

Izraelski premijer Benjamin Netanjaju rekao je da je šokiran napadom, dok je mađarski premijer Viktor Orban - koji se nedavno sastao sa Trampom - poručio da su njegove molitve uz bivšeg predsednika u "ovim mračnim satima".

Indiski premijer Narendra Modi nazvao je Trampa prijateljem i poželio mu brzi oporavak.

"Nasilju nema mjesta u politici i demokratijama", naveo je Modi.

"Ogroman uticaj napada na izbore"

Profesor na Univerzitetu Džordž Vašington Kejsi Burgat ocijenio je da će "pokušaj ubistva bivšeg predsjednika imati duboke posljedice ne samo po izbore veći i na širu američku politiku".

"Incident će dodatno produbiti stranačke podjele i istovremeno podstaći ključni dijalog o prirodi političkog diskursa i nasilja u modernoj američkoj politici. Biće razmjene stranačkih optužbi o tome kako i zašto se ovo dogodilo, ali širom političkog spektra, s pravom ćemo čuti jedinstveno odbacivanje ovog političkog nasilja. Samo mogu da se nadam da će ovo poslednje pobijediti", naveo je Burgat.

Za Glas Amerike je ocijenio da "istorija sugeriše" da će vjerovatno doći do efekta udružuvanja da se Trampu pruži podrška, te da će ga još više podržavati oni koji su već bili na njegovoj strani.

"Šire gledano, obje stranke odgovoriće uz osudu političkog nasilja i pokušaje da se zaustavi dehumanizacija s kojom se suočavamo širom političkih partija, protiv naših političkih lidera. I nadam se da će to poslužiti kao neka vrsta resetovanja i da se kaže da takva retorika nije bez posljedica. I da ima efekat koji, kao što se pokazalo danas, može da završi gubitkom života", rekao je Burgat.

XS
SM
MD
LG