Linkovi

Tramp "pokvario" pokušaj republikanaca da mu promene imidž


Republikanski predsednički kandidat Donald Tramp i bivša prva dama Melanija Tramp poslednjeg dana republikanske konvencije u Milvokiju 18. jula 2024. (Foto: AP/Paul Sancya)
Republikanski predsednički kandidat Donald Tramp i bivša prva dama Melanija Tramp poslednjeg dana republikanske konvencije u Milvokiju 18. jula 2024. (Foto: AP/Paul Sancya)

Tokom četiri večeri konvencije u Milvokiju na kojoj je nominovan Donald Tramp, velika grupa republikanskih govornika pokušala je da jednom od najkontroverznijih i polarizujućih političara u novijoj istoriji promeni imidž, opisujući ga kao nežnog i brižnog porodičnog čoveka koga je promenio bliski susret sa smrću.

Na početku govora kojim je prihvatio predsesdničku nominaciju svoje stranke, izgledalo je da je Tramp pristao na pažljivo režirani pokušaj da se prikaže kao skromnija ličnost, kao ujedinitelj koji bi bio prihvatljiviji još neopredeljenim glasačima koji će biti ključni za pobedu na izborima 5. novembra.

Prvih nekoliko minuta govora Tramp je to i pokušao. Rekao je da želi da bude predsednik svih Amerikanaca, uključujući demokrate, i da želi da zaleči rane podeljene zemlje. Detaljno je pričao o svojim osećanjima za vreme atentata i potresno govorio o pristalici, vatrogascu koga je ubio atentator.

Ali onda se Tramp vratio u formu.

"Posle nekoliko minuta govora, bilo je jasno da je Donald Tramp isti Donald Tramp koji je oduvek i bio", kaže Dženifer Loles, predsednica katedre za politiku na Univerzitu Virdžinije.

"Veoma je neobično za kampanju da objavi delove iz govora i objavi glavne tačke govora koje se onda ne obistine. A ideja da će Tramp biti ta neka promenjena ličnost, da će poslati poruku jedinstva, ideja da će ovaj govor biti drugačiji od svih koje smo do sada čuli, o tome su svi pričali juče, ceo dan. Međutim - to se nije ostvarilo."

Tramp je ranije tokom nedelje izjavio za konzervativni Vašington Egzaminer da je pocepao govor koji je prvobitno planirao da održi, i zamenio novim, u kojem se zalaže za jedinstvo nacije nakon što zamalo nije izgubio život u atentatu.

Ta nova verzija Trampa je trajala jedva pola sata. Onda je predsednika Džoa Bajdena nazvao najgorim predsednikom u američkoj istoriji a bivšu predsedavajuću Predstavničkog doma "ludom Nensi Pelosi". Takođe je optužio demokrate da vode lov na veštice protiv njega u pravosuđu i stvaraju "planetu rata".

"Demokratska partija treba da odmah prestane da instrumentalizuje sistem pravosuđa i svoje političke protivnike označava neprijateljima demokratije, posebno pošto to nije tačno", rekao je Tramp. "Zapravo, ja sam taj koji spasava demokratiju za građane ove zemlje."

"Iako je Donald Tramp izjavio da želi da bude predsednik cele Amerike, napao je Nensi Pelosi. Napao je Džoa Bajdena, ilegalne imigrante. Oštro je kritikovao imigrante, transrodne sportiste. Koristio je čak jaču retoriku nego ranije. A kada je improvizovao, svom govoru je zapravo dodao novu uvredljivu retoriku. Tako da ne mislim da je ovo bio uspeh, bar ne govor. I na neki način, mislim da je konvencija zbog toga završena manje trijumfalno, da je atmosfera pomalo pokvarena. Sve je delovalo prilično savršeno sa stanovišta prezentacije dok on nije izašao na binu, a onda je sve odstupilo od toga", navodi Dženifer Loles.

Donald Tramp sa suprugom Melanijom i drugim članovima porodice, i kandidat za potpredsednika Džej Di Vens sa suprugom Ušom Čilukuri Vens, završnog dana Reupblikanske nacionalne konvencije, 18. jula 2024.
Donald Tramp sa suprugom Melanijom i drugim članovima porodice, i kandidat za potpredsednika Džej Di Vens sa suprugom Ušom Čilukuri Vens, završnog dana Reupblikanske nacionalne konvencije, 18. jula 2024.

Tramp koji je poznatiji Amerikancima - bombastični bacač uvreda koji uživa u satanizaciji protivnika - ponovo se pojavio, gazeći poruku jedinstva koju je Republikanski nacionalni komitet tako pažljivo osmislio i realizovao ove nedelje.

Izneo je mračnu sliku Amerike koja se urušava i propada, gradove pune kriminala i ekonomski osiromašene, što je bio stalni repertoar njegovih govora u kampanji u kojima se predstavlja kao spasilac zemlje.

"Rečeno nam je da će ovo biti drugačiji Tramp, sa mekšom stranom", rekla je posle govora Meri Ana Mankuzo, republikanska strateškinja i Trampova kritičarka. "Trampov govor nije bio o ujedinjenju nacije. Bio je isti Tramp kao i ranije, nije bilo razlike".

Frenk Lunc, takođe republikanski strateg, kaže da je govor bio tako dug i počeo tako kasno da su mnogi gledaoci videli samo prvih 30 minuta koji su, prema Luncovim rečima, "bili savršeni".

Da li će se Bajden povući iz izborne trke?
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

Lunc smatra i da je Tramp ublažio neke od najgrubljih delova svojih uobičajenih napada. "Bio je to tradicionalni, tipični Tramp bez mnogo grubosti".

“U smislu suštine, govor Donalda Trampa sinoć je bio poklon demokratama. Ali ne mislim da je to trenutno problem demokrata", smatra profesorka Loles.

Predsednik Bajden je kritikovao nepovezani Trampov govor od 92 minuta, kojim je oborio rekord najdužeg govora na konvenciji u istoriji, i obećao da će se vratiti vođenju predizborne kampanje.

Bajdena je u kampanji zaustavio kovid, ali se suočava i sa neprekidnim pozivima svoje stranke da se povuče kao kandidat, dok je stranka i dalje uzdrmana zbog njegovog veoma slabog nastupa u debati prošlog meseca.

XS
SM
MD
LG