Malo ljudi je u Kongresu branilo Donalda Trampa kao Met Gejc, kongresmen sa Floride koji je nominovan za novog sekretara za pravosuđe. Gejc je kritikovao tužioce koji su vodili postupke protiv Trampa, a takođe je ponavljao da su ti procesi "lov na veštice".
Odanost novoizabranom predsedniku nagrađena je nominacijom Gejca za sekretara za pravosuđe. Tramp je imenovanje Gejca, kao i imenovanje Džona Retklifa za direktora CIA-e dan ranije, obrazložio i njihovom lojalnošću i podrškom kada se vodila istraga o mešanju Rusije u izbore 2016. Nagovestio je i da očekuje da će članovi njegove administracije služiti ne samo kao zaštita predsedniku, već i sredstvo za odmazdu.
Ova dinamika je važna u trenutku kada Tramp preti da će se svetiti onima koje smatra neprijateljima.
"Met će iskoreniti sistemsku korupciju u Sekretarijatu za pravosuđe i vratiti sekretarijat izvornoj misiji - borbi protiv kriminala i poštovanju demokratskih načela i Ustava. U Sekretarijatu za pravosuđe moraju postojati poštenje, integritet i transparentnost", napisao je Tramp na društvenim mrežama u objavi o Gejcu.
Trampova retorika oslikava potpuno različit pristup resoru pravosuđa u odnosu na aktuelnog predsednika Džoa Bajdena, koji se držao na distanci od tog sekretarijata čak i kada su vodili istragu o njemu zbog poverljivih dokumenata, i kada je njegov sin Hanter optužen za nedozvoljeno držanje oružja i poreske malverzacije.
Demokrate su odmah digle uzbunu zbog Gejca. Senator Dik Durbin koji predsedava Odborom za pravosuđe rekao je da će "Gejc biti katastrofa" i zato što Tramp preti da će iskoristiti Sekretarijat za pravosuđe da se" sveti političkim neprijateljima". Zbog Gejca su zabrinutost izrazili i neki republikanci u Senatu.
Nije, međutim, iznenađujuće to što Tramp otvoreno vrednuje Gejcovu ulogu u "raskrinkavanju priče o dosluhu sa Rusijom i otkrivanju sistemske korupcije u vladi". Tramp je u prvom mandatu otpustio direktora FBI-a Džejmsa Komija koji je odbio da mu obeća lojalnost.
"Mislim da ovaj izbor sada pokazuje da novoizabrani predsednik traži kandidata koji deli njegovo mišljenje o ulozi Sekretarijata za pravosuđe", kaže bivši federalni tužilac Robert Minc.
Džon Retklif, koji je pred kraj Trampovog mandata bio direktor nacionalnih obaveštajnih službi, snažno je branio Trampa u Kongresu. Bio je član tima za odbranu tokom prvog opoziva, a ostao je upamćen i po načinu na koji je ispitivao svedoke tokom istrage o mešanju Rusije u izbore. Tramp je sada Rektlifa pohvalio da je "razotkrio priču o lažnom ruskom mešanju i da ratovao za istinu i poštenje".
Ako bude izabran, Gejc će biti prvi sekretar za pravosuđe u proteklih 20 godina bez prethodnog iskustva u sekretarijatu. Takođe je bio pod istragom zbog sumnji da je učestvovao u seks trafikingu maloletnice, koja se završila bez podizanja optužnice.
Nekoliko sati pred imenovanje, Gejc je na društvenim mrežama napisao da mora postojati "sudski pritisak na vladu koja je pretvorena u oružje protiv sopstvenog naroda".
"Ako to znači gašenje agencija od FBI do ATF (Biroa za alkohol, duvan, oružje i eksplozive), spreman sam i na to", kaže Gejc. Sekretarijat za pravosuđe je nadležan i za FBI i za ATF.
I milijarder Ilon Mask reagovao je na imenovanje Gejca objavom da "Stiže ruka pravde".
Gejc je, otkako je izabran u Predstavnički dom 2016, govorio kako je Sekretarijat za pravosuđe nepravedan prema konzervativcima, a kritikovao je i druge agencije da da ne štite dovoljno Trampove interese, ili da su protiv njega.
Kada je Robert Maler u Kongresu predstavljao nalaze iz istrage o mešanju Rusije u izbore, Gejc je kritikovao specijalnog tužioca i rekao da vodi "totalno pristrasan tim". Trampov sekretarijat za pravosuđe je tada imenovao specijalnog tužioca Džona Durama da istraži da li je bilo propusta, ali je Gejc kritikovao i Durama jer "nije uspeo da nađe dovoljno informacija o grešakama koje je FBI pravio tokom istrage o Trampu".
"Mislim da ste izneverili ljude koji su verovali u Vas, izneverili ste i zemlju. Vi ste prepreka utvrđivanju prave odgovornosti koja je potrebna", rekao je tada Gejc Duramu.
Kritikovao je i aktuelnog direktora FBI-a Kristofera Reja rekaviši da "oni koji se sa Floride prijavljuju za FBI zaslužuju boljeg od njega", kao i aktuelnog sekretara za pravosuđe Merika Garlanda koji je pokrenuo istrage o Trampovom rukovanju poverljivim dokumentima i pokušajima da preinači rezultate izbora 2020. Očekivanja su da će se obe istrage, kao i mandat specijalnog tužioca Džeka Smita koji ih vodi, okončati i pre nego što Tramp ponovo dođe na vlast.
Verovatno je da će biti postavljen i novi direktor FBI-a, iako je Reja postavio Tramp, ali je često iskazivao nezadovoljstvo njegovim učinkom.
"Niko ne može da predvidi šta će se tačno dešavati. Mislim da je pitanje da li će sekretarijat nastaviti da bude nezavisan i da se oslanja na karijerne tužioce i agente koji poštuju najviše standarde", kaže Rajan Feji, bivši tužilac u Sekretarijatu za pravosuđe.